14 miejsc, które warto zobaczyć w Serbii

Serbia jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży, a jej atrakcje cieszą się coraz większym powodzeniem wśród turystów.

Serbia jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży, a jej atrakcje cieszą się coraz większym powodzeniem wśród turystów.

Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym kraju? Oto najważniejsze atrakcje i zabytki kraju, któremu znane biura podróży poświęcają coraz więcej uwagi.

Valjevo

Valjevo jest miastem, na terenie którego Wschód i Zachód łączą się ze sobą. Tu, w zachodniej części kraju, turystom nuda z pewnością nie zagrozi. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu zabytkowa dzielnica Tešnjar, która wyróżnia się orientalną zabudową, oraz nowsze centrum, na terenie którego dominuje już zabudowa o typowo eurpejskim charakterze. Takie zestawienie robi wrażenie i sprawia, że wspomnienia z wycieczki po tym mieście na długo zapisują się w pamięci turystów.

Valjevo
Valjevo

Sombor

Leżący w pobliżu granic z Chorwacją i Węgrami Sombot jest uroczym miastem, mogącym się pochwalić zarówno kameralną armosferą, jak i ciekawymi zabytkami. Do tych najważniejszych zaliczają się takie budowle, jak neoklasycystyczny ratusz miejski z połowy XIX wieku oraz cerkiew św. Jerzego, której cenną ozdobą jest okazały witraż.

Kopaonik

Kopaonik to idealne miejsce dla tych, którzy kochają górskie wycieczki. Masyw ten leży w pobliżu granicy Serbii i Kosowa, a od 1981 roku jest objęty ochroną jako park narodowy. Ten ważny ośrodek sportów zimowych przyciąga uwagę i tych, którzy stawiają na jazdę na nartach. Możliwości spędzania czasu w aktywny sposób jest tu sporo, a w licznych hotelach i pensjonatach można znaleźć tanie noclegi o każdej porze roku.

Kopaonik
Kopaonik

Zlatibor

Zlatibor to zimowa stolica Serbii oraz idealne miejsce dla tych, którzy chcą spędzić aktywne wczasy na Bałkanach. Ta górska miejscowość to świetnie rozwinięta baza noclegowa oraz moc atrakcji dla dużych i małych. Górskie trasy, ośnieżone stoki i atrakcje dla dzieci – oto czynniki, dzięki którym ten kurort jest jednym z ważniejszych punktów na mapie Serbii.

Felix Romuliana

Felix Romuliana to jedno z najciekawszych i najwazniejszych stanowisk archeolgiczych w Serbii, wyróżnione wpisem na listę UNESCO. Znajduje się ono w pobliżu miejscowości Gamzigrad, a jego największym walorem jest spora ilość zabytków z czasów rzymskich. Przyciągają one uwagę turystów i miłośników historii, a kto poświęci im swój czas, ten żałować nie będzie.

Zrenjanin

Zrenjanin jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić Serbia, stanowi też ciekawy punkt na trasie historycznej wycieczki po tym kraju. Budynek Banku Wojwodiny, Muzeum Narodowe oraz Pałac Sprawiedliwości to turystyczne wizytówki miasta, którym warto poświęcić swój czas. A co z miłośnikami sztuki sakralnej? Dla nich bardzo ciekawym doświadczeniem będzie wizyta w katedrze św. Iwana, pochodząca z lat 60. XIX wieku.

Zrenjanin
Zrenjanin

Vrnjačka Banja

Vrnjačka Banja to malownicze uzdrowisko, z którego serbia może być dumna. Miasto to leży w dolinie Morawy Zachdniej, w pobliżu malowniczych masywów górskich. Ten znany kurort to raj dla amatorów aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy chcą się nacieszyć pięknymi widokami. Dumą tej miejscowości są wody mineralne, których moc doceniono już w XIX wieku. Do dziś przyciągają one kuracjuszy z całego kraju i pomagają im w walce z licznymi przypadłościami.

