X

Mosty w Stańczykach

Stańczyki to mała, wręcz mikroskopijna wieś w województwie Warmińsko-Mazurskim w powiecie Gołdapskim. Na co dzień żyje tu zaledwie kilka rodzin. Miejsce to jest jednak coraz częściej odwiedzane przez turystów ze względu na jeden z najbardziej imponujących w naszym kraju zabytków architektury kolejowej – gigantycznych wiaduktów o długości aż 180 m. (Mosty w Stańczykach)

Historia

Wiadukty służyły pierwotnie linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, która współcześnie nie jest już używana. Powstały aby umożliwić przekroczenie rzeki Błędzianki. Pierwszy most – południowy powstał w okresie 1912 – 1917 (różne źródła podają różne daty rozpoczęcia budowy, wiadomo jednak, że ruszyła ona w latach 1912 – 1914). Drugi – północny został oddany do użytku w roku 1918.

Mosty w Stańczykach robią niesamowite wrażenie. Wyglądem mocno przypominają rzymskie akwedukty i prezentują się naprawdę okazale – przęsła, które je podtrzymują są nie tylko masywne, ale również zaprojektowane bardzo estetycznie, co współcześnie zdarza się nieczęsto. Wśród badaczy historii tego obiektu nie ma zgody odnośnie ich konstrukcji – według jednych przęsła zbrojono przy pomocy elementów stalowych, według innych – za pomocą drewnianych bali.

Gdyby okazało się, że to ta druga grupa badaczy ma racje, uczyniłoby to obiekt w Stańczykach jeszcze bardziej wyjątkowym bo na początku XX w. gdy mosty powstały, metoda ta była już wykorzystywana niezwykle rzadko.

Przeznaczenie mostów w Stańczykach

Wiadukty w początkowym okresie istnienia służyły głównie przewozom pasażerskim. Linia Gołdap – Żytkiejmy była wykorzystywana między innymi przez grzybiarzy i osoby które chciały odpocząć na łonie natury. Do końca II Wojny Światowej przejeżdżały po nich również pociągi towarowe, transportujące między innymi materiały z których wybudowano Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Zwiedzanie

Obecnie wiadukty znajdują się na terenie prywatnym. Właściciel za wejście na swoją posesję pobiera opłaty. Mimo to chętnych nie brakuje – mosty są np. często wykorzystywane do sportów ekstremalnych, jak chociażby skoki na bungee. Niezależnie od tego, czy interesuje nas tego typu rozrywka czy też nie – podczas zwiedzania regionu na pewno warto odwiedzić Stańczyki.

Godziny otwarcia

Od 8:00 rano do zachodu słońca.

Mosty w stańczykach cennik

Bilet normalny: 4zł
Bilet zniżkowy: 2 zł (studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści)
Dzieci do lat 6ciu bezpłatnie.

Mapa i dojazd

19-504 Stańczyki

Mosty w Stańczykach
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies