Ciekawe miejsca w Polsce na długi weekend

Olsztyn koło Częstochowy, miejscem na super weekend

Dodał:

Wybierając miejsce na wycieczkę, zazwyczaj kierujemy się jego popularnością, a potem narzekamy na mnogość turystów, hałas i komercję. W efekcie zamiast wypocząć, wracamy do domu zmęczeni i sfrustrowani.

Zatem, gdy chcemy odetchnąć od wielkomiejskiego gwaru, wybierajmy miejsca, spokojne i urokliwe, gdzie złapiemy kontakt z naturą.
Takim miejscem jest Olsztyn koło Częstochowy. To mała, urokliwa miejscowość, położona 12 km na południowy wschód od Częstochowy, leżąca na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Już z daleka wzrok przyciągają, górujące nad okolicą, ruiny średniowiecznego zamku warownego z XIV wieku. Jego historia jest bardzo burzliwa i pełna legend. Według jednej z nich, zamek w Olsztynie połączony jest tajemnym tunelem z klasztorem na Jasnej Górze. Podobno można na zamku spotkać duchy, a nawet samego diabła w postaci wielkiego, czarnego psa. Miejscowi opowiadają, że w wietrzne noce słychać płacz i zawodzenie płynące z ruin zamczyska. Jeśli jednak nie jesteśmy amatorami legend i zjawisk nadprzyrodzonych, to Olsztyn zaoferuje nam wiele innych atrakcji. Teren jurajskie są idealne do uprawiania wspinaczki skałkowej i paralotniarstwa. Rezerwat Sokole Góry, oddalony od centrum 2 km, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez grotołazów i speleologów, a to za sprawą licznie położonych tam jaskiń.

Gmina Olsztyn bardzo dba o infrastrukturę turystyczną. Są tu szlaki do uprawiania wędrówek pieszych, konnych, rowerowych. Odbywają się liczne imprezy plenerowe, takie jak turnieje rycerskie i jarmarki. Można wtedy poznać jak toczyło się życie w średniowiecznym grodzie, jak wyglądały pojedynki rycerskie i bitwy. Imprezy te, mają pośrednio charakter edukacyjny, więc są świetnym sposobem, aby dzieci poznały historię. Gdy już nasycimy się pięknem okolicy i zmęczymy aktywnością fizyczną, to Olsztyn ma do zaoferowania szeroką bazę noclegową i gastronomiczną. Każdy znajdzie coś na miarę potrzeb i portfela. Są gospodarstwa agroturystyczne, zajazdy. Oferta gastronomiczna jest bogata, począwszy od pizzerii, po gospody i zajazdy, gdzie możemy zakosztować lokalnych potraw. Olsztyn koło Częstochowy to idealne miejsce na jednodniowy bądź weekendowy wypad, chociaż mnogość atrakcji sprawia, że także przy dłuższym pobycie nikt nie będzie się nudził.

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INNE CIEKAWE MIEJSCA