Ile kosztuje wyjazd na narty do Włoch?

Każdy z nas ma swoją ulubioną porę roku. W momencie, kiedy dla większości z nas to właśnie lato jest idealnym wyznacznikiem warunków do spędzania wolnego czasu, inni koncentrują swoją uwagę na zimie.

Każdy z nas ma swoją ulubioną porę roku. W momencie, kiedy dla większości z nas to właśnie lato jest idealnym wyznacznikiem warunków do spędzania wolnego czasu, inni koncentrują swoją uwagę na zimie.

Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z niezadowoleniem i grymasem. Nie da się ukryć, że lato wiąże się dla nich z zakończeniem możliwości beztroskiego szusowania po stokach i korzystania z przywilejów i atrakcji, jakie daje nam biały puch.

Niemniej jednak warto w tym momencie podkreślić fakt, że w momencie, kiedy wszystkie stoki narciarskie w naszym kraju powoli stają się zielone, a gruba dotychczas pokrywa śnieżna zanika, w niektórych miejscach narciarze dalej mogą w pełni korzystać z uroków białego puchu. Wobec tego warto zdecydować się na to, by przedłużyć sobie nieco zimową aurę i wybrać się na narty do Włoch. Jednak taka podróż nie będzie prosta. Trzeba bowiem wiedzieć, które ośrodki są najatrakcyjniejsze, a także jak przygotować się do wyjazdu pod względem finansowym. Wobec tego, zebrane dla Was zostały najważniejsze informacje!

Dlaczego warto zdecydować się na narty we Włoszech?

Nie da się ukryć, że Włochy każdemu z nas praktycznie kojarzą się ze słońcem i słoneczną pogodą, to właśnie tam najczęściej wybieramy się na wakacje, a także po to, by przeżyć niezapomnianą przygodę. Niemniej jednak północ Włoch i okolice Trydentu zaskoczą nas całkiem innymi realiami. To właśnie tam znajdują się jedne z najpiękniejszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich, które co roku odwiedzane są przez tysiące miłośników białego szaleństwa z całej Europy. Włochy i północ tego kraju to przede wszystkim malownicze i majestatyczne Alpy, które pozwolą nam na przedłużenie zimowego sezonu o co najmniej kilka miesięcy. Wobec tego jeśli wiemy, że w wielu miejscach pokrywa śnieżna zaczyna się roztapiać, wówczas możemy mieć 100% pewność, że we włoskich Alpach dalej ma ona odpowiednią grubość i miękkość. W północnym regionie Italii sezon narciarski tak naprawdę nigdy nie dobiega końca.

Które ośrodki narciarskie są najlepsze w północnych Włoszech?

Wspomniane już zostało, że północne Włochy to przede wszystkim możliwość skorzystania z najbardziej zmodernizowanych wyciągów i ośrodków narciarskich, jakie możemy tylko odnaleźć w Europie. Jednak ośrodków tam jest pod dostatkiem, dlatego dla przeciętnego turysty wybór jest niezwykle ciężki. Niemniej jednak warto szczególną uwagę zwrócić na:

  • Val Di Sole – jest to słynna na całą Europę dolina Słońca. Jednocześnie jest to jedno z najlepszych miejsc na narciarskie wczasy we Włoszech. To właśnie tam narciarze mogą znaleźć długie kilometry najlepszych i perfekcyjnie przygotowanych tras zjazdowych oraz stoków, które dopasowane będą do poziomu umiejętności. Co więcej można korzystać z dogodnych wyciągów i atrakcji, których w pobliżu nie brakuje. Najlepszym miejscem na narciarskie wczasy w pobliżu Val Di Sole staje się niewielkie, narciarskie miasteczko Folgarida ze świetnie rozbudowaną bazą noclegową oraz gastronomiczną.
  • Livigno – to chyba jedno z najbardziej znanych miasteczek w malowniczych, włoskich Alpach, do którego tak tłumnie zjeżdżają narciarze. Miasteczko leży w pobliżu świetnie skomunikowanych ze sobą stoków narciarskich, a w efekcie jest świetną bazą wypadową do rozpoczęcia szusowania. Oczywiście Livigno słynie ze swojej świetnie rozwiniętej bazy gastronomicznej i noclegowej, więc nie będzie problemu ze znalezieniem dla siebie idealnego noclegu.

Jaki jest koszt zimowego wyjazdu na narty do Włoch?

Chcąc mówić o kosztach zimowego wyjazdu na narty do Włoch trzeba będzie pod uwagę wziąć kilka, niezwykle ważnych aspektów. Niemniej jednak nie mamy co liczyć, że najlepsze hotele na narty we Włoszech, czy ośrodki narciarskie we Włoszech będą należeć do najtańszych. Wręcz przeciwnie trzeba sobie przygotować dość solidne zaplecze finansowe, by móc skorzystać z pełnych uroków i atrakcji jakie dają nam narty we Włoszech. Niemniej jednak pamiętajmy, że podczas samodzielnego organizowania wyjazdu wszystko powinno być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik, gdyż każda nieoczekiwana sytuacja, może narazić nas na jeszcze większe koszty i jeszcze większy wydatek.

Ceny przelotów na narty we Włoszech

Chcąc zacząć przygotowanie wstępnego kosztorysu i rozplanowanie tego, jaki budżet będzie nam potrzebny na narty we Włoszech, trzeba przede wszystkim uwzględnić ceny przelotów. Nie ma co liczyć na to, że na północ Włoch bilety będą należały do najtańszych. Zwykle trzeba będzie za bilet do Trydentu lub Bolzano zapłacić około 500- 700 złotych. Co więcej turyści powinni pamiętać, że koniecznie taki bilet muszą zarezerwować odpowiednio wcześnie, o ile chcą złapać jak najbardziej atrakcyjne ceny. Warto zainteresować się poszukiwaniem biletów już na około miesiąc, przed planowanym wyjazdem. Jeśli zabierzemy się za to na tydzień przed, możemy spodziewać się nawet tego, że za bilet będziemy musieli zapłacić powyżej tysiąca złotych.

Transport i jego organizacja

Niestety w pobliżu znanych ośrodków narciarskich nie ma zlokalizowanego lotniska w ten sposób, byśmy na miejsce mogli dostać się piechotą. Zwykle turyści na północy Włoch wykorzystują porty lotnicze zlokalizowane w Bolzano lub Trydencie. Wobec tego turyści muszą być świadomi tego, że niezbędne będzie kupienie biletów na pociąg, komunikację miejską, wypożyczenie samochodu lub taksówkę. Jeśli zależy nam na maksymalnym ograniczeniu budżetu, wówczas warto zdecydować się na podróż pociągiem, gdyż bilet będzie nas kosztował około 8-10 euro. W przypadku taksówek, kwota może dosłownie zwalić nas z nóg.

Najlepsze hotele na narty we Włoszech i ich ceny

Wybierając się na narty we Włoszech nie możemy zapomnieć o tym, że koniecznością staje się znalezienie odpowiedniego noclegu. Wobec tego jego koszty również trzeba będzie doliczyć do wydatków, jakie przyjdzie nam ponieść. Znów na nieszczęście dla portfela turystów, trzeba liczyć się z faktem, że najlepsze hotele na narty we Włoszech, a także ośrodki narciarskie we Włoszech nie należą do najtańszych. Musimy liczyć się z tym, że za jedną noc w hotelu będziemy musieli zapłacić od 500 do nawet i 1000 złotych w zależności od jego standardu. Oczywiście trzeba znów zarezerwować nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem, jeśli nie chcemy narazić się na drastyczny wzrost cen, tuż przed naszym zaplanowanym pobytem.

Ceny w restauracjach i w sklepach w pobliżu ośrodków narciarskich we Włoszech

Kolejną kwestią, którą trzeba doliczyć do wydatków, które poniesiemy podczas wyjazdu na narty we Włoszech to kwestia wyżywienia. Oczywiście ceny w restauracjach w ośrodkach  narciarskich we Włoszech są dość wysokie. Jednak można powiedzieć, że:

  • za pizzę zapłacimy około 15 euro
  • za dwudaniowy obiad będziemy musieli zapłacić już od 25 do nawet 50 euro
  • za kawę zapłacimy 2,5 euro

Z kolei jeśli chcemy być samowystarczalni i przygotowujemy się do samodzielnego gotowania, wówczas na zakupach w markecie zauważymy następujące ceny:

  • chleb to wydatek około 0,50 do 1 euro
  • masło to wydatek 1,50 euro
  • szynka za 500 gram, to wydatek 5 euro
  • sok to koszt około 3 euro za jeden litr
  • piwo to koszt około 4 euro za butelkę lub puszkę

Ceny wejściówek na stoki we Włoszech

Ostatnią kwestia jaką trzeba uwzględnić podczas planowania budżetu na narty we Włoszech to kosz wejściówek na stoki. Niestety nie możemy korzystać z świetne przygotowanych tras zjazdowych i wyciągów za darmo. Wówczas ceny są uzależnione od tego, w jakiej formie chcemy zakupić bilet. Zwykle na całodniową jazdą po stoku pozwala nam bilet dzienny, który kosztuje od 25 do nawet 40 euro w zależności od miejscowości, w której się znajdujemy. Warto również takie bilety kupować wygodnie przez aplikację, gdyż często oferowane są tam zniżki i możemy skorzystać z o wiele bardziej atrakcyjnych cen, niż może się nam to wydawać. Co najważniejsze z gotowym, elektronicznym biletem, uda się nam szybko i sprawnie ominąć kolejki turystów, którzy czekają przed kasą biletową.