Arkadia

Arkadia Nieborów

W Polsce niewiele ogrodów pamięta czasy tak odległe jak Ogród Arkadyjski Heleny Radziwiłłowej. Założony został już w roku 1778 w wyniku docierającej do Polski mody na tzw. ogrody angielskie, które zdecydowanie zrywały z normami estetycznymi czasów baroku stawiając na swobodę w żonglowaniu formą i eksperymenty.

Atrakcje

Mimo ogromnej różnorodności ogród ten nie ma w sobie jednak ani odrobiny chaosu – koncepcja i polot projektanta (Szymon Bogumił Zug) widać na każdym kroku. Widać również kobiecą rękę i delikatność, która bezsprzecznie świadczy o tym, że sama księżna miała przy powstawaniu projektu swój udział. Właśnie pod koniec XVIII w. powstały zlokalizowane na terenie ogrodu budowle świadczące o angielskich inspiracjach – Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.

Budowle te wskazują na zainteresowanie epoką starożytności – w wyraźny sposób kojarzą się z estetyką starożytnej Grecji i Rzymu. Kolumny, portale, łuki – wszystko to sprawia że przechadzając się po ogrodzie możemy poczuć się niemal jak greccy filozofowie lub rzymscy senatorowie. Począwszy od przełomu XVIII i XIX w. stylistyka ogrodu zaczęła ciążyć w stronę romantyzmu.

Arkadia ogród sentymentalny i jego tajemnice

Koncepcja Księżnej rozwijała się nadal, tym razem z udziałem Henryka Ittara, młodego, jednak niezwykle zdolnego architekta. To właśnie tym czasom zawdzięczamy budowle takie jak Grobowiec Złudzeń czy Cyrk Rzymski. Ogród jest dziełem niezwykle złożonym. Każdy obiekt nacechowany jest symboliką mitologiczną, narodowościową lub masońską. Stanowi niezwykłą gratkę dla wszystkich spragnionych tajemnic i historii czekających na odkrycie.

Na każdym kroku widać wielkość osobowości księżnej, jej wyobraźnię i erudycję. W wielu budowlach ogrodu znajdujemy wyraźne odniesienia do kultur innych krajów europejskich, np. symboliczny nagrobek wzorowany na prawdziwym grobie J.J.Rousseau. Aby trafić do ogrodu najlepiej wyruszyć z Łowicza w stronę Arkadii i Nieborowa. Wraz ze zlokalizowanym w Nieborowie Ogrodem Barokowym stanowi on miejsce, które przynajmniej raz w życiu trzeba odwiedzić aby poznać dziedzictwo kulturowe własnego kraju.

Godziny otwarcia

1 marca – 30 kwietnia
wtorek – niedziela / godz. 10.00–16.00 (Niedziela Wielkanocna – zamknięte dla zwiedzających; Poniedziałek Wielkanocny – otwarte dla zwiedzających w godz. 10.00–16.00)
wtorek – wstęp wolny
27-29 kwietnia- ekspozycja otwarta (10.00 – 18.00)
30 kwietnia – ekspozycja otwarta (10.00 – 18.00) – wstęp wolny

1 maja – 30 czerwca
poniedziałek – niedziela / godz. 10.00–18.00
poniedziałek – wstęp wolny (oprócz dni świątecznych i długich weekendów)

1 lipca – 30 września
poniedziałek – piątek / godz. 10.00–16.00
poniedziałek – wstęp wolny (oprócz dni świątecznych i długich weekendów)
soboty, niedziele i święta / godz. 10.00–18.00

1 – 31 października
wtorek – niedziela / godz. 10.00–16.00
wtorek – wstęp wolny

Ceny biletów

13.00 PLN – Nieborów, Park – Normalny
9.00 PLN – Nieborów, Park – Ulgowy
75.00 PLN – Nieborów i Arkadia – Rodzinny

Parking

Nieborów- możliwość zaparkowania auta wzdłuż ogrodzenia
Arkadia – gminny parking przed wejściem do Ogrodu
PARKINGI SĄ BEZPŁATNE!

Dojazd

Muzeum w Nieborowie i Arkadii
ul. Aleja Lipowa 35
99-416 Nieborów