Na szlak nie tylko z kompasem – wszystko czego potrzebujesz w górach?

Wyprawa w góry wymaga przygotowania, które nie sprowadza się jedynie do zaplanowania trasy, czy właściwego stroju. Istotne jest bowiem również odpowiednie wyposażenie. Czego zatem możesz potrzebować w górach poza kompasem? Odpowiadamy.

Czego warto zabrać na górską wyprawę?

Ekwipunek, który warto zabrać na górską wyprawę uzależniony jest w dużej mierze od pory roku oraz długości szlaku, czy trudności danego wzniesienia. Zakładając zatem, że wyprawa będzie odbywała się w sezonie letnim, a szlak będzie typowo turystyczny należy zabrać ze sobą:

  • wodę, która pozwoli ugasić pragnienie podczas górskiej wędrówki;
  • przekąski, które mogą być ratunkiem w przypadku dużego zmęczenia, np. batony energetyczne;
  • apteczkę turystyczną, w której obowiązkowo powinny znaleźć się plastry opatrunkowe, czy maść na stłuczenia;
  • dodatkową odzież, czyli np. rozpinaną bluzę, czy czapkę;
  • telefon i powerbank, który zabezpieczy na wypadek rozładowania baterii;
  • papierową mapę, ponieważ mapy dostępne w telefonie okażą się nieprzydatne w sytuacji, gdy nie ma zasięgu Internetu.

Plecak na wyprawę w góry

Ekwipunek, który warto zabrać w góry należy odpowiednio spakować. Niezastąpiony w tym przypadku jest plecak, którego noszenie jest wygodne w trakcie wędrówki po górskich szlakach. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się plecaki Brandit, które oferowane są w różnych wzorach oraz rozmiarach. Wybierając plecak na wyprawę w góry należy wziąć pod uwagę jednak nie tylko jego pojemność, czy wygodę noszenia, ale również wytrzymałość, czy wodoszczelność. Jest to istotne z uwagi na fakt, że warunki atmosferyczne w górach zmieniają się bardzo często, a nawet w słoneczny dzień może wystąpić ulewa. W efekcie należy zabezpieczyć ekwipunek przed wodą, dzięki czemu będzie można skorzystać z niego w razie potrzeby. Bardzo ważną kwestią jest także waga plecaka, ponieważ w przypadku wielokilometrowych wędrówek bezpośrednio przekłada się ona na komfort użytkowania.

Jak ubrać się wyruszając na górski szlak?

Wyruszając na górską wędrówkę bardzo ważną kwestią jest oczywiście obiór. Coraz rzadziej oczywiście spotyka się osoby wędrujące w klapkach, czy znanych z memów szpilkach. Turyści są bowiem coraz bardziej świadomi, że w górach niezbędne są wygodne buty trekkingowe, które sprawdzają się niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Wybierając się w góry warto zabrać ze sobą również długie wygodne spodnie oraz rozpinaną bluzę i kurtkę. Jest to istotne nie tylko ze względu na szybko zmieniającą się pogodę, ale również z uwagi na fakt, że w wyższych pasmach górskich nawet latem mogą panować trudne warunki. Poza tym warto mieć świadomość, że w skutek wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń na szlaku konieczne może być przenocowanie w górach. W takiej sytuacji odpowiedni ubiór oraz ekwipunek jest nie tyle niezbędny, co może nawet uratować życie.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybierając się w góry warto pamiętać nie tylko o kompasie, ale również ekwipunku, który sprawi, że wędrówka będzie przyjemna i bezpieczna. Konieczny jest także odpowiedni ubiór, który pozwoli być przygotowanym na różną pogodę.