Twoj przeglądarka nie wspiera Java Scriptu! Serwis może działać niewłaściwie.

Odkryj razem z ciekawyswiata.pl - niezwykłe miejsca...


Dokładne dopasowania
W tytułach
W treści
Strony miejsc
Pozostałe strony
Uwzględniaj kategorie
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend
Kościoły / Cerkwie
Osady
Pałace
Pola bitwy
Turystyka
wystawy muzealne
Zabytki
Zabytki II Wojna Światowa
Zabytki okres do XV w.
Zabytki okres XVI w. - XIX w.
Zabytki przyrody
Zabytki XX w.
Zamki

W Polsce znajduje się wiele średniowiecznych zamków mających bogatą historię i stanowiących unikalne zabytki architektury...

Malborski zamek trudno byłoby określić mianem atrakcji czekającej na odkrycie – jest jednym z symboli naszego kraju, odwiedzanym...

Odkryj swój kraj!


Czy możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że znasz swoje miasto, swój powiat, swoje województwo czy swoje państwo? Mnogość i złożoność historii jakie się przez nie przetoczyły jest tak wielka, że nawet poświęcając na ich poszukiwania całe swoje życie nie jesteś w stanie poznać ich wszystkich. Każda z tych opowieści zostawia po sobie pamiątki, które tylko czekają na odkrycie.

Znajdujemy się w dość interesującym momencie rozwoju kraju, w którym coraz bardziej doceniamy jego walory. Coraz więcej osób para się poszukiwaniem dokumentów na temat obiektów skrywających w sobie tajemnicę a każda tajemnica, którą udaje się ujawnić odkrywa kolejną. Czy wiesz, że najstarsze kino na świecie znajduje się w Polsce? A czy słyszałeś/słyszałaś o tym, że historia UFO mogła mieć początek na Dolnym Śląsku? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że najstarsze poza Stonehedge kręgi kamienne Europy znajdują się w Odrach na Kaszubach?

W naszym kraju jest jeszcze mnóstwo do odkrycia. Każda kolejna podróż, nawet na niewielkie odległości sprawia, że chcemy odkrywać więcej i więcej – kolejne powiązania, kolejne opowieści, kolejne elementy tożsamości. Niezależnie od tego ile masz lat, jakiej jesteś płci czy jaki wykonujesz zawód – to po prostu wciąga.

Ciekawe miejsca w Polsce czekają na Ciebie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wsiąść na rower, do samochodu, kupić bilet na pociąg lub autobus lub złapać autostop. Jak często narzekasz na brak zajęć w weekend? Jak często łapiesz się na nudzie? Jeśli odpowiedź brzmi „za często” to czas najwyższy urozmaicić swoje życie. Tym bardziej, że to przecież naprawdę niewiele kosztuje, a już na pewno nie tyle, co wyprawa na Bali, do Chin czy na Hawaje.

Polskę odkrywać można samemu, z partnerem, z dziećmi czy z grupą przyjaciół. Liczba możliwości jest tu nieograniczona. Wszystko zależy od nas samych i tego co właściwie lubimy. W tym celu nie trzeba mieć rozległej wiedzy, specjalistycznego ekwipunku ani operatora kamery za plecami. Wystarczy otwarta głowa, trochę wolnego czasu i entuzjazm, który z każdą wycieczką rośnie coraz bardziej.

Zabytki przyrody

Wygasły wulkan w Polsce - Ciekawe miejsca w Polsce


Polska nie jest raczej krajem który kojarzy się z wulkanami. Na jej terenie nie ma żadnych czynnych wulkanów, jednak można znaleźć kilka wygasłych. Zdecydowanie największym z nich jest Ostrzyca Proboszczowicka, a więc największe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego.

Ostrzyca Proboszczowicka, wygasły wulkan

Wzniesienie to bardzo wyraźnie odróżnia się od reszty krajobrazu. Ma kształt stożka o mocno zaznaczonym wierzchołku. Wysokość Ostrzycy Proboszczowickiej to 501 m n.p.m., wybitność natomiast wynosi 151 m. Ten wygasły wulkan nie powala może rozmiarami, jest natomiast niezwykle interesującym obiektem z przyrodniczego i geologicznego punktu widzenia. Dojście na szczyt Ostrzycy Proboszczowickiej ułatwiają bazaltowe schody wraz z poręczami. Po drodze znajdują się również ławki na których można odpocząć. Podejście jest łatwe i nie sprawi najmniejszego problemu nawet osobom o słabszej kondycji, dzieciom czy ludziom starszym.

Przeczytaj również:   Dolina Biebrzy

Co czeka nas podczas wspinaczki na szczyt Otrzycy Proboszczowickiej?

Przede wszystkim fantastyczny widok na okolicę. Ze względu na to, że wzniesienie stanowi bardzo wyraźną anomalię jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, przy dobrej widoczności możemy z obserwować z niego teren nawet bardzo oddalony. W okolicach szczytu wulkanu utworzono rezerwat przyrody z siedliskami rzadkich roślin i zwierząt – miejsce to słynie między innymi z lilii złotogłów. Występują tu również rzadkie gatunki motyli i ślimaków – to prawdziwy raj dla biologów. Dużą atrakcję stanowi także las lipowy, który wiosną, gdy drzewa kwitną, generuje niesamowity zapach. Właśnie ze względu na doznania zapachowe najlepszym miesiącem na odwiedziny największego w Polsce wulkanu wydaje się być maj.

Przeczytaj również:   Piramida w Rapie

Po drodze znajdziemy również interesujące obiekty przyrody nieożywionej, jak chociażby unikalne gołoborza – efekt tysięcy lat erozji skał z których zbudowane jest wzniesienie.Ze względu na niecodzienny kształt Ostrzyca Proboszczowicka w czasach pogańskich była miejscem i przedmiotem kultu. Trudno się dziwić, bo wrażenie jakie wywiera oglądana z dołu jest niesamowite. Podobnie jak widok który roztacza się za szczytu.

comments powered by HyperComments

Zobacz kolejne fascynujące miejsce:
Najstarsza kopalnia ropy
Najstarsza kopalnia ropy

Polska raczej nie należy do krajów kojarzących się z przemysłem naftowym. Tymczasem to właśnie tutaj, na terenie województwa podkarpackiego, w...

Zamknij