Chorwacja 10 największych atrakcji

Bez dwóch zdań Chorwacja w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów z Polski. Przyciągają ich piękne plaże, malownicze krajobrazy, bogata flora i fauna, a także zabytkowe miasta i liczne atrakcje. Tych ostatnich jest bardzo wiele, a w tym artykule przygotowaliśmy listę wybranych atrakcji w Chorwacji, których według nas nie możesz pominąć. Oczywiście to wybór subiektywny, a w Chorwacji nie brakuje wielu innych pięknych miejsc, o których można opowiadać bez końca. Sprawdź nasze TOP atrakcje w Chorwacji.

Co zobaczyć w Chorwacji?

Chorwacja to unikalne połączenie wybrzeża Adriatyku z pięknymi i zielonymi górami. To sprawia, że doskonale odnajdą się tam fani różnych form spędzania wolnego czasu. W naszym artykule przygotowaliśmy dziewięć wybranych atrakcji, które warto uwzględnić na swojej liście do zobaczenia w Chorwacji. Zapraszamy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

To miejsce od 1979 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się w środkowej części Chorwacji i zachwyca pięknem przyrody. Turyści znajdą tu ukojenie wśród zielonych wzgórz oraz pięknych wodospadów i jezior, które są prawdziwą wizytówką tego parku narodowego. Od lat miejsce to uznawane jest za przyrodniczą perłę Chorwacji i tłumnie odwiedzają je miliony turystów. Wszystko pod kontrolą, aby miejsce to pozostało nieskażone przez ingerencję człowieka.

Dubrovnik – perła Adriatyku

Nie bez powodu miasto Dubrownik nazywane jest prawdziwą perłą Adriatyku. Co roku odwiedzają je miliony turystów z całego świata, a wśród nich liczne grono Polaków. Miasto zachwyca swoją architekturą i ma bardzo bogatą historię. Starówka Dubrownika została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej główną arterią jest ulica Stradun, która liczy 300 metrów i w jej ciągu można odkrywać lokalne specjały serwowane w tawernach, sklepy z pamiątkami i wiele więcej. Miasto leży bezpośrednio nad Morzem Adriatyckim i oferuje piękny port, a także malownicze wybrzeże. Do największych zabytków Dubrownika należą także: Katedra Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Błażeja, kolejka linowa z panoramicznym widokiem na okolicę, Sponza Palace, Pałac Rektorów i Fort Lovrijenac. Oprócz tego można wypoczywać na pobliskich plażach i cieszyć się słońcem.

Park Narodowy Krka

Kolejną perełką jest Park Narodowy Krka, czyli jeden z ośmiu parków narodowych w Chorwacji. Znajduje się w niedalekiej odległości od Dalmacji i jest miejscem wycieczek wielu turystów, którzy odpoczywają w okolicy. Jako najpiękniejsze miejsce parku uznaje się wodospady rzeki Krka, które wyglądają zjawiskowo. W ich towarzystwie można schronić się przed letnimi upałami i zaznać ukojenia. W pobliże wodospadów można dotrzeć stateczkami wycieczkowymi, a na wybranych z nich również zejść na ląd. Miejsce to znane jest również z klasztoru franciszkanów na wyspie Visocav oraz z bioróżnorodności. W parku narodowym żyje 221 gatunków ptaków.

Split

 

Atrakcją zachęcającą do odwiedzenia Chorwacji jest również miasteczko Split. Położone jest na półwyspie, który wchodzi w głąb Morza Adriatyckiego. W Splicie znajduje się pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, który także wpisany jest na listę UNESCO. Znajduje się tuż obok pięknej nadmorskiej promenady i alei palm. Całość robi ogromne wrażenie, a pałac powstawał między III a IV wiekiem. Uznawany jest obecnie za jeden z najciekawszych architektonicznie na całym świecie. Ponadto w tym urokliwym chorwackim mieście znaleźć można wiele innych zabytków, w tym romańskie kościoły, czy też średniowieczne forty. Panorama miasta to nie tylko Adriatyk, ale także majestatycznie wznoszące się w pobliżu góry, które często pokryte są śniegiem.

