zamek czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha to kolejna średniowieczna twierdza znajdująca się na Dolnym Śląsku, którą każdy kto interesuje się historią fortyfikacji i obronności powinien odwiedzić. Zlokalizowany jest w miejscowości Sucha w gminie Leśna.

Godziny otwarcia

Zamek Czocha otwarty jest przez cały rok.

  • styczeń – grudzień od 10:00 do 18:00, zwiedzanie zamku z przewodnikiem
  • lipiec – sierpień od 10:00 do 20:00,
  • pozostałe miesiące od 10:00 do 18:00

Cennik

  • zwiedzanie zamku czocha z przewodnikiem – ulgowy/12 zł, normalny/20 zł
  • zwiedzanie dziedzińców (bez przewodnika) – normalny/8 zł, ulgowy/4 zł zł
  • multimedialna sala tortur – normalny/12 zł, ulgowy/8 zł
  • gabinet osobliwości – normalny/6 zł, ulgowy/4 zł
  • BILET ŁĄCZONY (obejmuje wszystkie atrakcje powyżej) – normalny/34 zł, ulgowy/21 zł
  • nocne zwiedzanie z przewodnikiem 45 zł/osoba (konieczna rezerwacja telefoniczna).

Praktyczne informacje

Kontakt

+48 75 721 11 85, +48 75 721 15 53
zamekczocha@rewita.pl

Parking

Parking dla zwiedzających obiekt dostępny jest zaraz obok (płatny).
Dla turystów, którzy mają wykupiony nocleg, parking został przewidziany w bezpośredniej lokalizacji obiektu (bezpłatny).

Mapa i dojazd

Sucha, 59-820 Leśna
Najłatwiej dostać się do niego samochodem lub autobusem z Jeleniej Góry. O tym, jak bardzo interesujący jest to budynek może świadczyć chociażby fakt, że w 2012 roku Zamek Czocha został uwzględniony przez miesięcznik National Geographic w zestawieniu 7 Cudów Polski.

zamek czocha - dolny śląsk - jelenia góra
Czocha zamek i jego magia wieczorową porą.

Historia zamku

Wzniesiony w XIII wieku jako budowla graniczna, mająca pierwotnie strzec granic państwa czeskiego. Wprawdzie inicjatorem budowy zamku był król czeski Wacław I, jednak już wkrótce budowla ta trafiła w ręce Piastów.

W 1319 roku zamek ten trafił jako posag w ręce księcia Henryka I Jaworskiego, a po jego śmierci przeszedł na własność Bolka II Małego, księcia świdnicko-jaworskiego.

Gdy zmarła wdowa po Bolku, zamek ponownie stał się własnością Czechów. Przez wieki obiekt zmieniał swych właścicieli, służąc kolejno znanym rodom rycerskim i szlacheckim, których przedstawiciele w dziejach Łużyc odgrywali istotną rolę.

noclegi - jelenia góra
Dziedziniec na Zamku Czocha

Pod koniec XIX wieku zamek ten został w znacznym stopniu zniszczony przez pożar, nie oznaczało to jednak jego końca. Było to zasługą Ernsta Gütschowa – producenta wyrobów tytoniowych z Drezna, który w początkach XX wieku stał się nowym właścicielem tej budowli.

To dzięki niemu obiekt został odbudowany w takiej formie, jaką (według zachowanych rycin) posiadał w początkach XVIII stulecia.

Choć w czasie przebudowy zamku zniszczono sporo jego historycznych fragmentów, ostateczny efekt był wspaniały.

Zamek w Leśnej stał się dzięki temu jednym z piękniejszych obiektów na terenie Dolnego Śląska, a dodatkową sławę zapewnił mu fakt, iż w zamkowych murach nowy właściciel zaczął gromadzić wiele cennych dzieł sztuki.

hotel z lotu ptaka
Zamek Czocha z lotu ptaka

Trudnym okresem w dziejach zamku okazał się czas II wojny światowej. w okresie tym mieścić mogła się tu szkoła szyfrantów Abwehry, choć brak na to konkretnych dowodów. W 1945 roku zamek został opuszczony.

Brak odpowiedniej opieki sprawił, że zgromadzone w jego wnętrzach dzieła sztuki zostały rozkradzione, a sam zamek został w znacznym stopniu zdewastowany.

Na szczęście szybko doceniono jego wyjątkowość oraz piękną formę, dzięki czemu dziś obiekt ten jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Dolnego Śląska.

Wycieczki zaglądają tu bardzo chętnie, do czego bez wątpienia przyczynił się fakt, iż zamek dość często pojawia się w filmach. Kręcono tu m. in. „Tajemnicę twierdzy szyfrów”, w tym miejscu powstał również słynny film „Gdzie jest generał”.

