Lista podróżnika – co zabrać na wyjazd?

Pomocna będzie lista kontrolna – sporządzenie jej potrwa kilka minut, a pakowanie walizek będzie dużo mniej stresujące.

Lista podróżnika, zwana też listą kontrolną, to spis niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w bagażu. Oczywiście nie istnieją uniwersalne wzory, ponieważ każdy podróżnik kompletuje swoje wyposażenie według indywidualnych potrzeb. Jednak są rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej torbie podróżnej.

Lista podróżnika – co powinno się na niej znaleźć?

Każdy podróżnik jest inny, dlatego listy kontrolne różnią się od siebie. Są jednak obowiązkowe pozycje, o których nie powinieneś zapomnieć, bez względu na kierunek, który wybierzesz. Oto absolutna podstawa dla każdego podróżnika:

  • pieniądze,
  • dokumenty,
  • ubezpieczenie podróżne,
  • lekarstwa i zestaw pierwszej pomocy,
  • telefon komórkowy z wpisanym numerem ICE,
  • powerbank – na wypadek gdyby nie było innego sposobu, aby naładować telefon i skontaktować się z bliskimi.

Bardzo ważne jest, aby karty kredytowe były przechowywane w bezpiecznym miejscu. Jeśli zabierasz ze sobą gotówkę, pamiętaj, aby nie trzymać całej kwoty w jednym miejscu. W przypadku kradzieży lub zgubionego plecaka nie stracisz wszystkich pieniędzy. Przed podróżą koniecznie zapisz w telefonie komórkowym numer ICE (ang. In case of emergency, tłum. W nagłym wypadku) – dzięki temu służby ratunkowe od razu będą wiedziały, kogo powiadomić, gdy zdarzy Ci się wypadek.

Ubezpieczenie podróżne – dlaczego musi znaleźć się na liście podróżnika?

Zabieganie i podekscytowanie przed podróżą sprawia, że łatwo zapomnieć o czymś istotnym. Wykupienie ubezpieczenia podróżnego często zostawiamy na ostatnią chwilę lub całkowicie o nim zapominamy. A jest to coś, co naprawdę może przydać się podczas wyjazdu. Dzięki niedrogiej polisie – cena zależy m.in. od celu podróży, liczby dni i osób – uzyskasz pomoc w takich przypadkach jak: nieszczęśliwy wypadek, choroba, kradzież bagażu, awaria samochodu czy odwołanie wyjazdu z przyczyn losowych.

Ubezpieczenie możesz kupić bez wychodzenia z domu. Wszystkie formalności załatwisz online i potrwa to dosłownie kilka minut. Na Twój adres e-mail wysłany zostanie odpowiedni dokument, który będzie honorowany za granicą – warto, abyś miał ze sobą wydruk, jednak wersja elektroniczna wraz z numerem polisy powinna wystarczyć w wielu przypadkach. Dzięki temu możesz podróżować spokojnie, bez obaw o niespodziewane wydatki.