Stawianie nagrobków zwierzętom może wydawać się nowomodną ekstrawagancją, nie jest to jednak bynajmniej zjawisko współczesne. Na terenie Kliczkowa w województwie dolnośląskim, niewielkiej, liczącej zaledwie kilkuset mieszkańców wsi, znajduje się jedyny w Polsce cmentarz na którym już w XIX wieku chowano psy i konie.

Gdzie znajduję się cmentarz koni?

Cmentarz znajduje się w okolicy Zamku Kliczkowskiego – kolejnej dolnośląskiej perły architektury która nadal czeka na odkrycie przez większą liczbę turystów. Zamek pochodzi z II połowy XVI w., do końca wieku XIX był jednak przebudowywany. Ktoś kto przyjedzie do Kliczkowa zwiedzać sam zamek łatwo może przegapić cmentarz koni – z pierwotnego cmentarza ocalały tylko dwa nagrobki, pomiędzy którymi znajduje się jeszcze jeden, współczesny.

Jeszcze w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku nagrobków było kilkanaście – świadczą o tym zachowane zdjęcia i informacje pozyskane od miejscowych. Przez długi okres nikt jednak nie interesował się obiektem, dlatego większość nagrobków miejscowi wykorzystali do własnych celów. Dopiero niedawno zorientowano się, że to jedyny taki obiekt na terenie Polski i że najbliższy europejski cmentarz dla koni zlokalizowany jest dopiero w Hamburgu.

Na jednym z nagrobków da się odczytać inskrypcję. Pochowany w tym miejscu koń nosił imię Juno i padł w 1938 r. Pod spodem wyryte są jeszcze imiona Johann, Friedrich, Georg i Hermann – kim byli ich właściciele nie wiadomo, ani mieszkańcy ani żadne dokumenty nic na ten temat nie wspominają.

Historia cmentarza dla koni

Historia cmentarza owiana jest tajemnicą – oprócz jego przeznaczenia i imienia jednego z pochowanych tu koni wiemy o nim bardzo niewiele. Jedną ze sprawdzonych informacji jest ta, że oprócz koni chowano tu również psy, choć żadna płyta nagrobna która by o tym świadczyła nie została zachowana.

Kliczków i jedyny w Polsce cmentarz Koni możemy odwiedzić kierując się z Bolesławca w stronę Ruszowa, poruszając się w kierunku niemieckiej granicy. Nawigując na zamek powinniśmy bez problemu odnaleźć obiekt w znajdującym się nieopodal parku.

Kanał Elbląski

Rutyna Robert

Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.

 • Recent Posts

  Czym się kierować wybierając hamak turystyczny?

  Nocowanie w hamakach nie jest jeszcze tak bardzo popularne jak spanie pod namiotami, ale wiele…

  3 dni temu

  Babia Góra – praktyczne porady dla planujących zdobyć szczyt

  I trzeba przyznać, że na swoją nazwę zasługuje, gdyż faktycznie jest to najwyższy szczyt w…

  3 dni temu

  Kim jest komornik i jak wygląda egzekucja komornicza?

  Zawód komornika okryty jest dość pejoratywnymi skojarzeniami. Nie jest to wcale zaskakujące, ponieważ dla dłużników,…

  3 dni temu

  Latarka w góry – jaką wybrać?

  Wypady w góry mają w sobie coś, co przyciąga, mimo niebezpieczeństw, jakie mogą nam towarzyszyć.…

  1 tydzień temu

  Romantyczny Weekend dla Dwojga. Na co zwrócić uwagę.

  Większość par spędza ze sobą dużo czasu ale tak naprawę są nie ze sobą a…

  1 tydzień temu

  Na co zwrócić uwagę kupując rower w 2021 roku?

  Nadchodząca wiosna nastraja pozytywnie i sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem roweru.…

  3 tygodnie temu

  Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies