X
    Kategorie: Zamki w Polsce

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Województwo zachodniopomorskie to nie tylko Szczecin. To także mniejsze miejscowości, takie jak Darłowo. W tym niewielkim miasteczku znajduje się wyjątkowy zamek wzniesiony w XIV wieku. Dzisiaj w średniowiecznym budynku funkcjonuje muzeum. Budynek wybudowano w stylu gotyckim na planie kwadratu. Próżno szukać podobnego obiektu w rejonach nadmorskich naszego kraju.

Historia

Nie znamy konkretnej daty rozpoczęcia budowy zamku. Z całą pewnością może stwierdzić, że budowę rozpoczął książę Bogusław V, zięć Kazimierza Wielkiego. W 1352 roku zakupił od mieszczki Elżbiety von Behr teren, na którym wzniesiono warownię. zamek powstał na sztucznej wyspie, która powstała między Kanałem Młyńskim a Wieprzą. Określona wówczas bryła pozostała niezmieniona w swym głównym zarysie aż do czasów współczesnych. Funkcjonowała jako tymczasowa siedziba książąt z rodu Gryfitów. zamek do XVII wieku pozostawał w rękach pomorskich władców.

Dopiero Bogusław XIV przekazał zamek Duńczykom. Później przechodził z rąk do rąk, raz będąc własnością królów Prus, a raz monarchów Duńskich. To właśnie królowi Dani Chrystianowi X Glücksburgowi zawdzięczamy założenie muzeum. zamek szczęśliwie nie doznał zniszczeń w czasie II wojny światowej. Już od 1945 roku placówka zaczęła przyciągać nowych zwiedzających.

Wikingowie w Darłowie

Co ciekawe, budowla była w swoim czasie siedzibą ostatniego „wikinga”. Mowa oczywiście o Eryku I Pomorskim, który urodził się właśnie w Darłowie. Jego władza rozciągała się nad korony trzech państw skandynawskich – Danii, Szwecji i Norwegii. Trzeba przyznać, że wywarł niemały wpływ na historię tych krajów. Kto by pomyślał, że Kopenhaga zawdzięcza status stolicy właśnie jemu? Wygnany ze swych królestw osiadła najpierw na Gotlandii, gdzie łupił statki kupieckie należące do Hanzy. Zdetronizowany, stary i zgorzkniały monarcha osiadł w Darłowie, swoim rodzinnym mieście. Tam też zmarł w 1459 roku.

Godziny otwarcia

od 1 lipca do 31 sierpnia
od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu), w godz. 10-18;
kasa czynna do godz. 17.15.

od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 30 września
od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu), w godz. 10-16;
kasa czynna do godz.15.15.

od 1 stycznia do 30 kwietnia oraz od 1 października do 31 grudnia
od środy do niedzieli (5 dni w tygodniu – w pn i wt nieczynne), w godz.10-16;
kasa czynna do godz. 15.15.

Cennik

Ceny biletów są uzależnione od wybranej trasy zwiedzania zamku.
Ekspozycje główne – bilet normalny [14zł], bilet ulgowy [12zł]
Wieża – bilet normalny [6zł], bilet ulgowy [brak]
Dziedziniec zamkowy – bilet normalny [2zł], bilet ulgowy [brak]
Wystawa “Izba Tortur Czarownic” – bilet normalny [12zł], bilet ulgowy [9zł]
Wystawa “Dirlov-Rügenwalde-Darłowo – bilet normalny [6zł], bilet ulgowy [brak]

Dojazd i Parking

zamek znajduję się w samym centrum Darłowa, dlatego też można skorzystać z dowolnego parkingu w pobliżu rynku. Nie ma większych problemów ze znalezieniem wolnego miejsca.

ul. Zamkowa 4 76-150 Darłowo
tel./fax. +48 94 314 23 51

zamek Książąt Pomorskich
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies