Orla Perć, Kozi Wierch widok na Kasprowy Wierch, Giewont i Świnicę
Orla Perć, Kozi Wierch widok na Kasprowy Wierch, Giewont i Świnicę

Tatrzańskie szlaki: Orla Perć

Biorąc pod uwagę, że samo dojście z Zakopanego na start trasy i powrót zajmuje kilka godzin na Orlą Perć rezerwować sobie trzeba cały dzień liczony od wczesnych godzin rannych aż do zmroku. Należy też podchodzić do tego szlaku z dużym szacunkiem – jest trudny i wymagający, więc jeżeli czuje się już zmęczenie należy po prostu skorzystać z jednej z opcji zejścia z niego i wrócić na pozostałą część następnym razem. W tym miejscu Tatr postępować trzeba wyjątkowo odpowiedzialnie – również jeżeli się ściemnia nie można pozwolić sobie na to, aby zostać w tamtym miejscu po zmroku, nawet jest ciepło.

Ogólna charakterystyka Orlej Perci

Orla Perć jest szlakiem, który prowadzi jedną z tatrzańskich grani w skalistym piętrze alpejskim. Większość trasy ubezpieczona jest łańcuchami oraz klamrami. Jest miejscami bardzo trudny techniczne, wymaga precyzji oraz zachowania wyjątkowej rozwagi. Bardzo ważne jest pewne obeznanie z łańcuchami – nawet będąc osobą wysportowaną należy rozpocząć przygodę ze wspinaczką np. od Świnicy lub Rysów, Orlą Perć zostawiając sobie jako wisienkę na torcie.

Orlej Perci nie można się przesadnie bać: należy jednak powstrzymać się na tej trasie od brawury i postępować rozważnie. Będąc dobrze przygotowanym kondycyjnie i technicznie, trasa ta da bardzo wiele frajdy z najbardziej ekstremalnej tatrzańskiej wspinaczki powszechnie dostępnej dla turystów na znakowanym szlaku, wśród niesamowitych widoków na Halę Gąsienicową z jednej strony i na Dolinę Pięciu Stawów Polskich z drugiej. Jednocześnie, wycieczki na Orlą Perć należy odradzić stanowczo osobom, które zazwyczaj prowadzą siedzący tryb życia, mają słabą kondycję lub są wrażliwe na ekspozycję.

 TATRY Widok z Koziego Wierchu
TATRY Widok z Koziego Wierchu

Krok I: Kuźnice – Zawrat

Większość turystów stawiających sobie za cel przejście Orlej Perci startuje na wysokości 1000 m.n.p.m. w popularnych zakopiańskich Kuźnicach, gdzie od wczesnych godzin rannych kursują busy z innych części miasta, szczególnie z regionu dworców. Stamtąd najszybciej obrać żółty szlak, który zaprowadzi nas do schroniska PTTK Murowaniec na wysokości ok. 1500 m.n.p.m. (dojście zajmuje ok. godziny). Niektóre osoby wybierające się na Orlą Perć rezerwują sobie wcześniej nocleg właśnie w tym miejscu, ale trzeba pamiętać, że ze względu na duże zainteresowanie trzeba czynić to z bardzo dużym wyprzedzeniem.

 Orla Perć, drabinka na Koziej Przełęczy
Orla Perć, drabinka na Koziej Przełęczy

Z Murowańca biegnie już niebieski szlak turystyczny na przełęcz Zawrat. Mija on urokliwy Czarny Staw Gąsienicowy i pnie się coraz bardziej stromo pod górę. Szlak jest jednym z najtrudniejszych odcinków w Tatrach Wysokich: jest gęsto ubezpieczony łańcuchami, ale osobom lubiącym tego typu wyzwania sprawi mnóstwo frajdy i będzie fantastyczną rozgrzewką przez zadaniem trudniejszym, a więc Orlą Percią.

