Jakie akcesoria potrzebne są do picia yerba mate?

Jakie akcesoria potrzebne są do picia yerba mate?

Lubisz zdrowy styl życia, a herbata jest twoim ulubionym napojem? Warto postawić na napój yerba mate. Jego receptura oparta jest tylko i wyłącznie na naturalnych i zdrowych dla organizmu składnikach. Ten napój, o rewelacyjnych dla zdrowia właściwościach wymaga specjalnego zestawu do picia yerba mate. Poniżej przedstawiamy niezbędne elementy, ułatwiające spożywanie napoju.

Czym jest yerba mate?

Yerba mate to po prostu herbata, zwana misyjną, jezuicką lub paragwajską. Są to składniki, które uprawiane i zbierane są na ziemiach Ameryki Południowej. Do naparu niezbędne są liście ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba mate to cenne źródło związków organicznych oraz ogromnej dawki kofeiny, która pobudza bardziej niż kawa, a jest całkowicie naturalna. W yerba mate znajdują się cenne dla zdrowia, ale także dla pobudzenia organizmu teofiliny oraz teobrominy.

Składniki zawarte w Yerba Mate pozytywnie wpływają na poprawę trawienia, poprawiają pracę nerek oraz pomagają, gdy człowiek czuje zmęczenie. Yerba mate korzystnie wpływa na układ krwionośny oraz nasze serce.

Akcesoria do picia yerba mate

Oczywiście podstawą do zaparzania yerba mate jest susz ostrokrzewu paragwajskiego. Mimo wszystko, do lepszego i bardziej komfortowego picia yerba mate niezbędnych jest kilka elementów. W skład akcesoriów potrzebnych do picia yerba mate wchodzą:

– matero — jest to specjalne naczynie, w którym zaparzone jest yerba mate i w którym znajduje się napar do picia. Jest to naturalna miseczka wykonana z owoców tykwy. Matero nie musi być wykonane tylko i wyłącznie z drewna. Dużą popularnością cieszą się naczynia ceramiczne, które są o wiele bardziej wytrzymałe i starczają na dłużej. Nie pleśnieją oraz bardzo łatwo się je czyści. Niektórzy piją yerba mate z guampa — bydlęcego rogu.

– bombilla — specjalna rurka z filtrem. Oczywiście istnieje wiele rodzajów bombilli. Wszystko zależy od nas jakiego rodzaju rurkę wybierzemy i która najlepiej będzie nam służyła. Jej dodatkowym atutem jest to, że można ją rozkręcić i dokładnie umyć. Na rynku dostępne są m.in. bombille niklowane ze stali nierdzewnej. Najtańsze są rurki niklowane, jednak ich wadą jest szybkie psucie i zużycie. Pozostałe są nieco droższe, ale starczają o wiele dłużej niż rurki niklowane. Dzięki odpowiedniej rurce mamy możliwość spożywania napojów wolnych od fusów i listków. Rurkę należy dobrać odpowiednio do wielkości naczynia, z którego spożywamy herbatę. Do dużych naczyń najlepiej sprawdzi się rurka, która mierzy co najmniej 18 cm. Do tych mniejszych można kupić rurkę od 14 do 17 cm.

– termos — termos służy do przechowywania gorącej wody. Najlepiej się w niego zaopatrzyć, jeżeli jesteśmy zagorzałymi fanami yerba mate i często ją pijemy. Wtedy warto mieć go ze sobą i w dowolnej chwili dnia zaparzyć sobie ulubioną herbatę. Najlepiej zaopatrzyć się w termos ze szklanym wkładem, dzięki niemu woda będzie dłużej utrzymywała swoją temperaturę.

Czy wyżej wymienione akcesoria są najważniejsze do parzenia yerba mate? Można zaopatrzyć się także w akcesoria dodatkowe, do których można zaliczyć: termometr, dozownik do suszu, elementy czyszczące do bombilli, specjalne łyżki do nabierania herbaty oraz filtry torebkowe. Woda do parzenia yerba mate powinna mieć od 65 do 85 stopni Celsjusza.

Koszty zestawu do yerba mate

Na rynku znajdziemy wiele zestawów do yerba mate w różnych cenach. W zależności od użytych materiałów do stworzenia akcesoriów cena może znacząco się różnić. Można także wybierać z wielu rodzajów herbat.

Za dobrej jakości kompletny zestaw do yerba mate zapłacimy w granicach od 50 do 200 zł. Warto wiedzieć, że zestaw yerba mate można zakupić w bardzo dobrych sklepach z herbatą i kawą.
Jeżeli więc jesteś zagorzałym miłośnikiem yerba mate, to możesz zaopatrzyć się w ten gadżeciarski i ułatwiający parzenie yerba mate zestaw.