Turystów do zwiedzenia zamku zachęca też piękna okolica, w której wyróżnia się Jezioro Leśniańskie.

Ten zaporowy zbiornik na rzece Kwisie powstał już w 1905 roku. Do dziś stanowi on jedną z ważniejszych atrakcji w rejonie Leśnej, a spacer nad jego brzegami każdemu z nas może dostarczyć wiele radości.

Widok na Zamek - hotel od strony jeziora
Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Zamek Czocha – atrakcja turystyczna

Zamek w Suchej robi wrażenie zarówno jeśli chodzi o bryłę jak i o rozmiar, trzeba jednak zaznaczyć, że jest – niestety – nieco zaniedbany.

Zachował się Zamek Górny z dziedzińcem, dwa Przedzamcza a także fosa wraz z przerzuconym przez nią mostem wykonanym z kamienia. Na szczególne polecenie zasługuje nocne zwiedzanie zamku czocha.

Przewodnicy w sposób oryginalny prezentują liczne zakamarki zamkowe np. gabinet osobliwości, co ostatecznie sprawia, że nawet dla osób, która nie są entuzjastami zwiedzania jest to atrakcja, którą zapamiętają na długo.

Nocne zwiedzanie zamku czocha to nieduży koszt, warto pamiętać jednak, aby dokonać wcześniejszej rezerwacji imprezy.

zamek - wejście na most nad fosą
Wejście do Zamku Czocha

Hotel zamkowy

Obiekt można odpłatnie zwiedzać, działa tu również hotel który jest doskonałą okazją do tego, aby spędzić noc w średniowiecznych murach i na własnej skórze poczuć średniowieczny klimat.

Nocleg jest tym bardziej atrakcyjny, że kierownictwo hotelu organizuje dla gości nocne zwiedzanie podczas którego odkrywanie tajemnic obiektu staje się jeszcze bardziej fascynujące.

Zamek Czocha wnętrze
Zamek Czocha Sucha – wnętrze

Sucha to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Gór Izerskich co dodatkowo może zachęcać do zatrzymania się na zamku.

Widok na Zamek

Zamek Czocha dziedziniec

Widok z góry

Jeśli więc chcesz na własne oczy zobaczyć jedną z najbardziej interesujących pamiątek po burzliwej historii Łużyc oto miejsce, które na pewno powinno zostać uwzględnione w Twojej marszrucie.

Zamek Czocha zwiedzanie
Zwiedzanie Zamku Czocha stanowi niesamowitą atrakcję dla każdego.

Zamki Dolnego Śląska i ich turystyczny potencjał

Mają wyjątkową siłę przyciągania turystów, a ich popularność może zaskoczyć każdego. Zamki, którymi kusi nas Dolny Śląsk, to liczne tajemnice, wojenne zagadki i legendy o ukrytych skarbach.

To również piękna sceneria, dzięki której zabytki te są jeszcze ciekawszym celem wycieczki dla każdego pasjonata dawnych budowli. Gdzie warto się wybrać?

czocha zamek z góry - zwiedzanie zamku z przewodnikiem
Czocha z góry

Jakie zamki w tej części kraju cieszą się największą popularnością?

Do tych zamków, które stały się wizytówkami Dolnego Śląska, bez wątpienia zalicza się zamek Książ. To jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Polsce, zatem ogromna popularność tego obiektu wśród turystów nikogo nie powinna dziwić.

Zamek ten jest chętnie odwiedzany przez tych, którzy w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku chcą poznać mroczne dzieje tej krainy oraz przez tych, którzy interesują się wspaniałymi przykładami dawnej architektury.

Kuszącym celem wycieczki jest też zamek Czocha – równie tajemniczy i piękny, jak zamek Książ.

Zamki w Bolkowie i Grodnie, zamek Chojnik – oto kolejne obiekty, którym warto się uważniej przyjrzeć.

Mają one wiele uroku, a możliwość poznania ich tajemnic każdemu może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń.

Mają te zabytki również ogromny potencjał, a jako turystyczne wizytówki Dolnego Śląska sprawiły, że ten region stał się jednym z najważniejszych kierunków naszych krajoznawczych wypraw.

Pytania i odpowiedzi

[vc_toggle title=”Gdzie jest generał zamek?”]Film, o którym mowa został nakręcony przez Tadeusza Chmielewskiego w roku 1963r. Słynna komedia dziejąca się w czasach II Wojny Światowej. Oczywiście część zdjęć zrealizowano na Zamku Czocha. [/vc_toggle][vc_toggle title=”Zamek Czocha gdzie jest?”]Sucha, 59-820 Leśna w województwie dolnośląskim.[/vc_toggle]Zamek Grodziec
Zamek na Wawelu
Gdańsk atrakcje

Zamek Chojnik