Šarganska osmica

Šarganska osmica to kolejka wąskotorowa, która pozwoli nam spojrzeć na Serbię z wyjątkowej perspektywy. Kolejka ta kursuje pomiędzy stacjami Mokra Gora a Šargan Vitasi, w niewielkiej odległości od granicy z Bośnią i Hercegowiną. Choć zabytkowa kolejka pokonuje odległość zaledwie 15 km, podróż nią dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Liczne tunele i mosty, wspaniałe widoki na okolicę – wszystko to sprawia, że każdy kurs serbską wąskotorówką zmienia się wyjątkową przygodę.

Monastyr Studenica

Monastyr Studenica, wyróżnony wpisem na listę UNESCO, może się pochwalić historią sięgającą drugiej połowy XII wieku. Nazywany „ średniowiecznej Serbii”, wzbudza zachwyt swoją formą oraz obronnym charakterem. W tym miejscu style wschodni i zachodni łączą się ze sobą, a panująca tu atmosfera sprzyja wyciszeniu. Warto przy okazji wybrać się do pobliskiej pustelni św. Sawy – twórcy serbskiej cerkwi prawosławnej. I ona zachwyca, a spacer w pięknej scenerii każdemu z nas wyjdzie na dobre.

Đavolja Varoš

Đavolja Varoš, czyli Diabelskie Miasto, leży w rejonie miasteczka Kuršumlija i jest wspaniałym celem wycieczki dla miłośników pięknych widoków. Jego dumą są potężne formacje skalne, z którymi wiąże się wiele legend. Natura stworzyła tu piękny krajobraz, często porównywany do tego, z którym spotkamy się w tureckiej Kapadocji. Źródło „Czerwona Studnia”, cerkiew Św. Petki oraz skalne iglice – oto atrakcje, którym trudno się oprzeć.

Đavolja Varoš
Đavolja Varoš

Nowy Sad

To miasto oczaruje każdego miłośnika historii. Nowy Sad to piękne widoki na dolinę Dunaju oraz tak cenne zabytki, jak twierdza Petrovaradin. Miłośników historii mogą tu oczarować swie placówki muzealne: Muzeum Wojwodiny i Muzeum Nowego Sadu, z kolei miłośnicy dobrej zabawy i pięknej architektury znajdą dla siebie wiele możliwości w rejonie tutejszego rynku.

Nisz

Najważniejszym miastem w południowej części Serbii jest Nisz, na terenie którego zobaczymy kilka bardzo ciekawych obiektów. Jednym z nich jest Wieża Czaszek, zbudowana w XIX wieku z czaszek serbskich powstańców poległych podczas walk z Turkami. Nisz może się jednocześnie pochwalić potężną twierdzą z XVIII wieku (jedną z największych na Bałkanach), Placem Króla Milana oraz Muzeum Narodowym, które oczaruje każdego miłośnika archeologii i historii.

Żelazne Wrota

Żelazne Wrota, znane też jako Żelazna Brama, to nic innego, jak niezwykle widowiskowy przełom Dunaju. Najbardziej malowniczy odcinek rzeki, podziwiany z licznych punktów widokowych, zrobi wrażenie nawet na tych najbardziej wymagających turystach.

Belgrad
Belgrad

Belgrad

Belgrad to najważniejsze miasto w Serbii, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Jednym z najwazniejszych punktów w programie wycieczki po jego terenie jest Twierdza Kalemegdan z muzeum sprzętu wojskowego. Belgrad może się pochwalić piękną starówką oraz deptakiem Kniazia Michała, cerkwią św. Marka oraz Muzeum Tesli.

Serbia ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym kraju mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Tu nuda nikomu nie zagrozi, a ponieważ biura podróży chętnie organizują wycieczki po Serbii, każdy z nas może zapoznać się z jej najważniejszymi atrakcjami turystycznymi.