X
    Kategorie: Zamki w Polsce

Zamek Tropsztyn

Zamek Tropsztyn to jeden z nielicznych polskich zamków które mają własną nazwę (oprócz niego są to np. Wawel i Krzyżtopór, co daje pewien pogląd na wyjątkowość i znaczenie tej budowli). Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Wytrzyszczka w powiedzie brzeskim (gmina Czchów). Dojazd do obiektu nie jest szczególnie trudny – miejscowość znajduje się na trasie z Brzeska do Nowego Sącza, mniej więcej na 25 kilometrze. Zam Zamek stoi przy głównej drodze w Wytrzyszczce.

Historia

Ile dokładnie lat liczy historia zamku Tropsztyn niestety nie wiemy – zdaniem niektórych badaczy pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały już w XIII w. Jeśli chodzi o historię udokumentowaną – najstarsze wzmianki o istnieniu w tym miejscu murowanej budowli pochodzą z roku 1382. Mury miały kształt czworoboku, zabudowa która znajdowała się wewnątrz nich była jeszcze wykonana z drewna. Wkrótce jednak budynki z drewna zostały stopniowo wymienione na murowane, dobudowano również masywną wieżę. Zamek przechodził z rąk do rąk – znajdował się we władaniu m.in. rodzin Chebdów, Kmitów i Gabońskich. W 1574 r. budowla ze względu na zbójeckie praktyki zasiedlających go burgrabiów została zdobyta i spalona. Zamek pozostawał w stanie ruiny aż do 1995 roku kiedy to rozpoczęto permanentną odbudowę.

Zwiedzanie

Zamek z zewnątrz prezentuje się niezwykle okazale – masywna bryła i złowrogie, nagie mury musiały robić wrażenie na wszystkich którym przyszło do głowy oblężenie. W środku pozostaje surowy co – trzeba to jasno zaznaczyć – dodaje mu pewnego uroku. W odróżnieniu od wielu średniowiecznych budynków fortyfikacyjnych znajdujących się na terenie Polski obiekt nie został przebudowany na pałac, dzięki czemu nadal widać że był to obiekt przede wszystkim militarny.

Dojazd i Parking

Zwiedzanie zamku jest możliwe tylko w sezonie letnim, w lipcu i sierpniu i za opłatą. W okolicy obiektu znajduje się niewielki parking na 10 samochodów – jeśli wybieramy się tu własnym autem powinniśmy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej zaparkować będzie trzeba w pewnej odległości a do samego zamku dotrzeć piechotą.

Zamek Tropsztyn
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies