X
    Kategorie: Zamki w Polsce

Zamek Bolków

Piękna, średniowieczna budowla wzniesiona na Zamkowym Wzgórzu to perła architektoniczna Dolnego Śląska. Otoczony ostrym urwiskiem od strony rzeki – Nysy Szalonej, a także miastem Bolków, zamek o tej samej nazwie jest jednym z najchętniej odwiedzanych turystycznych miejsc w tym rejonie Polski. Warto przyjrzeć się bliżej budynkowi, który przez wieki strzegł niezależności okolicznej ludności. Zatem zapraszamy do Bolkowa.

zamek Bolków, pozycja obowiązkowa w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Historia

zamek Bolków został wzniesiony w XIII wieku przez Bolesława II Rogatkę, zwanego Łysym. Jednak pierwsze wzmianki o budowlach z drewna, które miały być wzniesione na Zamkowym Wzgórzu datowane są na IX wiek. Nie znajdują one jednak potwierdzenia w faktach. Prawdziwy rozwój zabudowań na tych terenach wiąże się z synem Bolesława II, Bolko I. Władca Świdnicko-Jaworski, zwany Surowym, rozbudował zamek dodając potężne kamienne mury obronne wzbogacone systemem bram oraz wzniósł murowane budynki mieszkalne. W tym czasie powstała także słynna wieża dziobowa, ewenement na skalę europejską. Dalsza rozbudowa w duch gotyku przypada na lata rządów Bernarda oraz Bolka II. W tym okresie powstał również słynny budynek mieszkalno-gospodarczy zwany Domem Gotyckim. zamek Bolków staje się w tym czasie twierdzą i siedzibą skarbca książęcego.

Po śmierci Bolka II zamek, podobnie jak i całe księstwo, przejęło Państwo Czeskie. Swój ostateczny kształt twierdza otrzymuje w wieku XVI. Powstaje wówczas słynny Dom Niewiast oraz inne elementy mieszkalne w stylu renesansowym. Kompleks budynków był wielokrotnie oblegany, a w wyniku wojen ze Szwedami poważnie ucierpiał. W XVIII wieku zamek trafia w ręce Cystersów, aby po sekularyzacji zakonu z 1810 roku przejść w ręce skarbu państwa Prus. Od tej pory zamek staje się opuszczony i w bardzo szybkim tempie niszczeje. Dzieła zniszczenia dokonują władze państwowe w 1885 roku zlecając częściową rozbiórkę murów.

Armaty na zamkowym dziedzińcu – Bolków

Zwiedzanie i ciekawostki zamku w Bolkowie

W 1994 roku postanowiono kontynuować przerwane prace naprawcze i dziś zamek Bolków jest dostępny dla zwiedzających w prawie całej okazałości. Co więcej, jest siedzibą jednego z Oddziałów Muzeum Karkonoskiego. W zachowanych fragmentach możemy oglądać słynną wieżę z dziobem, Dom Gotycki czy Dom Niewiast, a także dziedziniec wraz ze starodawną studnią. zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok z wyjątkiem świąt. Dzięki działaniu Muzeum możemy podziwiać wystawę stałą pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego” oraz wystawy czasowe.

zamek Bolków – widok na wieże

Specjalna, niezwykła wieża wzniesiona przez Bolko I Surowego. Jest to jedyna taka budowla zachowana w Polsce i jedna z niewielu w Europie. 25 metrowa wieża na planie koła o średnicy 12 m i grubości murów 4,5 m, z tzw. lochem głodowym u nasady, przechodzi od południowo-zachodniej strony w specyficzny dziób – ostre zakończenie u jej końca. Stąd też pochodzi jej nazwa. Podobne wieże spotkamy w Czechach lub na terenie francuskiej Doliny Loary. Jest więc to niezwykle rzadki przykład architektoniczny, którego z pewnością nie można przegapić, chcąc odwiedzić Bolków.

Bolków panorama na zamek z lotu ptaka

Bolków zamek – Legenda

Na terenie zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które od wielu lat organizuje cykliczne imprezy na głównym dziedzińcu. Są to: Castle Party – czyli festiwal muzyki gotyckiej odbywający się na przełomie lipca i sierpnia oraz Festiwal Podróżników Trzy Żywioły, który ma miejsce na początku września. Na zamku odbywają się także turnieje rycerskie oraz Otwarty Turniej Dziennikarzy w Strzelaniu z Kuszy Historycznej. Z zamkiem związane są różne legendy. Wedle jednej z nich pomiędzy zamkiem Bolków a zamkiem Świny istniało tajemne przejście, z którego korzystali legendarni kochankowie. Jego śladów nigdy jednak nie odnaleziono.

Widok na zamek Bolków – castle party

zamek Bolków to jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku i swego czasu największa warownia na tych terenach. Niezwykła architektura z wieżą dziobową na czele sprawia, że jest to miejsce unikatowe na mapie Polski. Jednocześnie nie jest ono tak znane i oblegane przez turystów dzięki czemu zamek Bolków zwiedza się z niekłamaną radością.

Zamek w Bolkowie – godziny otwarcia

poniedziałek (sale wystawowe zamknięte)
9:00 – 15:30 wstęp wolny (nie dotyczy 14.08.)

wtorek – piątek
maj – wrzesień 9:00 – 16:30
październik – kwiecień 9:00 – 15:30

sobota – niedziela
maj – wrzesień 9:00 – 17:30
kwiecień i październik 9:00 – 16:30
listopad – marzec 9:00 – 15:30

zamek nieczynny: Wielkanoc, Festiwal Rocka Gotyckiego Castle Party, Święto Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, Nowy Rok

Bolków panorama na zamek i miasto

Zamek w Bolkowie – Cennik

zamek bilet normalny 10 zł
zamek bilet ulgowy 5 zł
– Karta Dużej Rodziny 5 zł, Karta Dużej Rodziny ulgowy 2 zł

karnet na zwiedzanie: Muzeum Karkonoskie, Muzeum C i G Hauptmanna w Szklarskiej Porębie, Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze:
zamek bilet normalny 30 zł
zamek bilet ulgowy 10 zł

zamek Bolków zachwyca o każdej porze roku.

Zamek w Bolkowie – Mapa i dojazd

Muzeum zamek Bolków
ul. Księcia Bolka 12
59-420 Bolków

+48 75 741 32 97
zamek w Bolkowie strona www: zamek-bolkow.info.pl

zamek w Bolkowie – Prawdziwy punkt obowiązkowy dla wszystkich fanów polskich zamków.

zamek Bolków
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies