Podróżowanie na własną rękę

Urlop nad morzem od lat cieszy się powodzeniem wśród Polaków. Niektórzy spędzają urlop nad Bałtykiem, zaś inni wybierają się na wakacje nad ciepłe morze. Nie trzeba jechać w tropiki, aby wygrzać się na plaży, gdyż na południu Europy leżą atrakcyjne kurorty z pięknymi plażami i bogatym życiem kulturalnym. Spotyka się różne formy organizacji urlopu nad morzem. Jedni wybierają wycieczki objazdowo-pobytowe, a inni wczasy z ofertą all-inclusive. Część podróżników woli organizować sobie pobyt za granicą na własną rękę. Warto przyjrzeć się wadom i zaletom tych rozwiązań, zanim wybierze sposób spędzenia urlopu nad ciepłym morzem.

Zorganizowane wycieczki objazdowo-pobytowe i pobytowe

Zwolennicy aktywnego zwiedzania lubią, żeby cały wyjazd zaplanowało im biuro podróży. W takiej imprezie bierze udział grupa uczestników, którzy jeżdżą autokarem pomiędzy atrakcjami turystycznymi według ściśle zaplanowanego rozkładu wycieczki i „zaliczają” kolejne punkty wyprawy pod opieką pilota. Zarówno noclegi, jak i część wyżywienia, zapewnia im organizator. Niektóre plany wyjazdu przewidują kilkudniowy wypoczynek nad morzem po okresie intensywnego zwiedzania. Można również załatwić sobie imprezę wyłącznie pobytową, podczas której biuro załatwia wczasowiczom noclegi, posiłki, oraz udział w lokalnych atrakcjach kulturalnych.

Wady i zalety wycieczek objazdowych

Z jednej strony wycieczka objazdowo-pobytowa stanowi znakomite rozwiązanie dla dynamicznych urlopowiczów, pozwalając im na optymalne wykorzystanie czasu podczas wyjazdu i uniknięcie planowania oraz wysiłku organizacyjnego. Z drugiej zaś, sztywny plan nie pozwala na dopasowanie aktywności uczestników do ich preferencji. Może okazać się, że jedna osoba znudziła się już oglądaniem kolejnego muzeum lub kościoła, a druga chciałaby spędzić więcej czasu na zwiedzaniu danego obiektu. Plan wycieczki objazdowej koncentruje się zwykle na pobieżnym zaliczeniu wielu atrakcji, w przeciwieństwie do poświęcenia dłuższego czasu na spokojne obejrzenie interesujących danego uczestnika miejsc.

Wady i zalety zorganizowanego pobytu nad morzem

Zorganizowane pobyty, czy to po objazdowej części urlopu, czy też wyłącznie dedykowane wypoczynkowi nad morzem, stanowią kompromis pomiędzy swobodą urlopowicza, a zaangażowaniem organizatora. Uczestnicy mogą liczyć na zarezerwowanie im pobytu w jednym z hoteli współpracujących z firmą turystyczną, wykupienie posiłków, czy zorganizowanie wieczorków kulturalnych oraz krótkich wycieczek po okolicy. W wersji all-inclusive goście mają gratisowy dostęp do wyżywienia i licznych atrakcji w hotelu.

Niestety, tacy wczasowicze nie mają możliwości wyboru miejsca noclegowego innego niż obiekty z oferty organizatora. Jeśli wolą zarezerwować sobie miejsce w apartamencie wakacyjnym przyjaznym dla zwierząt, mniejszej miejscowości nadmorskiej, lub wynająć domek wraz z grupą przyjaciół – organizator pobytu nie będzie w stanie im pomóc. Zorganizowane wyżywienie na pierwszy rzut oka to spora wygoda. Często jednak okazuje się, że lokalna knajpka oferuje tańsze i smaczniejsze posiłki niż restauracja hotelowa, a sztywne godziny obiadu kolidują z planami urlopowiczów.

Organizacja urlopu nad morzem na własną rękę

Wczasowicze, którzy cenią sobie niezależność i swobodę podczas wakacji, wiele skorzystają organizując samodzielnie wyjazd nad ciepłe morze. Strony internetowe pośredniczące pomiędzy właścicielami apartamentów, pensjonatów oraz domów wakacyjnych i gośćmi z całego świata pomogą im wybrać miejsce pobytu idealnie dobrane do liczby uczestników, ich budżetu, preferencji związanych z pokojami oraz wyborem konkretnego miasteczka.

Dzięki portalom w sieci dziś bez problemu zarezerwuje się pobyt we włoskim pensjonacie przyjaznym psom, noclegi w Chorwacji w miejscowości o bogatej historii i architekturze, czy wczasy we francuskim mieście znanym z degustacji win. Rozbudowana baza noclegowa pozwoli każdemu znaleźć lokalizację odpowiadającą zainteresowaniom gości oraz ich budżetowi.

Domy wczasowe wynajmowane osobiście udostępniają zwykle gościom praktyczną kuchnię i podstawowe sprzęty AGD. Dzięki temu można własnoręcznie przyrządzić posiłek w dogodnej porze, np. wczesne śniadanie przed wyjazdem na festiwal, lub późną kolację po powrocie z potańcówki. Sztywne godziny posiłków nie ograniczą inwencji i swobody urlopowiczów.

Zwiedzanie atrakcji nad morzem na własną rękę

Goście, którym zależy na obejrzeniu nadmorskiej okolicy, pobliskich zabytków i atrakcji turystycznych, mogą wynająć samochód i urządzić sobie objazd według własnej koncepcji zwiedzania. Tylko od nich zależy, czy na zdjęciach z urlopu pojawią się liczne kościoły, tańczące zespoły w ludowych strojach, czy też niewielkie zakłady produkujące sery lub wina.

Można również wykupić sobie zorganizowane wyprawy już na miejscu, korzystając z oferty lokalnych hoteli i biur turystycznych. Dzięki temu letnicy, którzy spędzają wakacje w Saint Tropez, oprócz wygrzewania się na pięknej plaży obejrzą najciekawsze miejsca na Lazurowym Wybrzeżu, a miłośnicy pobytu nad Chorwackim morzem zwiedzą również urokliwy Zagrzeb.

Turyści, którym najbardziej zależy na wygodzie i oszczędności czasu, mogą skorzystać z wycieczek objazdowych i zorganizowanych pobytów nad morzem. Ci, którzy najbardziej cenią sobie elastyczność, swobodę, oraz możliwość szczegółowego dopasowania urlopu do własnych preferencji, powinni rozważyć bezpośrednią organizację wakacji na południu Europy.