Zadar

Dalmackie miasto Zadar również przyciąga liczne grono turystów każdego roku. Na szczególną uwagę zasługuje starówka miasta położona na półwyspie. Miasto znane jest z Morskich Organów. To instalacja powstała w 2005 roku, która składa się z 35 piszczałek. Te wydają dźwięki podczas morskiego falowania. Co ciekawe, Zadar już kiedyś rozkochał w sobie reżysera Alfreda Hitchcocka, który nie bez racji uważał, że to w tym mieście są najpiękniejsze zachody słońca na całym świecie. Starówka Zadaru ma do zaoferowania wiele zabytków, w tym m.in.: Katedrę św. Anastazji, Kościół św. Donata, Forum Rzymskie, Bramę Lądową, Muzeum Archeologiczne, piękny port jachtowy, lokalny rynek, czy też Plac Narodowy.

Wyspa Mljet

Warto odwiedzić także wyspę Mljet. To obecnie najbardziej zalesiona wyspa Adriatyku, która z każdej strony zachwyca swoją głęboką zielenią. Oczywiście miejsce wyspa znana jest nie tylko z pięknej przyrody, ale również z ciekawej historii. Prowadzone na niej prace archeologiczne potwierdziły, że miejsce to było zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Fragment wyspy objęty jest ochroną jako Park Narodowy i należy poruszać się po niej zgodnie z wyznaczonymi trasami. Na wyspie znajdują się piękne jeziora, a także urokliwe zatoczki, gdzie nie tylko w sezonie cumują jachty. Malownicze miasteczka zapewniają spokój i poczucie intymności, którego tak wiele osób poszukuje na urlopie. Wyspę warto zwiedzać też po sezonie, gdzie znajduje się na niej jeszcze mniej turystów. Na wyspę można dostać się tylko drogą morską. Warto wejść na prom lub wynająć łódkę w miejscowości Mali Most. i

Trogir

Wielu turystów wskazuje na to, że to chorwacki Trogir ma najpiękniejszą starówkę nad Adriatykiem. Nic dziwnego więc, że historyczne centrum tego miasta zostało wpisane na listę UNESCO w 1997 roku. Spacerując po urokliwych uliczkach Trogiru można natknąć się na piękną Katedrę św. Wawrzyńca z XII wieku, czy też renesansowe pałaca z okresu weneckiego. Na uwagę zasługują również malutkie kościoły romańskie i barokowe pałace z wielowiekową tradycją. Zabudowa Trogiru ulokowała się na lokalnych wzgórzach, co sprawia, że wygląda wyjątkową. U ich podnóża znajduje się nowoczesny port jachtowy. Turyści mogą skorzystać z licznej oferty gastronomicznej, w której dominują świeże ryby i owoce morza. To świetna opcja dla osób, które odwiedzają również Split. Oba miasta dzielą tylko trzy kwadranse podróży autem.

Primošten

Ósmą z rekomendowanych przez nas atrakcji jest miasteczko Primošten położone na wyspie. Znajduje się w południowej części Chorwacji, która słynie z produkcji wysokiej jakości win. W centrum wyspy i jednocześnie miasta znajduje się wzgórze, na którego szczycie majestatycznie stoi Kościół św. Jerzego. Warto zrobić wędrówkę wokół wyspy i podziwiać jej skalne zbocza, a także piękną starówkę.

Zagrzeb

Na sam koniec zostawiamy Zagrzeb, czyli stolicę Chorwacji. Miasto bez wątpienia warto zobaczyć. Przede wszystkim ze względu na historyczną starówkę, na której znajdują się liczne muzea, zabytkowe kościoły i galerie dzieł sztuki. Górzyste okolice Zagrzebia dopełniają widoku. Choć miasto nie jest tak chętnie odwiedzane, jak Dubrownik, czy też Zadar, to jednak powinno znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia.

Zapraszamy do odkrywania Chorwacji i skorzystania z naszych propozycji największych atrakcji. Miejsca te spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.