Poznańskie koziołki

Koziołki poznańskie

Godziny otwarcia

  • W sobotę: wstęp do Muzeum i wystawy czasowe jest wolny
  • W poniedziałki: muzeum nieczynne
  • Od 16 czerwca do 15 września włącznie: 11:00 – 17:00
  • poza sezonem wtorek-czwartek: 9:00 – 15:00
  • w piątki muzeum jest czynne do 21

Cennik

  • normalny bilet: 7zł
  • ulgowy: 5zł

Cennik dotyczy oczywiście zwiedzanie samego muzeum. Oglądanie poznańskich koziołków z obszaru Starego Rynku jest bezpłatne.

Informacje praktyczne

Kontakt

tel.: +48 61 85 68 193
e-mail: ratusz@mnp.art.pl

Adres

ul. Stary Rynek 1, Poznań 61-772, Polska

Poznańskie koziołki, Legenda

Wersji legendy o poznańskich koziołkach jest parę. Według tej najpopularniejszej, przed wiekami miasto strawił wielki pożar. Jego ofiarą padł również poznański ratusz. Budynek odbudowano, a gdy już stał, zamówiono zegar na wieżę u zegarmistrza Bartłomieja z Gubina.

Zamożny Poznań chciał mieć coś specjalnego, dlatego pieniędzy nie żałowano. Z okazji odbudowania miasta urządzono też wystawną ucztę, na którą zaproszono wiele osobistości.

Koziołki Poznańskie na wieży ratuszowej to prawdziwy symbol Poznania.
Koziołki Poznańskie na wieży ratuszowej to prawdziwy symbol Poznania.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Mistrz Bartłomiej zegar przygotował. Szczegółami jego budowy podzielił się z zaprzyjaźnionym kucharzem, który miał mnóstwo pracy w ratuszu przy przygotowywaniu dań dla gości. Jego pomocnik, kuchcik Pietrek, miał zadanie pilnowania pieczeni na rożnie i obracanie jej.

Ciekawość zżerała młodzieńca, gdy słuchał opowieści o wspaniałym zegarowym mechanizmie. Zapomniał się do tego stopnia, że zostawił pieczeń na moment, żeby przyjrzeć się zegarowi. Niestety, spalił pieczeń.

Chcąc uniknąć gniewu kucharza, pognał czym prędzej na pole, gdzie pasły się koziołki, porwał dwa i pobiegł do ratuszowej kuchni. Zwierzęta wyczuły jednak, że los czeka je marny i uciekły z kuchni na ratuszową wieżę.

Po chwili czekający przed ratuszem zaskoczony tłum podziwiał koziołki stukające się rogami. Zdarzenie rozbawiło wszystkich nobliwych gości. Pietrkowi darowano spalenie pieczeni, a zegarmistrzowi polecono wykonanie mechanizmu, który powodowałby, że koziołki będą stukać się rogami.

Prawdziwe koziołki ściągnięto z wieży i oddano starszej kobiecie, do której należały.

Wieża Ratuszowa w Poznaniu wieczorową porą
Wieża Ratuszowa w Poznaniu wieczorową porą

Historia

Zegar na wieży ratuszowej zamówiono u mistrza Bartłomieja Wolfa w 1551 roku. Gotowy, miał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę. Częścią mechanizmu były też koziołki. Nieco ponad 100 lat później, w 1675 roku, podczas burzy piorun uderzył w wieżę, a skutkiem tego było zniszczenie całego zegara.

Koziołki powróciły na wieżę ratuszową w Poznaniu w 1913 roku. Mechanizm, który napędza je obecnie, został wykonany pod koniec XX wieku. Wcześniej został wymieniony w 1954 roku. Koziołki stukają się rogami codziennie o godzinie 12:00, gdy trębacz gra hejnał.

Ścisłe centrum Poznania
Ścisłe centrum Poznania

Gdańsk atrakcje