Nowy Wiśnicz to niewielkie miasteczko położone w województwie Małopolskim. Dotarcie do niego nie stanowi większego problemu – miejscowość leży w okolicy Bochni, samochodem z Krakowa możemy dojechać tu w ciągu mniej więcej godziny.

Miasto to każdego roku przyciąga imponującą liczbę turystów ze względu na bogatą historią i liczne cenne zabytki na czele z barokowym zamkiem wzniesionym przez rodzinę Kmitów.

Zamek w Wiśniczu – widok z góry

Zamek w Wiśniczu historia

Historia zamku sięga XIV w., wtedy też powstała najstarsza spośród jego części. Od początku istnienia był kilkakrotnie przebudowywany. Elementy renesansowe zawdzięcza Piotrowi V, najsłynniejszemu spośród Kmitów, który w czasach Zygmunta Starego pełnił funkcję marszałka wielkiego koronnego.

Kolejne przekształcenia miały miejsce w latach 1615-1621 (inicjatorem był Stanisław Lubomirski, autorem projektu natomiast – Maciej Trapola) i ok. roku 1700.

Obiekt opuszczono w roku 1831, od tego czasu niszczał, aż do kompleksowej restauracji, która w 1949 r. przywróciła mu dawny blask. Obecnie zamek stanowi jedną z najcenniejszych polskich pamiątek swoich czasów i fantastyczny przykład architektury obronno – rezydencjonalnej.

Zamek w Nowym Wiśniczu powstał na planie czworoboku. W jego rogach znajdują się baszty górujące nad konstrukcją, a w środku – dziedziniec. Dodatkowo obiekt został otoczony fortyfikacjami bastionowymi pochodzącymi z pierwszych lat XVII w.

Bastiony zbudowano na planie pięciokąta co sprawia, że z lotu ptaka cały kompleks prezentuje się jeszcze bardziej interesująco.

Zamek w Wiśniczu – zamek, który warto odwiedzić – Polecamy!

Zamek w Wiśniczu legenda

Z zespołem zamkowym w Nowym Wiśniczu wiąże się pewna legenda. W jego rozbudowie brali udział tatarscy lub tureccy jeńcy wzięci w niewolę wskutek bitwy pod Chocimiem. Według legendy próbowali oni uciec za pomocą własnoręcznie skonstruowanych skrzydeł startując właśnie z zamkowego wzgórza.

Ucieczka nie powiodła się jednak – miejsca upadku „lotników” oznaczono na terenie miasta za pomocą kolumn – po zwiedzeniu zamku warto wybrać się na spacer po okolicy i spróbować je znaleźć. Jedna z nich znajduje się w pobliżu tutejszego Liceum Technik Plastycznych.

Oficjalny profil na Facebooku Zamku w Wiśniczu

 

Zamek w Niedzicy

Rutyna Robert

Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.

Opublikowane przez
Rutyna Robert
 • Recent Posts

  Niezbędniki, które przydadzą się w czasie wyjazdów

  Wybierając się w dłuższą podróż, często zastanawiamy się, czy w danym hotelu lub pensjonacie znajdziemy…

  2 tygodnie temu

  TOP 10: co warto zobaczyć w Budapeszcie?

  Budapeszt to cenne skarby architektury oraz punkty widokowe, z których roztaczają się piękne panoramy. Co…

  2 miesiące temu

  Cmentarz koni

  Stawianie nagrobków zwierzętom może wydawać się nowomodną ekstrawagancją, nie jest to jednak bynajmniej zjawisko współczesne.…

  2 miesiące temu

  Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

  Najsłynniejszy z zamków tworzących Szlak Orlich Gniazd przetrwał do naszych czasów w formie ruin, ale…

  2 miesiące temu

  Twierdza Srebrna Góra

  Prusacy, którzy w 1740 r. zajęli Śląsk, zostawili po sobie wiele niezwykle interesujących pamiątek militarnych.…

  2 miesiące temu

  Bałkany – idealny kierunek na wakacje?

  Bałkany cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Nic dziwnego, jest to miejsce tak blisko…

  2 miesiące temu

  Ta witryna wykorzystuje pliki Cookies