Green Velo

Trasa Green Velo

Popularność turystyki rowerowej w Polsce od kilkunastu lat stale rośnie. W związku z tym rozrasta się również infrastruktura – powstają liczne ścieżki rowerowe, szlaki, a nawet samoobsługowe punkty serwisowe. Mimo to trasa Green Velo bezsprzecznie dzierży palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o rozmach inwestycji i mimo że została wytyczona i oznakowana stosunkowo niedawno zdążyła już obrosnąć wśród rowerzystów legendą.

Trasa Green Velo, czyli Wschnodni Szlak Rowerowy

Szlak Green Velo, nazywany również Wschodnim Szlakiem Rowerowym to trasa licząca blisko 2000 km. Biegnie przez pięć województw – świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i mazurskie pozwalając podróżującym nią rowerzystom zobaczyć wszystkie barwy tych nadal nie do końca odkrytych terenów. Po drodze mamy okazję z bliska przyjrzeć się jeziorom, rzekom, lasom we wszystkich odcieniach, spotkamy również liczne zabytki, jak chociażby kompleks klasztorny w Supraślu, katedrę we Fromborku, starówkę w Przemyślu i wiele innych.

Szlak został dostosowany do potrzeb zarówno zaawansowanych rowerzystów, którzy zwykli podczas jednego dnia przebywać około 50 – 100 km, jak i do rowerzystów okazjonalnych, których interesują głównie wycieczki kilkunastokilometrowe. Szlak jest całkowicie bezpieczny, prawie nie koliduje z ruchem samochodowym, a jeśli już to jest to ruch ograniczony.

Trasa Green Velo – długość

Zwiedzanie Polski z wykorzystaniem Green Velo może nigdy się nie skończyć. Wzdłuż samej trasy znajdziemy jeszcze 8000 km innych szlaków stanowiących niezwykle złożoną sieć. Liczba atrakcji turystycznych z jakimi mamy do czynienia po drodze jest trudna do oszacowania – są ich setki, a może tysiące.
Baza noclegowa i kulinarna jest dobrze rozbudowana i cały czas się rozwija – szlak przyciąga coraz więcej rowerzystów zarówno z Polski jak i z całego świata. Po drodze bez problemu znajdziemy miejsca idealne do odpoczynku czy stojaki na rowery umożliwiające przypięcie roweru i pieszy spacer po okolicy.

Początek szlaku znajduje się w Elblągu, koniec natomiast w Końskiem, w województwie świętokrzyskim. Przebycie całej trasy stanowi nie lada wyzwanie, jednak to, co ma ona do zaoferowania niewątpliwie zrekompensuje nam wysiłek.

Wołowiec
Kasprowy Wierch