TOP 10: najpiękniejsze zamki Małopolski

Małopolska to raj dla miłośników zamków, którzy mogą tu znaleźć wiele obiektów godnych polecania. Jakie miejscowości mogą się dla nich okazać wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki?

Zamek w Czchowie

Miejsce 10. Zamek w Czchowie

Choć po tym zamku pozostała jedynie baszta, Czchów może się okazać bardzo ciekawym celem wycieczki. Ciekawa historia, malownicza okolica i niezwykła panorama, którą można podziwiać z zamkowej wieży – oto powody, dla których warto zajrzeć do tej niezwykłej miejscowości leżącej w dolinie Dunajca.

Zamek Lipowiec

Miejsce 9. Zamek Lipowiec w Wygiełzowie

Choć zamek ten zachował się jako trwała ruina, jest kuszącym celem niejednej wycieczki. Zamek Lipowiec, dawne więzienie dla krnąbrnych duchownych, to wspaniałe widoki na Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz wspaniała historia, która przyciąga licznymi tajemnicami.

Zamek w Ojcowie

Miejsce 8. Zamek w Ojcowie

Ze względu na położenie w słynnej Dolinie Prądnika oraz legendę o królu Łokietku, który właśnie w tej części Małopolski szukał schronienia, ruiny zamku w Ojcowie są miejscem wyjątkowo ważnym dla miłośników historii. Malownicza sceneria sprawia, że pozostałości tutejszego zamku królewskiego prezentują się wspaniale, a możliwość spojrzenia z góry na Dolinę Prądnika jest wyjątkową nagrodą dla tych, którzy wspięli się na zamkowe wzgórze.

Zamek w Pieskowej Skale

Miejsce 7. Zamek w Pieskowej Skale

Renesansowa forma i piękna okolica sprawiły, że zamek w Pieskowej Skale stał się kuszącym celem turystycznych wypraw – nie tylko dla miłośników sztuki. Wspaniałe widoki na Dolinę Prądnika oraz bliskość słynnej Maczugi Herkulesa – symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego – oto czynniki, dzięki którym Pieskowa Skała jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Krakowa.

Zamek w Wieliczce

Miejsce 6. Zamek w Wieliczce

Wieliczka zajmuje ważne miejsce w dziejach Małopolski, przy czym większość turystów kojarzy tę miejscowość z kopalnią soli. Warto jednak w czasie wycieczki po tej miejscowości zajrzeć i na tutejszy zamek – miejsce związane z kopalnią, a jednocześnie kuszące dziś ciekawą ekspozycją muzealną. To właśnie tu można ujrzeć niezwykłą kolekcję solniczek, które stały się główną atrakcją wielickiego muzeum.

Zamek w Suchej Beskidzkiej

Miejsce 5. Zamek w Suchej Beskidzkiej

Ta magnacka rezydencja, znana jako „Mały Wawel”, to jedna z głównych atrakcji ziemi suskiej. Od połowy XVI wieku zamek ten odgrywa ważną rolę w dziejach Małopolski, jest też wspaniałym dziełem renesansowej architektury. Turyści chętnie poświęcają mu swój czas. Ma to związek i z pięknym otoczeniem, i z ciekawymi zbiorami muzealnymi, które zostały zgromadzone w zamkowych murach.

Zamek w Niedzicy

Miejsce 4. Zamek w Niedzicy

Wzniesiony w średniowieczu jako zamek węgierski, jest dziś jedną z najważniejszych atrakcji w Pieninach. Zamek Dunajec w Niedzicy to tajemnicze historie związane z Inkami i ukrytymi skarbami, to również piękne widoki na Jezioro Czorsztyńskie oraz pobliskie góry: Gorce i Pieniny. Urządzone w zamkowych murach muzeum przyciąga, podobnie jak liczne legendy, dzięki którym zamek ów stał się jednym z popularniejszych miejsc na terenie dzisiejszego województwa małopolskiego.

Zamek w Niepołomicach

Miejsce 3. Zamek w Niepołomicach

Pasjonaci historii i renesansowej architektury w rejonie Krakowa poczują się doskonale. Tutejsza rezydencja powstała w czasach Kazimierza Wielkiego jako baza wypadowa na tereny Puszczy Niepołomickiej – terenu królewskich polowań. Renesansowe portale, piękny dziedziniec z krużgankami oraz muzealne zbiory, które mogą oczarować każdego – takie atrakcje czekają na tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Małopolsce zdecydują się odwiedzić ten niezwykły zamek.

Zamek w Nowym Wiśniczu

Miejsce 2. Zamek w Nowym Wiśniczu

Choć przyciąga dziś renesansową i barokową formą, jest zabytkiem pamiętającym czasy średniowiecza. Zamek w Nowym Wiśniczu to potężne fortyfikacje bastionowe oraz ciekawe wnętrza, w których prezentowane są zarówno zabytki związane z zamkiem, jak i prace miejscowych artystów.

Zamek Królewski na Wawelu

Miejsce 1. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu bez wątpienia jest najważniejszym obiektem dla tych, którzy wędrują przez Małopolskę szlakiem najpiękniejszych zamków. Ta wspaniała rezydencja reklamy nie wymaga. Piękny dziedziniec, wspaniały komnaty i niezwykła historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku – oto powody, dla których warto zajrzeć do Krakowa.

Małopolska to wyjątkowa kraina, której zabytkami zachwyca się wielu miłośników sztuki i historii. Zamki zajmują ważne miejsce w jej krajobrazie, a wycieczki ich śladem mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Coraz sprawniej działająca komunikacja, doskonale rozwinięta baza noclegowa oraz skuteczna promocja małopolskich zabytków – oto czynniki, dzięki którym zamki znajdujące się w tej części kraju stały się tak ważnymi atrakcjami turystycznymi.Pałac w Rogalinie

Rutyna Robert

Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.

 • Recent Posts

  Czym się kierować wybierając hamak turystyczny?

  Nocowanie w hamakach nie jest jeszcze tak bardzo popularne jak spanie pod namiotami, ale wiele…

  3 dni temu

  Babia Góra – praktyczne porady dla planujących zdobyć szczyt

  I trzeba przyznać, że na swoją nazwę zasługuje, gdyż faktycznie jest to najwyższy szczyt w…

  4 dni temu

  Kim jest komornik i jak wygląda egzekucja komornicza?

  Zawód komornika okryty jest dość pejoratywnymi skojarzeniami. Nie jest to wcale zaskakujące, ponieważ dla dłużników,…

  4 dni temu

  Latarka w góry – jaką wybrać?

  Wypady w góry mają w sobie coś, co przyciąga, mimo niebezpieczeństw, jakie mogą nam towarzyszyć.…

  1 tydzień temu

  Romantyczny Weekend dla Dwojga. Na co zwrócić uwagę.

  Większość par spędza ze sobą dużo czasu ale tak naprawę są nie ze sobą a…

  1 tydzień temu

  Na co zwrócić uwagę kupując rower w 2021 roku?

  Nadchodząca wiosna nastraja pozytywnie i sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem roweru.…

  3 tygodnie temu

  Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies