Jeśli pasjonujesz się historią i architekturą, a podczas wycieczek najchętniej odwiedzasz muzea i historyczne budowle, koniecznie odwiedź Szwecję! W wielu szwedzkich miastach znajdziesz majestatyczne twierdze, a wiele z nich oferuje nie tylko zwiedzanie, lecz również liczne zbiory muzealne. Jakie są najpiękniejsze zamki w Szwecji? Sprawdzamy!
Zamek kalmarski (Kalmar)
Kalmar slott to warownia znajdująca się w średniowiecznej części miasta Kalmar, na brzegu Cieśniny Kalmarskiej. Historia budowy zamku sięga XII wieku, a 20 lipca 1397 roku w zamku kalmarskim została zawarta Unia kalmarska pomiędzy władcami Szwecji, Norwegii i Danii. Ostatnim rezydującym tu królem był Karol X Wittelsbach, a po opuszczeniu zamku przez monarchów, zaczął tracić na znaczeniu. Jest to jedna z najlepiej zachowanych szwedzkich twierdz renesansowych, która praktycznie nie zmieniła się od XVII wieku.
Zamek Malmöhus (Malmö)
Ten średniowieczny zamek położony na Slottsholmen w Malmö został zbudowany w latach 1526–1539 i jest najstarszym zachowanym zamkiem renesansowym w regionie nordyckim. Obecnie zamek w Malmö jest częścią Muzeum w Malmö, a choć większość fortyfikacji uległa zniszczeniu, nadal można oglądać fosę i fragmenty obwarowań. Od 1828 do 1909 roku zamek pełnił funkcję więzienia, a po budowla została odrestaurowana w latach 30. XX wieku w stylu renesansowym. Jeśli chcesz się wybrać do Malmö lub innego szwedzkiego miasta, popularnym środkiem transportu są promy do Szwecji. W pobliżu Malmö znajdują się porty w Trelleborgu i Ystad, gdzie dopływają promy Unity Line ze Świnoujścia.
Zamek Gripsholm (Mariefred)
Nad jeziorem Melar w miejscowości Mariefred znajduje się renesansowy zamek, który do 1713 roku był królewską rezydencją. Mariefred leży zaledwie godzinę drogi od Sztokholmu, dlatego warto się tu wybrać podczas pobytu w stolicy. Średniowieczna twierdz została zbudowana w 1380 roku przez Bo Jonssona Gripa, a w 1526 roku została skonfiskowana przez króla Gustawa I Wazę, który przebudował zamek w stylu renesansowym. W zamku Gripsholm szwedzki król Eryk XIV Waza więził księcia Jana III Wazę i jego żonę Katarzynę Jagiellonkę. Tu również przyszedł na świat Zygmunt III Waza – król Polski i Szwecji. W zamku znajduje się szwedzka kolekcja portretów narodowych i artefaktów, w tym zrabowanych z Polski.
Zamek Skokloster (gmina Håbo)
Nad jeziorem Melar leży również jeden z najpiękniejszych zamków barokowych w Europie. Zbudowany w latach 1654–1676 Skokloster to największy prywatny pałac, jaki kiedykolwiek wzniesiono w Szwecji. Podobno pierwowzorem dla tego obiektu miał być Zamek Ujazdowski w Warszawie, a obecnie pełni on funkcję muzeum i wchodzi w skład państwowych muzeów historycznych. Znajduje się tu wiele dzieł sztuki, a część eksponatów pochodzi z grabieży, również z Polski. Można tu również podziwiać obrazy Giuseppe Arcimboldo.
Zamek Läckö (wyspa Kållandsö)
Położony na wyspie Kållandsö na jeziorze Wener średniowieczny zamek Läckö jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej Szwecji. Zbudowany w 1298 roku jako fort, został przebudowany przez hrabiego Magnusa Gabriela De la Gardie w 1654 roku. Obecnie ma 240 pokoi i wyróżnia się czerwonymi wieżyczkami w stylu barokowym, które uzupełniają białą wapienną fasadę. Na wewnętrznym dziedzińcu zamku co roku wystawiana jest opera, a występy trwają około trzech tygodni, zaczynając od połowy lipca. Zamek Läckö stanowi pamiątkę z czasów wielkiej potęgi Szwecji i jest własnością państwa. Muzeum Narodowe eksponuje na piętrach i w skarbcu XVII-wieczne obiekty pochodzące ze swoich zbiorów.
Zamek Trolleholm (gmina Svalöv)
Około 50 km od Malmö znajdziemy bajkowy zamek Trolleholm, który swój wygląd zawdzięcza XIX-wiecznej renowacji. Zamek w tym miejscu istniał już w średniowieczu, jednak obecna twierdza pochodzi z lat 60. XVIII wieku. W przeszłości nazywał się Kattisnabbe, a później Eriksholm, a swoją obecną nazwę zawdzięcza Fredrikowi Trolle, który kupił obiekt w 1727 roku. W środku znajduje się jedna z największych prywatnych bibliotek w Skandynawii, która liczy ok. 45 000 woluminów, głównie z zakresu historii Szwecji, genealogii, biografii, topografii i literatury średniowiecznej.
Zamek Tjolöholm (gmina Kungsbacka)
Nad fiordem Kungsbacka, ok. 40 km na południe od Göteborga, znajdziemy zamek Tjolöholm, zbudowany w latach 1898–1904 w stylu Tudorów. Od 2022 roku znajduje się na liście Europejskiej Akademii Filmowej miejsc znaczących w historii kina – kręcono tutaj sceny do filmu Melancholia w reżyserii Larsa von Triera, w którym wystąpili Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland i Alexander Skarsgård. Choć zamek został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku, pierwsze wzmianki na temat budowli w tym miejscu pochodzą z 1231 roku. Początkowo zamek nosił nazwę Thiulfö i należał do duńskiego króla Waldemara II Zwycięskiego. Budowla wielokrotnie zmieniała właściciela, a od 1892 należała do Jamesa Fredrika Dicksona. Po śmierci spadkobierców zamek został odkupiony przez miasto Göteborg i udostępniony do zwiedzania. Warto tu przyjechać szczególnie w okresie świątecznym, gdyż na terenie zamku co roku odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, a w okresie adwentu organizowane są koncerty.
Podziel się opinią