Zamek w Iłży

Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas takiej wyprawy? W gronie największych ciekawostek tego regionu znajduje się zamek w Iłży – piękna budowla, obok której nie można przejść obojętnie.

Zamek w Iłży w pigułce

Tereny zamkowych ruin w Iłży przyciągają turystów nie tylko ze względu na swą historię, ale i korzystną lokalizację. Sama Iłża uchodzi za jedną z najciekawszych miejscowości na terenie powiatu radomskiego, a położenie w pobliżu drogi Radom – Ostrowiec Świętokrzyski sprawia, że turyści chętnie zaglądają na jej teren. Pozostałości tutejszego zamku biskupiego są najważniejszym celem takiej wycieczki, a zainteresowanie ich zwiedzeniem przejawiają nie tylko miłośnicy historii. Czym przyciąga ten zabytek?

Zamek w Iłży

Historia

Już w XIII wieku Iłża mogła się pochwalić sporym grodem obronnym, został on jednak zniszczony w XIII wieku przez Tatarów. W jego miejscu powstał zamek, będący przed wiekami siedzibą biskupów krakowskich. Budowę owego zamku zaczął w I połowie XIV biskup krakowski Jan Grot. Początkowo budowla składała się z zamku górnego oraz obronnej wieży, jednak już w XV wieku zamek ten został znacznie rozbudowany. Wiadomo, że w tym czasie sąsiadujące z zamkiem podzamcze zostało otoczone obronnymi murami, powstały też baszty, które miały dodatkowo zabezpieczać zamek dolny.

Zamek w Iłży

W połowie XVI wieku, po wielkim pożarze, zamek ten został przebudowany w stylu renesansowym. Niestety, już w połowie XVII wieku ta piękna budowla została poważnie zniszczona w trakcie potopu szwedzkiego. I choć kolejni biskupi starali się zamek na bieżąco remontować, ich piękna rezydencja z czasem zaczęła się przemieniać w malowniczą ruinę. Nie zmienia to jednak faktu, iż pozostałości biskupiego zamku w Iłży są cennym zabytkiem oraz jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Mazowsze.

Wycieczki śladem najpiękniejszych zamków Mazowsza każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Możliwość zwiedzenia takich miejscowości, jak Iłża, to wielka gratka dla każdego, kto chce lepiej poznać ten region, jego dzieje i kulturę.

Aktualnie zamek jest niedostępny dla zwiedzających. Brak możliwości wejścia na wieżę.