Zamek w Gołuchowie

Godziny otwarcia

  • W poniedziałki zamek w Gołuchowie jest nieczynny.
  • Od wtorku do piątku zwiedzanie możliwe w godzinach 9:00 – 16:00 (10:00 – 16:00, od 1 maja do 30 września włącznie).
  • W soboty 10:00 – 16:00
  • W niedzielę 10:00 – 16:00 (10:00 – 18:00, od 1 maja do 30 września włącznie).

Cennik

   • 12 zł bilet normalny
   • 8 zł bilet ulgowy
   • 1zł / uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
   • wstęp wolny we wtorek

W terminie od 1 maja do 31 października, zwiedzanie z przewodnikiem wyłącznie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod nr tel. +48 62 761 50 94.

Informacje praktyczne

Kontakt

+48 62 76 15 094
goluchow.info@mnp.art.pl

Adres

Działyńskich 1,
63-322 Gołuchów

Zamek w Gołuchowie znajduję się w niewielkiej, licząca nieco ponad 2000 mieszkańców wsi znajdująca się w województwie wielkopolskim. Najłatwiej trafić tu z Kalisza (ok. 16 km) lub Pleszewa (ok. 13 km). Dojazd nie jest trudny – miejscowość leży przy drodze krajowej nr 12.

Widok na Zamek oraz Park

Dlaczego właściwie warto ją odwiedzić? Przede wszystkim dlatego, że to tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych szesnastowiecznych zamków w Polsce.

Na pierwszy rzut oka gołuchowski zamek wydaje się budowlą zaskakująco spójną i jednolitą. Może to wydawać się dziwne jeśli weźmiemy pod uwagę, że zdecydowana większość zamków szlacheckich w naszym kraju była wielokrotnie przebudowywana i że zazwyczaj możemy w ich obrębie znaleźć liczne pamiątki z różnych epok.

Dziedziniec zamkowy

Architektoniczna spójność budowli może być nieco myląca – jednolita stylistyka nawiązująca do francuskiego renesansu to tak naprawdę efekt aż trzech przebudów. Z pierwotnej warowni pozostały jedynie piwnice, fundamenty belwederu i 3 wieże widoczne z perspektywy dziedzińca.

Widok na Zamek Gołuchów z lotu ptaka

Historia

Od początku wieku XVII budowlę fortyfikacyjną zaczęto stopniowo przekształcać w efektowną rezydencję. Autorem pierwszej przebudowy był Wacław Leszczyński, wojewoda kaliski, który odziedziczył posiadłość po Rafale Leszczyńskim na polecenie którego obiekt został wzniesiony.

Gołuchów to jeden z najpiękniejszych zamków w Wielkopolsce

Kolejna przebudowa nastąpiła gdy zamek był już własnością rodu Działyńskich. Został on przez nich zakupiony w 1853r., natomiast inicjatorką kolejnej przebudowy była Izabela, córka księcia Jerzego Adama Czartoryskiego, żona Jana Działyńskiego. To właśnie ona sprowadziła z Francji architektów i rzeźbiarzy których działalność zbliżyła wygląd zamku do obecnego.

Zamek Gołuchów zachwyca każdego turystę.

Atrakcje

Ostatnia przebudowa nastąpiła w latach 50-tych po tym, jak obiekt przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. W latach 1939 – 1951 zamek został częściowo zniszczony, aby przywrócić mu blask trzeba było przeprowadzić liczne prace konserwatorskie i restauracyjne.

Obecnie w zamku działa oddział muzeum z bogatą ekspozycją zawierającą m.in. rzadkie meble, gobeliny oraz renesansowe europejskie malarstwo. Niektóre spośród wyeksponowanych mebli stanowią część oryginalnego wyposażenia obiektu.

Zamek Gołuchów to również tereny zielone.

Zamek Grodziec

Rutyna Robert: Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.
Inne miejsca

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies