X

Zamek na Wawelu

Zamek na Wawelu to najbardziej znane miejsce historyczne w Polsce. Dawna siedziba monarchów przyciąga turystów z całego świata swą ciekawą i zawiłą historią. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiekt to nie tylko najważniejszy obiekt zamkowy w Małopolsce, ale i w całym kraju.

Zamek na Wawelu – źródło polskich legend

Wawel góruje nad całym Krakowem. Strategicznie położone wzgórze przyciągało ludzi od wieków. Badania archeologiczne wskazują, że już w czasach prehistorycznych osady pojawiały się w tym miejscu. Zapewne z czasów wczesnego średniowiecza pochodzą wspaniałe legendy o strasznym smoku, który za swoją siedzibę wybrał wawelską pieczarę i jego pogromcy Szewczyku Dratewce. Są to postaci, które zna każde polskie dziecko. Podobnie ma się sprawa z mitycznym władcą i założycielem Krakowa, Krakiem.

Siedziba królów

Kraków zyskał na swoim znaczeniu w czasie, w którym zaczęło kształtować się państwo Polan. Już za czasów pierwszych polskich władców, Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II Wawel był ośrodkiem rozwijającego się chrześcijaństwa. Pierwszej poważnej rozbudowy budowli dokonał Władysław I Łokietek.
To za jego panowania powstała wieża zwana Wieżą Łokietkową. Można powiedzieć, że Kazimierz Wielki „zastał Wawel drewniany, a zostawił murowany”. To oczywiście nie do końca prawda, ale należy przyznać, że to właśnie za rządów tego władcy z Wawelu zniknęły ostatnie drewniane budynki. Ostatnich zmian przed pożarem w 1499 roku dokonał Władysław II Jagieło.

Gruntowna odbudowa pozwoliła na większe zmiany w stylu samego zamku. Budowla z czasem utraciła swój militarny charakter. Symbolem tego jest przebudowa, którą kierowali Aleksander Jagiellończyk i ówczesny królewicz Zygmunt. To z ich inicjatywy powstały słynne wawelskie krużganki w renesansowym stylu. Kolejni rezydujący na Wawelu władcy przyczynili się do zmian w architekturze zamczyska. Nie sposób opisać pełnej historii tego wspaniałego miejsca w kilku słowach. O jego pięknie i bogatej historii trzeba przekonać się samemu.

Zamek Królewski na Wawelu
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies