Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Godziny otwarcia

Zamek dostępny jest dla turystów przez 8 miesięcy w roku od kwietnia do listopada.

  • kwiecień od 9 do 18
  • sierpień od 9 do 20
  • wrzesień od 9 do 19
  • październik od 9 do 17
  • listopad od 9 do 15

Cennik

  • Bilet ulgowy – 18zł/os
  • Bilet normalny – 25zł/os

Zwiedzanie zamku zajmuje zazwyczaj w okolicach 80 minut. Zamek + ścieżka biegnąca na około to czas około 120 minut.

KASA BILETOWA

ZAMEK OGRODZIENIEC
42-440 Ogrodzie­niec Podzam­cze,
ul. Zamkowa 28

DZIAŁ ORGANIZACJI

(wycieczki, imprezy, ogniska, atrakcje)

tel. (32) 67 32 220 wew. 14
e-mail: biuro@zamek-ogrodzieniec.pl

Informacje praktyczne

Kontakt

Telefon: 32 673 22 20
Kasa biletowa: 32 67 32 285

Adres

Zamkowa, 42-440 Podzamcze
Do Podzamcza można dojechać samochodem lub autobusem. Najłatwiej dostać się tu z Zawiercia. Dojazd nie nastręcza większych problemów, w miejscowości znajduje się kilka parkingów, które jednak w większości są płatne.

Dziedziniec zamkowy

Zamek Ogrodzieniec z góry

Ruiny zamków maja w sobie mnóstwo uroku – już w czasach romantyzmu zdano sobie z tego sprawę rezygnując z odbudowy niektórych obiektów a nawet wznosząc zamki które miały mieć postać ruiny od samego początku istnienia.

Nie da się ukryć, że zamek Ogrodzieniec ma czasy świetności dawno za sobą, a jednak pomimo zniszczeń pozostaje niezwykłą pamiątką czasów budowy systemu Orlich Gniazd, którą trudno wyobrazić sobie w innym kształcie niż taki, w którym znajduje się obecnie.

Zamek Ogrodzieniec – Historia w zasięgu ręki
Zamek Ogrodzieniec – Historia w zasięgu ręki

Historia zamku

Wzniesienie na którym wybudowano zamek – Góra Zamkowa – jest najwyższym w całej Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Militarne walory tego miejsca zostały dostrzeżone bardzo wcześnie – pierwsze umocnienia powstały tu jeszcze w czasach Bolesława Krzywoustego, dopiero w 1241 r. w wyniku najazdu tatarskiego zostały doszczętnie zniszczone.

Następnie w wieku XIV stanął w tym miejscu zamek gotycki, który później zastąpiono zamkiem renesansowym (miało to miejsce w latach 1530 – 1545.Budowla wielokrotnie ucierpiała w trakcie targających Rzecząpospolitą zawirowań, m.in. podczas potopu szwedzkiego.

Zamek Ogrodzieniec widok z zewnątrz
Zwiedzanie tego zamku to niezwykła przygoda.

Ostatecznie zamek zdewastowany został już znajdując się w rękach Polaków – Tomasza Jaklińskiego i Ludwika Kozłowskiego, którzy nie dbali o jego stan techniczny, wyprzedawali wyposażenie a nawet traktowali zamkowe mury jako źródło budulca innych obiektów. Ostatecznie zamek został opuszczony w 1810 r.

Zamek Ogrodzieniec nocą
Zamek Ogrodzieniec nocą

Atrakcje Zamku Ogrodzieniec

Po II Wojnie Światowej obiekt przeszedł na własność PRL. Rozpoczęto prace mające na celu zachowanie go w formie trwałej ruiny i udostępnienie do zwiedzania. Prace ostatecznie zakończono w 1973r.

Zamek Ogrodzieniec - Perełka Śląska
Zamek Ogrodzieniec – Perełka Śląska

Zamek współcześnie

Obecnie zamek zwiedzać można przez 8 miesięcy w roku. Warto śledzić wydarzenia które są na nim organizowane – wybierając się do Podzamcza możemy trafić np. na turniej rycerski czy liczne przedstawienia wykorzystujące ruiny jako scenografię. Dzięki temu wizyta na zamku może okazać się jeszcze bardziej niezapomniana.

Ruiny Zamku Ogrodzieniec - atrakcja dla każdego
Ruiny Zamku – atrakcja dla każdego

Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku
Zamek Grodziec
Zamek Czocha
Zamek Książ

Ruiny w Trzęsaczu