X
    Kategorie: Zamki w Polsce

Zamek w Mosznej

Miejscowość Moszna znajduje się w województwie opolskim w powiecie Krapkowickim, ok 30 km od miasta wojewódzkiego. Zlokalizowana jest przy dawnym szlaku komunikacyjnym łączącym Krapkowice z Prudnikiem. Znajduje się w rozwidleniu lewych dopływów Odry. Tym, co czyni to miejsce wyjątkowym nie jest jednak geografia, ale znajdujący się w Mosznej zamek, który przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy w Polsce.

Historia

Najstarsza część zamku – pałac – została wzniesiona w XVIII w. Ta barokowa budowla częściowo spłonęła w 1896 r., co jednak paradoksalnie wyszło obiektowi na dobre. Franz Hubert Winkler który w 1893r. Odziedziczył posiadłość postanowił przebudować go nadając mu ostateczny, dzisiejszy kształt. Co ciekawe zamek posiada 365 pomieszczeń co jest oczywistym nawiązaniem do liczby dni w roku – podobny zabieg zastosowano w zamku Krzyżtopór, który jednak pochodzi z innych czasów i z innego kręgu kulturowego.

Zachodnie skrzydło zamku powstało w latach 1911 – 1913 na użytek samego cesarza Wilhelma, który nadał Franzowi Hubertowi tytuł szlachecki i później często odwiedzał go w jego posiadłości.

zamek słynie z niezwykle złożonej bryły i aż 99 wież. Budynek naprawdę robi wrażenie przepychem i bogactwem. Jego architektura jest uważana za absolutnie wyjątkową, świadczy o szerokich horyzontach i ogromnej pomysłowości zarówno inicjatora budowy jak i zatrudnianych przez niego projektantów.

Zwiedzanie

W chwili obecnej na zamku prowadzona jest rozbudowana działalność komercyjna – w jego obrębie znajduje się hotel, sale konferencyjne, restauracje i kawiarnia. Istnieje również możliwość odpłatnego zwiedzania obiektu.

Historia zamku w Mosznej kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Krążą legendy że jeszcze zanim wzniesiono jego środkową część – pałac – w Mosznej znajdował się zamek Templariuszy. Według niektórych badaczy to właśnie z nim powiązane były odkryte na początku XX w. podziemia znajdujące się pod zamkowym parkiem. Obecność templariuszy, ani tym bardziej istnienie w tym miejscu zamku starszego niż obecny nie zostały jednak potwierdzone.

Cennik i godziny zwiedzania

Zwiedzanie zamku trwa około 80-120 minut.

10:00 – 16:00 (ostatnie wejście)

Wstęp na teren pałacowo-parkowy: Ulgowy [5zł], Normalny [7zł], Rodzinny (2+2) [19zł]
Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem: Ulgowy [8zł], Normalny [12zł], Rodzinny (2+2) [32zł]
Wstęp na zamkowe wieże: Ulgowy [7zł], Normalny [10zł], Rodzinny –
Ekstremalne Zwiedzanie Zamku: Ulgowy [30zł], Normalny [35zł], Rodzinny –

Dojazd i parking

Moszna zamek Sp. z o.o.
Moszna ul. Zamkowa 1, 47-370 Zielina
Polska, woj. Opolskie, powiat Krapkowicki, gmina Strzeleczki
+48 77 466 96 79

Parking znajduję się w bezpośredniej okolicy zamku, jest on płatny.

zamek w Mosznej
Pokaż osadzoną mapę w trybie pełnego ekranu

Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies