Kwiecień – Wrzesień od poniedziałku – niedzieli 9:00 do 18:00
Październik – Marzec od poniedziałku – soboty 9:00 do 16:00
(obowiązuje od 1 kwietnia do 31 października) wejście od strony wschodniej i zachodniej
Ulgowy – 9 zł
Normalny – 12 zł
Aktualna cena biletów dostępna:
https://www.zamek.checiny.pl/pl/oferta/ceny-biletow
-Pod Kościołem Parafialnym Św. Bartłomieja, ul. Radkowska
-Pod Klasztorem Sióstr Bernardynek, ul. Małogoska
-Pod Klasztorem Ojców Franciszkanów (z miejscami dla autokarów), ul. Armii Krajowej
-Parking dla rowerów u podnóża zamku (możliwość przechowywania bagażu rowerzysty w kasie zamku na alejce – wejście wschodnie), ul. Jędrzejowska
-U podnóża Zamku Królewskiego (z miejscami dla autokarów), ul. Jędrzejowska
Zamek Chęciny
ul. Małogoska 7
26-060 Chęciny
+48 41 315 18 29 Zamek
informacja@checiny.pl
Średniowieczne budowle często okazują się zaskakująco trwałe. Wiele spośród zamków, które pamiętają czasy Piastów, zachowało się w zaskakująco dobrym stanie mimo licznych trawiących je pożarów i oblężeń, przez jakie przechodziły.
Zamek Chęciny jest ruiną, która jednak nadal robi niesamowite wrażenie.
Tym, co od razu rzuca się w oczy każdemu odwiedzającymi chęciński zamek turyście jest jego architektoniczna niespójność.
Obiekt ten był wielokrotnie przebudowany i jako taki nosi ślady wielu epok. Nie da się niestety dokładnie ustalić daty jego budowy, wiadomo jednak, że w 1306 r. już istniał.
Wiemy to z najstarszego zachowanego źródła pisanego na jego temat – aktu nadania zamku biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie przez Władysława Łokietka.
Później ów akt został cofnięty, a zamek był wykorzystywany przez samego Łokietka jako siedziba, Chęciny były wówczas ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym.
Czasy świetności chęcińskiego zamku wiążą się z postacią Kazimierza Wielkiego – to właśnie on nadał mu ostateczny kształt, który możemy ujrzeć na licznych ilustracjach.
Zamek był potężny, monumentalny i – w co trudno uwierzyć – niezdobyty przez ponad dwa i pół wieku, mimo że wiatry historii wiały wówczas ze szczególną siłą.
Początek upadku zamku w Chęcinach datuje się na wiek XVI. Ostatecznie budowla została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, podobnie jak wiele innych polskich budowli militarnych.
Ostatni mieszkańcy opuścili zamek w roku 1707. Jego mury były od tego czasu rozbierane przez okolicznych mieszkańców szukających budulca na drogi i własne siedziby.
Obecnie w nowym blasku po rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2013-2015 obiekt przyciąga rzeszę turystów. Warownia jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Przekraczając bramę zamku można przenieść się w czasie.
Załoga wita wszystkich przybyłych gości w historycznych strojach. Z wież o każdej porze roku rozciąga się niesamowita panorama Gór Świętokrzyskich.
W baszcie kwadratowej oraz w krużgankach znajduje się galerię zdjęć, na dziedzińcu na turystów czekają narzędzia tortur oraz fotościanki. W lochu spoczywa skazaniec, w skarbcu lśni złoto i srebro, a z majętnych skrzyń wysypują się monety…
Gdy zapada mrok spacer po zamku nabiera zupełnie innego wymiaru. Mury warowni kryją tajemnice przeszłości, moc legend i niewyjaśnionych zjawisk. Aby je poznać warto wybrać się na cykliczną imprezę NOC NA ZAMKU W CHĘCINACH!
Zapraszamy również do udziału w lekcjach tematycznych prowadzonych przez zamkowego płatnerza Marcina. Lekcje odbywają się w otoczeniu murów średniowiecznej warowni.
Słuchacze zostają wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat osnuty tajemnicami Zamku Królewskiego w Chęcinach. Temat przewodni to Rycerze i Zamki.
Wybierając się w dłuższą podróż, często zastanawiamy się, czy w danym hotelu lub pensjonacie znajdziemy…
Budapeszt to cenne skarby architektury oraz punkty widokowe, z których roztaczają się piękne panoramy. Co…
Stawianie nagrobków zwierzętom może wydawać się nowomodną ekstrawagancją, nie jest to jednak bynajmniej zjawisko współczesne.…
Najsłynniejszy z zamków tworzących Szlak Orlich Gniazd przetrwał do naszych czasów w formie ruin, ale…
Prusacy, którzy w 1740 r. zajęli Śląsk, zostawili po sobie wiele niezwykle interesujących pamiątek militarnych.…
Bałkany cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Nic dziwnego, jest to miejsce tak blisko…
Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies