X
    Kategorie: Zamki w Polsce

Zamek w Lublinie

Historyczne budowle od zawsze były celem turystów z całego świata. Owiane tajemnicą i duchem historycznym zamki niosą ze sobą mnóstwo legend i zabytków. Istotną rolę odgrywa również architektura, którą mogą podziwiać zwiedzający. Nie inaczej jest w przypadku Zamku Królewskiego w Lublinie, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.

Zamek w Lublinie – Kręte ścieżki minionych stuleci.

Zamek w Lublinie na przestrzeni wielu wieków odgrywał różną rolę. Obiekt został wzniesiony w XIIw, natomiast kolejne lata przyniosły wiele modernizacji architektonicznych. Działo się tak ze względu na przeznaczenie budowli. I tak w latach 1831-1954 Zamek pełnił rolę więzienia, zaś od roku 1957 pełni funkcję muzealną. Zmiana przeznaczenia nie miała wpływu na prestiż zabytku. Obecnie jest on jednym z najważniejszych dzieł w Polsce.

Zamek w Lublinie

Zamek lubelski ciekawostki

Z pierwotnego planu po dziś zachowała się jedynie baszta oraz kaplica zamkowa. Romańska wieża powstała w pierwszej połowie wieku XIII i łączyła w sobie funkcje mieszkalno-obronne. Badacze twierdzą, iż jest to najstarsza budowla w regionie Lubelszczyzny.

Warto dodać, że Kaplica Świętej Trójcy wchodząca w skład obiektu jest najcenniejszym zabytkiem doby średniowiecza nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Zwiedzanie

Lubelski Zamek był świadkiem wielu odwiedzin gości świty królewskiej ze względu na swe walory reprezentacyjne i położenie. Rok 1530 był tyle przełomowy, że dokonała się wtedy zasadnicza przebudowa i modernizacja. Za sprawą światowej sławy architekta – Bartłomieja Berecciego obiekt został zaaranżowany na styl renesansowy. Iście ciekawa dla turystów będzie z pewnością strona zachodnia zamku.

To w tej części ulokowane zostały gmachy mieszkalne. Z kolei na pierwszym piętrze ulokowano historyczną salę sądową, komnaty królewskie oraz skarbiec.

Atrakcje poza zamkowe.

Warto wspomnieć o atrakcjach znajdujących się poza zamkiem w Lublinie. Warowne mury i obronne baszty wybudowane za czasów Kazimierza Wielkiego zostały zachowane po dziś. Wokół gmachu piętrzyły się strumienie Bystrzycy i Czechówki przez które prowadził przepiękny most zrobiony z drewna. Jako, że Zamek Królewski w Lublinie stanowi jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Europie – z całą pewnością warto go odwiedzić – wrażenia są niezapomniane.

Lublin to również piękna starówka i liczne zabytki.

Ceny biletów – Zamek w Lublinie

Zamek Lubelski (zwiedzanie Kaplicy z Lapidarium, Baszty i wszystkich ekspozycji stałych) – BILET JEDNODNIOWY 30zł (normalny) i 23zł (ulgowy)
Zamek Lubelski + wystawy czasowe (zwiedzanie Kaplicy z Lapidarium, Baszty, ekspozycji stałych i ekspozycji czasowych) – BILET JEDNODNIOWY 31zł (normalny) i 24zł (ulgowy)

Godziny otwarcia – Muzeum Zamek w Lublinie

1 maja – 30 września – WTOREK – NIEDZIELA – 10.00 – 18.00
1 października – 30 kwietnia – WTOREK – NIEDZIELA – 9.00 – 17.00
DNI BEZPŁATNEGO WSTĘPU NA WYSTAWY STAŁE – 7, 13, 19, 30 czerwca 2018 r. – 10.00 – 18.00

Dojazd i kontakt – Zamek w Lublinie

Muzeum rejestrowane w Państwowym Rejestrze Muzeów
ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin
centrala tel. 81 532 50 01 do 03

Zamek Królewski w Lublinie
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies