Jak działa roaming w Orange na kartę?

Choć jeszcze jakiś czas temu użytkowanie telefonu za granicą kojarzyło się z wysokimi kosztami i praktycznie zerową prędkością internetu – dziś nie trzeba się o to martwić. Ceny za połączenia, SMS-y i internet poza granicami Polski są znacznie niższe, a samo korzystanie z tych usług nie jest problematyczne. Wystarczy, że przed wyjazdem upewnisz się, w której Strefie Europy będziesz się znajdować i sprawdzisz właściwy dla niej cennik u swojego operatora. To całkiem proste, co objaśnimy na przykładzie roamingu w Orange na kartę.

Roaming w Orange na kartę – jak go włączyć?

Roaming to usługa, która umożliwia Ci automatyczne zalogowanie się do sieci zagranicznego operatora z wykorzystaniem Twojego numeru oraz usług roamingowych, które oferuje Twój polski operator. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz kupować startera w miejscu, do którego wyjedziesz, czy wiązać się umową z zagranicznym usługodawcą – i pozostajesz w kontakcie ze swoimi bliskimi. Wszystko dzieje się za pośrednictwem Twojego operatora, w tym doładowania telefonu.

Co istotne, usługę roamingu trzeba włączyć, by móc zacząć z niej korzystać. Jak zrobić to w przypadku sieci Orange? Masz kilka możliwości:

  • SMS – wysyłasz SMS-a o treści AKT ROAMING na numer 80179,
  • połączenie – dzwonisz pod numer 510 100 100, jeśli jesteś klientem indywidualnym lub 510 600 600, jeżeli biznesowym,
  • internetowe konto klienta – wystarczy, że zalogujesz się do swojego konta na stronie Orange i aktywujesz roaming w sekcji Pakiety i usługi.

W każdym przypadku włączenie roamingu w Orange jest bezpłatne!

Połączenia i wiadomości w roamingu w Orange na kartę

Aby ustalić, ile będą Cię kosztowały rozmowy i SMS-y w roamingu, musisz zacząć od określenia strefy roamingowej, w jakiej będziesz się znajdować po wyjeździe za granicę. Strefa 1 obejmuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także terytoria zależne oraz Norwegię, Islandię i Liechtenstein. We wszystkich z tych państw możesz odbierać połączenia przychodzące za darmo, natomiast wychodzące oraz SMS-y i MMS-y są już płatne. Aktualny cennik możesz znaleźć na stronie internetowej operatora.

Do 2. strefy roamingowej należą z kolei wszystkie terytoria europejskie, które nie zostały zaliczone do strefy 1. Ze względu na to, że obejmuje ona państwa, które nie są członkami UE, koszty za rozmowy, SMS-y i MMS-y są wyższe, niż w strefie 1., a cennik obejmuje również połączenia przychodzące.

Orange na kartę – internet za granicą

Zarówno w przypadku podróży służbowej, jak i wyjazdu na wakacje, z całą pewnością warto mieć dostęp do internetu. Przyda się przecież nie tylko do dzielenia się z bliskimi zdjęciami pięknych widoków, ale też korzystania z nawigacji czy zwykłych rozmów online. Jak wygląda pakiet internetu za granicą w Orange na kartę?

W strefie 1. możesz korzystać z darmowego Limitu GB. O tym, ile internetu dostaniesz za darmo, decyduje standardowy pakiet danych, który kupujesz w Polsce. Ewentualne opłaty za korzystanie z sieci będą naliczane dopiero po przekroczeniu Limitu GB. Przed wyjazdem warto zatem wykupić odpowiednio duży pakiet internetu Orange na kartę. Natomiast w strefie 2. korzystanie z danych sieciowych jest płatne od pierwszego MB.