Przełęcz Zawrat znajduje się na wysokości 2158 m.n.p.m., rozciąga się stamtąd fantastyczny widok na Dolinę Gąsienicową na północy i Dolinę Pięciu Stawów Polskich na południu. Do krajobrazów tych turysta dążący na Orlą Perć zdąży się przyzwyczaić, ponieważ towarzyszyć mu będą przez całą wędrówkę. Podejście na Zawrat z Kuźnic to trasa licząca 9 km, na której pokonanie należy rezerwować 3-5 godzin czasu w zależności od tempa. Warto powiedzieć, że na Zawrat można dostać się też zdecydowanie łatwiejszą trasą niebieskim szlakiem turystycznym z Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Krok II: Zawrat – Kozi Wierch

Odcinek z przełęczy Zawrat na Kozi Wierch to pierwszy i uznawany za najtrudniejszy fragment Orlej Perci. Wąska przestrzeń spowodowała, że zdecydowano o tym, że jest to szlak na tym odcinku jednokierunkowy – na Zawrat nie można np. wrócić tą samą drogą. Trasa obfituje w łańcuchy, przepaści, silne ekspozycje, wąskie przestrzenie, skaliste podłoże i wiele innych atrakcji, które ucieszą fanów ekstremalnych przeżyć. Niejednokrotnie należy włożyć sporo własnej siły do wręcz podciągnięcia się na łańcuchu do góry, bo miejscami jest bardzo stromo. Należy też uważnie stawiać stopy i szukać miejsc zaczepienia.

widok na halę gąsienicową
Widok na Halę Gąsienicową

Na tym odcinku znajduje się też słynna „drabinka”, którą schodzi się z płaskiej ściany. Zejść ze szlaku można żółtą odnogą w obu kierunkach (zarówno do Doliny Gąsienicowej, jak i Doliny Pięciu Stawów Polskich) mniej więcej w połowie tego fragmentu Orlej Perci. Śmiałkowie nie rezygnujący z zabawy muszą natomiast zwierzyć się z wspinaczką na Kozi Wierch, mierzący 2291 m.n.p.m. Jest to najwyższy punkt na trasie, jednocześnie najwyższa góra leżąca w całości w Polsce. Na samym Kozim Wierchu czarny szlak odchodzi w kierunku południowym do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Czerwony szlak wiedzie natomiast dalej w kierunku Granatów.

Krok III: Kozi Wierch – przełęcz Krzyżne

Za Kozim Wierchem Orla Perć jest już dwukierunkowa oraz zdecydowanie łagodniejsza. Trasa nadal wiedzie granią, natomiast wspinaczki nie są już tak technicznie wymagające. Wyjątek stanowi niesamowity Żleb Kulczyńskiego, jeden z symboli całego szlaku. Bardzo strome, ubezpieczone łańcuchami podejście wymaga wiele samozaparcia i technicznych umiejętności. Przed wejściem na żleb czarnym szlakiem zejść można do Doliny Gąsienicowej.

 Orla Prec, Tatrzański Park Narodowy, TPN, Tatry
Orla Prec, Tatrzański Park Narodowy, TPN, Tatry

Po pokonaniu żlebu turyści ponownie osiągają wysokość 2200 m.n.p.m. – czas na przejście pasmem Granatów. Trzy szczyty tworzące charakterystyczny grzebień są niesamowitą przygodą i miejscem o wybitnych walorach krajobrazowych. Znajduje się tam też słynna, często fotografowana około metrowa „przepaść”. Z Zadniego Granatu można zejść szlakiem zielonym do Doliny Gąsienicowej, a kawałek dalej ze Skrajnego Granatu – szlakiem żółtym. Jest on ostatnim możliwym zejściem z Orlej Perci przez końcową przełęczą Krzyżne. Między Skrajnym Granatem, a przeł. Krzyżne nadal istnieje spora odległość, więc jeżeli ściemnia się już lub nadchodzą burzowe chmury w tym momencie warto opuścić szlak. Ostatni odcinek Orlej Perci jest już stosunkowo prosty i praktycznie nieubezpieczony żadnymi łańcuchami.

Krok IV: przełęcz Krzyżne – Kuźnice

Przełęcz Krzyżne jest cudownym punktem widokowym, ale też mekką strudzonych turystów zmęczonych Orlą Percią. Żółtym szlakiem można stamtąd zejść do Doliny Pięciu Stawów Polskich w rejon schroniska lub ruszyć również żółtą trasą w kierunku północnym ku schronisku w Murowańcu.

Jest to stosunkowo długa, dosyć mozolna trasa poprzez piętro hal, z czasem kosodrzewinę i regiel górny. Dotarcie do Kuźnic to około 10 km spaceru, łączny czas potrzebny do przejścia odcinka to ok. 3-4 godziny. Podsumowując, cała Orla Perć z Kuźnic to dystans ok. 23 km, ponad 2000 metrów różnic wysokości do pokonania – daje to od 10 do 16 godzin w trasie.Wołowiec
Kasprowy Wierch