Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas takiej wyprawy? W gronie największych ciekawostek tego regionu znajduje się zamek w Iłży – piękna budowla, obok której nie można przejść obojętnie.

Zamek w Iłży w pigułce

Tereny zamkowych ruin w Iłży przyciągają turystów nie tylko ze względu na swą historię, ale i korzystną lokalizację. Sama Iłża uchodzi za jedną z najciekawszych miejscowości na terenie powiatu radomskiego, a położenie w pobliżu drogi Radom – Ostrowiec Świętokrzyski sprawia, że turyści chętnie zaglądają na jej teren. Pozostałości tutejszego zamku biskupiego są najważniejszym celem takiej wycieczki, a zainteresowanie ich zwiedzeniem przejawiają nie tylko miłośnicy historii. Czym przyciąga ten zabytek?

Historia

Już w XIII wieku Iłża mogła się pochwalić sporym grodem obronnym, został on jednak zniszczony w XIII wieku przez Tatarów. W jego miejscu powstał zamek, będący przed wiekami siedzibą biskupów krakowskich. Budowę owego zamku zaczął w I połowie XIV biskup krakowski Jan Grot. Początkowo budowla składała się z zamku górnego oraz obronnej wieży, jednak już w XV wieku zamek ten został znacznie rozbudowany. Wiadomo, że w tym czasie sąsiadujące z zamkiem podzamcze zostało otoczone obronnymi murami, powstały też baszty, które miały dodatkowo zabezpieczać zamek dolny.

W połowie XVI wieku, po wielkim pożarze, zamek ten został przebudowany w stylu renesansowym. Niestety, już w połowie XVII wieku ta piękna budowla została poważnie zniszczona w trakcie potopu szwedzkiego. I choć kolejni biskupi starali się zamek na bieżąco remontować, ich piękna rezydencja z czasem zaczęła się przemieniać w malowniczą ruinę. Nie zmienia to jednak faktu, iż pozostałości biskupiego zamku w Iłży są cennym zabytkiem oraz jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Mazowsze.

Wycieczki śladem najpiękniejszych zamków Mazowsza każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Możliwość zwiedzenia takich miejscowości, jak Iłża, to wielka gratka dla każdego, kto chce lepiej poznać ten region, jego dzieje i kulturę.

Aktualnie zamek jest niedostępny dla zwiedzających. Brak możliwości wejścia na wieżę.

Rutyna Robert

Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.

Opublikowane przez
Rutyna Robert
 • Recent Posts

  Kiedy jest majówka i jak się przygotować na wyjazd?

  W tym roku majówka nie wypada zbyt szczęśliwie. 1 maja to sobota, więc można zapomnieć…

  4 tygodnie temu

  Wakacje w Meksyku

  Meksyk to intrygujący kierunek na wakacje. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się przede wszystkim…

  2 miesiące temu

  Jaki telefon z dobrym aparatem?

  Wszyscy doskonale wiemy, że najlepszy aparat to ten, który w danej chwili mamy pod ręką.…

  2 miesiące temu

  Wieczorne podróże za granicę

  Natomiast ci, którzy lubią się nieco dłużej poprzeciągać w łóżku, zdecydowanie chętniej wyruszają na dalekie…

  2 miesiące temu

  Czym się kierować wybierając hamak turystyczny?

  Nocowanie w hamakach nie jest jeszcze tak bardzo popularne jak spanie pod namiotami, ale wiele…

  3 miesiące temu

  Babia Góra – praktyczne porady dla planujących zdobyć szczyt

  I trzeba przyznać, że na swoją nazwę zasługuje, gdyż faktycznie jest to najwyższy szczyt w…

  3 miesiące temu

  Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies