Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny zamków maja w sobie mnóstwo uroku – już w czasach romantyzmu zdano sobie z tego sprawę rezygnując z odbudowy niektórych obiektów a nawet wznosząc zamki które miały mieć postać ruiny od samego początku istnienia. Nie da się ukryć, że zamek Ogrodzieniec ma czasy świetności dawno za sobą, a jednak pomimo zniszczeń pozostaje niezwykłą pamiątką czasów budowy systemu Orlich Gniazd, którą trudno wyobrazić sobie w innym kształcie niż taki, w którym znajduje się obecnie.

 Zamek Ogrodzieniec – Historia w zasięgu ręki
Zamek Ogrodzieniec – Historia w zasięgu ręki

Zamek Ogrodzieniec – Historia

Wzniesienie na którym wybudowano zamek – Góra Zamkowa – jest najwyższym w całej Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Militarne walory tego miejsca zostały dostrzeżone bardzo wcześnie – pierwsze umocnienia powstały tu jeszcze w czasach Bolesława Krzywoustego, dopiero w 1241 r. w wyniku najazdu tatarskiego zostały doszczętnie zniszczone. Następnie w wieku XIV stanął w tym miejscu zamek gotycki, który później zastąpiono zamkiem renesansowym (miało to miejsce w latach 1530 – 1545.

Budowla wielokrotnie ucierpiała w trakcie targających Rzecząpospolitą zawirowań, m.in. podczas potopu szwedzkiego. Ostatecznie zamek zdewastowany został już znajdując się w rękach Polaków – Tomasza Jaklińskiego i Ludwika Kozłowskiego, którzy nie dbali o jego stan techniczny, wyprzedawali wyposażenie a nawet traktowali zamkowe mury jako źródło budulca innych obiektów. Ostatecznie zamek został opuszczony w 1810 r.

Zamek Ogrodzieniec nocą
Zamek Ogrodzieniec nocą

Atrakcje

Po II Wojnie Światowej obiekt przeszedł na własność PRL. Rozpoczęto prace mające na celu zachowanie go w formie trwałej ruiny i udostępnienie do zwiedzania. Prace ostatecznie zakończono w 1973r. Obecnie zamek zwiedzać można przez 8 miesięcy w roku. Warto śledzić wydarzenia które są na nim organizowane – wybierając się do Podzamcza możemy trafić np. na turniej rycerski czy liczne przedstawienia wykorzystujące ruiny jako scenografię. Dzięki temu wizyta na zamku może okazać się jeszcze bardziej niezapomniana.

Ruiny Zamku - atrakcja dla każdego
Ruiny Zamku – atrakcja dla każdego

Zwiedzanie

Zwiedzanie zamku zajmuje zazwyczaj w okolicach 80 minut. Zamek + ścieżka biegnąca na około to czas około 120 minut.

Godziny otwarcia

Zamek dostępny jest dla turystów przez 8 miesięcy w roku od kwietnia do listopada.
kwiecień – 9-18
maj – sierpień – 9-20
wrzesień – 9-19
październik – 9-17
listopad – 9-15

Zamek Ogrodzieniec widok z zewnątrz
Zwiedzanie tego zamku to niezwykła przygoda.

Cennik

Bilet ulgowy – 8zł/os
Bilet normalny – 12zł/os

Zamek Ogrodzieniec - Perełka Śląska
Zamek Ogrodzieniec – Perełka Śląska

Zamek Ogrodzieniec dojazd

Do Podzamcza można dojechać samochodem lub autobusem. Najłatwiej dostać się tu z Zawiercia. Dojazd nie nastręcza większych problemów, w miejscowości znajduje się kilka parkingów, które jednak w większości są płatne.

Zamek Ogrodzieniec

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Ogrodzieniec 50.453045, 19.552609
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 2, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

komentarze 4

 1. Robert 4 miesiące temu
  Odpowiedz

  Zamek Ogrodzieniec to jeden z moich ulubionych miejsc. Ma w sobie coś magicznego. Serdecznie polecam każdemu, kto będzie w pobliżu wizytę w tym zamku. Szczególnie na przełomie kwietnia/maja kiedy nie ma tam jeszcze dużo turystów, później może być ciężko 🙂 ale nie ma się co dziwić. Ogrodzieniec przyciąga turystów z całej Polski.

  • Ania 4 miesiące temu
   Odpowiedz

   To prawda piękny zamek. Idealna scenografia pod każdy film fantasy 🙂 Chociaż dla mnie zamek Czocha jest bardziej magicznym miejscem.

 2. Zorro 4 miesiące temu
  Odpowiedz

  Jadąc do zamku ogrodzieniec lepiej na początku już upewnić się jaki jest koszt parkingu, sam sezon temu miałem przykrą niespodziankę w postaci zawyżonego rachunku za pobyt 4h na płatnym parkingu. Natomiast sam zamek ogrodzieniec to mój TOP 5 zamków w Polsce.

 3. Add29 4 miesiące temu
  Odpowiedz

  Polecacie jakiś hotel w pobliżu zamku ogrodzieniec ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INNE CIEKAWE MIEJSCA