X

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny zamków maja w sobie mnóstwo uroku – już w czasach romantyzmu zdano sobie z tego sprawę rezygnując z odbudowy niektórych obiektów a nawet wznosząc zamki które miały mieć postać ruiny od samego początku istnienia. Nie da się ukryć, że zamek Ogrodzieniec ma czasy świetności dawno za sobą, a jednak pomimo zniszczeń pozostaje niezwykłą pamiątką czasów budowy systemu Orlich Gniazd, którą trudno wyobrazić sobie w innym kształcie niż taki, w którym znajduje się obecnie.

zamek Ogrodzieniec – Historia w zasięgu ręki

Zamek Ogrodzieniec – Historia

Wzniesienie na którym wybudowano zamek – Góra Zamkowa – jest najwyższym w całej Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Militarne walory tego miejsca zostały dostrzeżone bardzo wcześnie – pierwsze umocnienia powstały tu jeszcze w czasach Bolesława Krzywoustego, dopiero w 1241 r. w wyniku najazdu tatarskiego zostały doszczętnie zniszczone. Następnie w wieku XIV stanął w tym miejscu zamek gotycki, który później zastąpiono zamkiem renesansowym (miało to miejsce w latach 1530 – 1545.

Budowla wielokrotnie ucierpiała w trakcie targających Rzecząpospolitą zawirowań, m.in. podczas potopu szwedzkiego. Ostatecznie zamek zdewastowany został już znajdując się w rękach Polaków – Tomasza Jaklińskiego i Ludwika Kozłowskiego, którzy nie dbali o jego stan techniczny, wyprzedawali wyposażenie a nawet traktowali zamkowe mury jako źródło budulca innych obiektów. Ostatecznie zamek został opuszczony w 1810 r.

zamek Ogrodzieniec nocą

Atrakcje

Po II Wojnie Światowej obiekt przeszedł na własność PRL. Rozpoczęto prace mające na celu zachowanie go w formie trwałej ruiny i udostępnienie do zwiedzania. Prace ostatecznie zakończono w 1973r. Obecnie zamek zwiedzać można przez 8 miesięcy w roku. Warto śledzić wydarzenia które są na nim organizowane – wybierając się do Podzamcza możemy trafić np. na turniej rycerski czy liczne przedstawienia wykorzystujące ruiny jako scenografię. Dzięki temu wizyta na zamku może okazać się jeszcze bardziej niezapomniana.

Ruiny Zamku – atrakcja dla każdego

Zwiedzanie

Zwiedzanie zamku zajmuje zazwyczaj w okolicach 80 minut. zamek + ścieżka biegnąca na około to czas około 120 minut.

Godziny otwarcia

zamek dostępny jest dla turystów przez 8 miesięcy w roku od kwietnia do listopada.
kwiecień – 9-18
maj – sierpień – 9-20
wrzesień – 9-19
październik – 9-17
listopad – 9-15

Zwiedzanie tego zamku to niezwykła przygoda.

Cennik

Bilet ulgowy – 8zł/os
Bilet normalny – 12zł/os

zamek Ogrodzieniec – Perełka Śląska

Zamek Ogrodzieniec dojazd

Do Podzamcza można dojechać samochodem lub autobusem. Najłatwiej dostać się tu z Zawiercia. Dojazd nie nastręcza większych problemów, w miejscowości znajduje się kilka parkingów, które jednak w większości są płatne.

zamek Ogrodzieniec
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Zobacz komentarze (4)

  • Jadąc do zamku ogrodzieniec lepiej na początku już upewnić się jaki jest koszt parkingu, sam sezon temu miałem przykrą niespodziankę w postaci zawyżonego rachunku za pobyt 4h na płatnym parkingu. Natomiast sam zamek ogrodzieniec to mój TOP 5 zamków w Polsce.

  • Zamek Ogrodzieniec to jeden z moich ulubionych miejsc. Ma w sobie coś magicznego. Serdecznie polecam każdemu, kto będzie w pobliżu wizytę w tym zamku. Szczególnie na przełomie kwietnia/maja kiedy nie ma tam jeszcze dużo turystów, później może być ciężko :) ale nie ma się co dziwić. Ogrodzieniec przyciąga turystów z całej Polski.

    • To prawda piękny zamek. Idealna scenografia pod każdy film fantasy :) Chociaż dla mnie zamek Czocha jest bardziej magicznym miejscem.

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies