X

Zamek Grodno

Śląsk ma szczególne miejsce na mapie Polski nie tylko ze względu na położenie, ale również przez wzgląd na unikalny folklor i tradycje kulturowe. Choć czasy socjalizmu wybitnie zaprzepaściły turystykę tego rejonu, to od kilku lat sukcesywnie się ona odradza. Jednym ze znakomitych przykładów jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim – to fantastyczna pamiątka historyczna z blisko 1000-letnim rodowodem.

Cudze chwalicie…

Turyści ukierunkowani na zwiedzanie miejsc historycznych najczęściej wędrują do największych polskich miast. Okazuje się, że taki trop może mocno ograniczyć doznania turystyczne, bowiem mniejsze miejscowości również kryją w sobie mnóstwo ciekawostek i zagadek z ubiegłych stuleci. Właśnie tak jest w przypadku Zagórza Śląskiego. To niewielka miejscowość położona w województwie śląskim – w powiecie wałbrzyskim. Znajduje się w niej Zamek Grodno pamiętający czasy Piastów Śląskich, Korony Czeskiej, Cesarstwa Rzymskiego, Królestwa Prus na drugiej wojnie światowej kończąc.

Burzliwa historia.

Zamek Grodno został wybudowany na szczycie góry Chojna – to styk Gór Wałbrzyskich oraz Sowich. Okazała warownia jest ulokowana nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej znanej z przekazów historycznych jako Dolina Śląska. Niewątpliwą atrakcją obiektu jest jego malownicze położenie – na wzgórzu znajduje się unikatowy rezerwat przyrody, który jest celem wędrówki wielu turystów zagranicznych.

Inne miejsca

Okoliczna legenda mówi o tym, iż jeden z angielskich wojów wzniósł w tym miejscu strażnicę, która została następnie rozbudowana przez Bolesława Wysokiego. Pierwszy dokument odnoszący się do genezy powstania zamku pochodzi z początków XIVw i mówi o tym, iż przyczyną budowy warowni było zabezpieczenie głównego szlaku handlowego. Liczne legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie nadają zamku wiele tajemniczości kreując charakterystyczną aurę.

Zamek Grodno – Podsumowanie.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to historyczne miejsce z wieloma atrakcjami. Jego zwiedzaniu towarzyszy wiele emocji oraz niezapomnianych wrażeń. Walory przyrodnicze są tylko jedną z zalet przybywania w okolicach zamku. Warto przekonać się o tym na własnej skórze – satysfakcja gwarantowana.

Rutyna Robert: Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.
Inne miejsca

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies