Najlepsze obuwie na wyprawę w Tatry

Jesteś miłośnikiem górskich wędrówek i planujesz wyprawę w Tatry, ale nie wiesz jakie obuwie wybrać? Skorzystaj z naszych porad oraz wskazówek i wybierz najbardziej komfortowe obuwie do długich górskich wędrówek. Wybór obuwia do turystyki górskiej nie jest zapewne łatwy, gdyż góry to często dość niebezpieczny teren, więc dobrze dobrane buty trekkingowe muszą zapewnić nam bezpieczeństwo podczas łatwiejszych jak i tych trudniejszych wędrówek. Na pewno musi być ono wygodne, dostosowane do rodzajów szlaków oraz do danej pory roku.
Zimą zdecydowanie potrzebujemy butów masywnych, które zapewnią nam odpowiednią ochronę przed chłodem, wilgocią i śniegiem. Warto wówczas sięgnąć po obuwie z wysoką cholewką. Ten rodzaj obuwia jest najbardziej uniwersalny, gdyż dodatkowo zapewnia większą ochronę przed kontuzją w trudnych warunkach na szlakach.
Natomiast wybierając się w góry latem idealnie sprawdzą się lekkie buty o niskiej cholewce z przewiewnych materiałów, które pozwolą nam na komfortowe przemierzanie tras, nie powodując przy tym przegrzewania stóp. Doskonale sprawdzą się one podczas długich wędrówek w umiarkowanie płaskim terenie lub podczas wypraw w łagodne góry.
Ale oczywiście nie jest regułą, że latem wystarczą nam sandały, a na zimę musimy kupić trapery. Wybór należy do nas.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę na szlakach czy też masz już kilkuletnie doświadczenie w górskich wyprawach, w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór obuwia trekkingowego dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci przeznaczonego do zróżnicowanych aktywności. A dodatkowo oferowane adidas kod rabatowy pozwolą Ci nabyć je w super niskich cenach i zaoszczędzić na zakupach!
Stojąc przed wyborem odpowiedniego obuwia na górskie wyprawy w Tatry powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę w jakim terenie będą musiały się one sprawdzić.

  1. Buty na spacery po górach

Buty górskie dla miłośników weekendowych lub lekkich kilkudniowych wycieczek obejmują wiele zróżnicowanych rodzajów obuwia klasy Trekking. Są to buty turystyczne przygotowane zarówno na łatwiejsze trasy, jak i do pokonywania trudniejszych wielokilometrowy szlaków górskich. W obuwiu klasy Trekking dużą wagę przywiązuje się do ich funkcjonalności, wagi oraz wyglądu. Zazwyczaj szyje się je z rozmaitych rodzajów nubuku, łącząc elementy o różnej barwie i fakturze (od gładkiej, woskowanej, po zamszową). Ponadto ten rodzaj butów w góry powinien mieć grubą podeszwę wykonaną z wytrzymałego materiału odpornego na ścieranie, z mocno zaznaczonym bieżnikiem, a także powinien być dobrze dopasowany, aby nawet przy nierównym podłożu uniknąć skręcenia kostki. Dobrze jeśli wnętrze obuwia wykonane jest z membrany, która odprowadza wilgoć, dzięki czemu piesze wędrówki są bardziej komfortowe.

  1. Buty do górskich wspinaczek

Planując wyprawę w wyższe partie gór idealnie sprawdzą się tutaj buty z kategorii Alpin. Nadają się one do przemierzania tras o każdym podłożu i można je stosować zarówno w okresie zimowym, jak i w trudnych warunkach letnich. Są to buty zaopatrzone w podeszwę typu Vibram, która zapewnia doskonałą przyczepność na skale jak i innym podłożu.
Obuwie na trudniejsze szlaki musi idealnie spełniać swoje zadanie przez wiele godzin czy też dni i przede wszystkim chronić stopę przed przemoknięciem oraz zmarznięciem. Należy wspomnieć, że obuwie tej klasy nadaje się do wspinaczek górskich również w warunkach zimowych, gdyż ich podeszwy mają charakterystyczne rowki lub ranty do mocowania raków automatycznych lub półautomatycznych.

  1. Buty na dłuższe wędrówki z plecakiem

Na dłuższe wielokilometrowe wyprawy w góry, połączone z dodatkowym obciążeniem na plecach, dobrym wyborem będzie obuwie klasy Backpacking. Słowo to oznacza plecak czy też worek noszony na plecach. Obuwie to jest wykonane bardzo solidnie i zapewnia wysoki poziom komfortu. Posiada ono zazwyczaj wysokie i sztywne cholewki, aby uchronić stopę przed ewentualnymi kontuzjami. Jego warstwa wierzchnia stworzona jest najczęściej z odpowiednio wyprofilowanego płata nubuku, co ogranicza szwy, a w związku z tym chroni but przed przemakaniem. Sprawdzą się one zarówno na skale jak i na śniegu. Obuwie z klasy Backpacking to zdecydowanie jedno z najbardziej uniwersalnych butów do uprawiania intensywnej turystyki górskiej przez cały rok. Nie należy ich zatem niepotrzebnie zużywać i niszczyć podczas krótkich, jednodniowych wycieczek.

Odzież trekkingowa