Bałkany – idealny kierunek na wakacje?

Bałkany cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Nic dziwnego, jest to miejsce tak blisko położone naszego kraju, że możliwości dostania się tam jest naprawdę wiele: samolotem, własnym samochodem czy autostopem. Przy okazji po drodze może zwiedzić wiele innych miejsc.

Kilka słów o Bałkanach

Już na samym początku, należy powiedzieć, że sama nazwa “Bałkany” bardziej odnosi się do społeczności połączonej wspólną historią i kulturą ludową niż do miejsca na mapie. Kraje bałkańskie to: Albania, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Słowenia i Rumunia.

Kolebka cywilizacja z nutą tego, co wciąż nieodkryte

Region ten obfituje w zabytki i różne atrakcje. Jest to miejsce, gdzie krzyżuje się wiele obyczajów, obrzędów i tradycji, przez co Bałkany to naprawdę miejsce bogate kulturowo: z jednej strony mamy Grecję – kolebkę cywilizacji – wraz z Atenami, Akropolem, Rodos i wyspami słynącymi z plaż. Druga strona Bałkanów to wciąż tajemnicza Czarnogóra, nieodkryta Macedonia czy niezgłębiona Bośnia i Hercegowina – o wakacyjnych kierunkach w Bośni i Hercegowinie więcej przeczytasz na tej stronie.

Ponadto, na Półwyspie Bałkańskim miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, konfliktów zbrojnych czy narodzin nowych cywilizacji, stąd jest to teren bogaty w zamki, muzea, pozostałości po potężnych budowlach czy pomniki i inne atrakcje. Co więcej, Bałkany są również bardzo atrakcyjne przyrodniczo: mnóstwo tu parków narodowych, plaż i miejsc zieleni, gdzie można odpocząć od zgiełku dużych miast. Kiedy już mówimy o wielokulturowości, należy też powiedzieć o różnorodnej kuchni. Każdy z krajów bałkańskich ma swoją własną, odmienną kuchnię. Serbia to dania obfitujące w mięso, Grecja to oliwki, a Bułgaria sałatka szopska.

Bałkany - idealny kierunek na wakacje?
Bałkany – idealny kierunek na wakacje?

Z daleka od tłumu turystów

Warto też powiedzieć, że poza Bułgarią, Chorwacją czy Grecją, kraje bałkańskie wciąż są terenami nie do końca odkrytymi przez zwiedzających. Turystyka w takich miejscach jak Albania, Czarnogóra czy Serbia dopiero raczkuje. Zaletą takiego stanu rzeczy jest fakt, że nie ma tu tłumów, tj. we Włoszech czy Hiszpanii. Należy też powiedzieć o aspektach finansowych. Kraje bałkańskie są bardzo atrakcyjne finansowo – mogą poszczycić się niskimi cenami za noclegi i wyżywienie, dlatego są to miejsca dostępne również dla osób, które liczą się z budżetem.

Należy też dodać, że mieszkańcy państw bałkańskich bardzo entuzjastycznie reagują na Polaków i nawet w wielu miejscach nietrudno się porozumieć, używając języka polskiego.

Wakacje na Bałkanach to również wiele możliwości delektowania się śródziemnomorskimi alkoholami. Portal https://nawakacje.eu/europa/chorwacja, opisując Chorwację, pisze m.in. o winnicach znajdujących się w tym kraju. Również Macedonia czy Bułgaria słyną właśnie z produkcji wina.

Kraje bałkańskie to idealny kierunek na wakacje. W zależności od naszych oczekiwań, możemy otrzymać luksusowy relaks w Grecji, intensywny trekkingowo pobyt w Czarnogórze czy budżetowy odpoczynek w Serbii. Bałkany, niezależnie od wybranej opcji, zaskoczą widokami, plażami, czystością powietrza czy piaszczystymi plażami.