Parowozownia Wolsztyn

Parowozownia Wolsztyn

Wielu spośród żyjących Polaków pamięta czasy, gdy widok parowozu na torach był czymś absolutnie normalnym i pospolitym. Technika kolejowa od tego czasu rozwinęła się niesamowicie, w chwili obecnej królują superszybkie i supertanie w utrzymaniu lokomotywy.

Mimo to ujrzenie parowozu w akcji nie jest niemożliwe – lokomotywy te nadal obsługują przejazdy specjalne Wolsztynem a Poznaniem stanowiąc niezwykłą atrakcję turystyczną. Obiektem, któremu zawdzięczamy ten stan rzeczy jest zlokalizowana w Wolsztynie parowozownia.

Parowozownia Wolsztyn, historia

Historia parowozowni jest bardzo długa i bogata – pierwsze połączenie kolejowe w okolicy powstało już w 1886 (Wolsztyn – Zbąszyń), od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój infrastruktury kolejowej który sprawił, że wkrótce wybudowanie parowozowni stało się niezbędne.

Halę parowozową z czterema stanowiskami wzniesiono tu już w 1907, od tego czasu obiekt przechodził liczne modernizacje, przebudowy i zmiany kierownictwa, nie zmienia to jednak faktu że wolsztyńska parowozownia nadal działa i co więcej – można ją zwiedzać.

Wolsztyńska parowozownia to prawdziwa gratka dla wszystkich pasjonatów historii techniki. W tym miejscu możemy zobaczyć w akcji wszelkie maszyny służące naprawie i utrzymaniu parowozów, a także liczne obiekty zaplecza technicznego.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Organizuje się tu również tematyczne imprezy, takie jak chociażby parada parowozów, które ściągają tłumy miłośników kolejnictwa oraz przypadkowych turystów zwiedzających okolicę.

Parowozownia Wolsztyn, obecnie

Od roku 2007 w siedzibie powiatu wolsztyńskiego działa Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni – podmiot, który stawia sobie za cel ocalenie zabytkowych lokomotyw oraz urządzeń, dzięki którym obiekt do tej pory funkcjonuje.

Między innymi staraniom towarzystwa zawdzięczamy podpisanie 29 czerwca 2016 aktu założycielskiego w sprawie utworzenia w ramach parowozowni instytucji kultury.

Można spodziewać się, że działalność kulturalna i turystyczna będzie się rozwijać – zadbają o to samorząd i PKP Cargo, które nareszcie zdały sobie sprawę z potencjału parowozowni. Dla nas, jako turystów, wizyta w tym miejscu również może okazać się niesamowitym odkryciem.

Mapa dojazdowa

Parowozownia Wolsztyn

ładowanie mapy - proszę czekać...

Parowozownia Wolsztyn 52.106170, 16.113051 Parowozownia Wolsztyn
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INNE CIEKAWE MIEJSCA