kraków co warto zobaczyć

Po co jechać do Krakowa?

Skąd biorą się rzesze turystów odwiedzających Kraków? Czemu to miasto zawdzięcza sobie taką wielką popularność i co goście cenią najwyżej? Odpowiedzi jest naprawdę wiele, bo tak naprawdę każdy, kto Kraków odwiedza, ma jakąś swoją wizję i cel. Planując podróż, warto dowiedzieć się jak najwięcej.

Kraków pierwszych Piastów

Kraków jest przede wszystkim obiektem turystycznym. Nie każdy jednak wie, że jego historia jako stolicy sięga lat rządów pierwszych piastów. Wtedy Oda przeprowadziła się tam z zamiarem „skopiowania” Akwizgranu. Dziś jeszcze można zobaczyć ślady tej historii, jeśli się wie, gdzie patrzeć. Oczywiście na gruzach miasta sprzed bez mała tysiąca lat powstały nowsze budynki, nagromadziła się nowa historia, ale wiele wydarzeń, które odcisnęły piętno na tym, jak Polska wygląda dziś, widać w Krakowie choćby z okien hotelu grandascot.pl. To hotel w centrum Krakowa, w miejscu, w którym można na własnej skórze poczuć powiew historii, wydarzeń, które – i to bez słowa przesady – kształtowały świat przez ładnych kilka wieków.

Miasto biznesu

Hotel butikowy to także świetne miejsce dla osób, które chcą się zatrzymać w podróży służbowej. A tych jest niemało, bo przez stulecia Kraków nie tylko nie stracił roli ważnego centrum gospodarczego, ale wręcz się na tej pozycji umocnił. Jeszcze dekadę temu było to przede wszystkim jedno z głównych europejskich centrów outsourcingowych, dziś to tutaj powstają i rozwijają się start-upy, które być może ukształtują przyszłość nas wszystkich. Każdy, kto wybiera hotel w Krakowie właśnie na podróż służbową, liczy na pewne udogodnienia: szybki internet, doskonałą komunikację czy ponadprzeciętny komfort. Warto jednak poszukać miejsca, które będzie też miało klimat. Zgoda – podróż służbowa w niczym nie przypomina wakacji, ale wcale nie musi być stresująca. Wybierając kameralny hotel, można po wykonaniu zadań zawodowych, złapać chwilę oddechu.

Po prostu wypada

Każdy, kto tworzy listę miejsc, które wypada odwiedzić na tej samej zasadzie, dla której należy przeczytać Czechowa czy obejrzeć Milczenie Owiec, musi na niej umieścić Kraków. To po prostu kawał historii. To miejsce, które ukształtowało w pewnym sensie kulturę całej Europy Środkowej. Bez względu na to, czy jest się fachowcem w podróży służbowej, czy tylko turystą, warto odwiedzić Kraków, bo poznanie tego miasta pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszy świat – to, z czego powstał, to jak wygląda dziś i to, jak może wyglądać jutro. Wizyta w Krakowie jest częścią bagażu, z którym kulturalny człowiek powinien iść przez życie. Warto przy tym zadbać i o to, żeby w czasie tej wizyty przenocować w miejscu, które wpisuje się w krakowską atmosferę i samo w sobie staje się częścią historii.