Atrakcje Beskidu Niskiego: Binczarowa

Tak chętnie odwiedzany przez wycieczki z całej Polski Beskid Niski może zachwycić wspaniałymi przykładami dawnej architektury. Wspaniała cerkiew jest ozdobą jednej z wielu wsi na tym terenie. Binczarowa, dawna wieś łemkowska, zachwyca wspaniałą cerkwią. Choć obecnie służy ona jako kościół katolicki, w jej wnętrzu nadal można ujrzeć wiele zabytków związanych z wyznaniem grekokatolickim. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości i jej najcenniejszej budowli?

Binczarowa jest wsią, która może się pochwalić długą historią. Założona w II połowie XIV stulecia przez Kazimierza Wielkiego, już w XVI wieku posiadała własną parafię grekokatolicką. Wiadomo, że w owym czasie Binczarowa była jedną z większych i zamożniejszych wsi w tej części Beskidu Niskiego, a wśród jej mieszkańców aż do II wojny światowej dominowali Łemkowie. Wysiedleni w 1945 i 1947 roku pozostawili po sobie kilka ciekawych pamiątek na terenie wsi. Tą najważniejszą jest dawna cerkiew św. Demetriusza, czyli obecny kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika. Jest to budowla typowa dla architektury łemkowskiej, którą wzniesiono w połowie XVIII wieku. W jej wnętrzu można do dziś podziwiać wspaniałe ołtarze boczne oraz piękną polichromię.

Choć zachował się tu ikonsostas, ma on nieco zmienioną formę. Tam, gdzie dawniej umieszczona była ikona przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę, obecnie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Różańcowej. W ikonostasie tym nie zobaczymy też tak ważnych elementów, jak ikony namiestne czy też carskie wrota. Na uwagę we wnętrzu tej cerkwi zasługuje również ołtarz z relikwiami świętego Wojciecha. Wspaniale prezentują się również ołtarze boczne – cenne zabytki późnobarokowej sztuki z XVIII stulecia, w których można ujrzeć ciekawe obrazy. W pierwszym umieszczono obraz Matki Bożej Pokrownej, w drugim – scenę Ukrzyżowania. Całość prezentuje się wspaniale, a sama cerkiew jest cennym zabytkiem dawnej architektury łemkowskiej. Z nią w dalszym ciągu można się zetknąć w wielu miejscowościach leżących na terenie Beskidu Niskiego. Z pewnością warto zajrzeć do nich w trakcie wycieczki po tej części Polski.