Najpiękniejsze miejsca w Rzeszowie – co warto zwiedzić, będąc w tym mieście?

Będąc na Podkarpaciu, warto wybrać się na wycieczkę do Rzeszowa. To położone na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej miasto nazywane jest stolicą innowacji i bardzo szybko się rozwija. Jest tu wiele wartych zobaczenia miejsc. Sprawdź, czym może Cię zachwycić Rzeszów.

Malowniczy Rynek z Ratuszem – poczuj klimat Starówki

Rzeszowski Rynek to centrum Starówki. Ma kształt nierównomiernego czworoboku. Jest tu wiele klimatycznych kawiarni i restauracji, dlatego warto się tu wybrać np. w przerwie obiadowej. Z tego miejsca wychodzi kilka ulic: Słowackiego, Kopernika, Baldachówka, Kościuszki oraz Przesmyk. Podobnie jak w wielu innych miastach, pod rzeszowską Starówką znajdują się głębokie piwnice i lochy. Wydrążono je w celach gospodarczych i obronnych, a obecnie stanowią atrakcję turystyczną jako Podziemna Trasa Turystyczna (pozostająca pod opieką rzeszowskiego Muzeum Okręgowego). Rzeszowski rynek to także nie zliczona ilość restauracji, kawiarni, klubów nocnych oraz hoteli – w centrum Rzeszowa mamy 3 hotele tj. Grand Hotel Rzeszów – https://www.grand-hotel.pl/pl/, Hotel Bristol czy Ambasadorski.

Dominującą budowlą na Rynku w Rzeszowie jest Ratusz, który został wybudowany prawdopodobnie jeszcze przed końcem XVI wieku przez Mikołaja Spytka Ligęzę. Obecny wygląd zyskał pod koniec XIX wieku. O każdej pełnej godzinie z Ratusza rozbrzmiewa hejnał miasta, który skomponował Tomasz Stańko. Rzeszowski Rynek to popularne miejsce spotkań mieszkańców, jak i turystów, na malowniczym placu organizowane są różnego rodzaju imprezy.

Rynek w RzeszowieRynek w Rzeszowie fot. https://www.paulinareczek.pl/

Fontanna Multimedialna – zrelaksuj się podczas pokazów tematycznych

Przy alei Lubomirskich (nazywanej też aleją Pod Kasztanami) znajduje się Rzeszowska Fontanna Multimedialna. To sterowana elektronicznie, trzecia co do wielkości tego typu budowla w Polsce. W skład jej konstrukcji wchodzi kilka obiektów, czyli:

    • fontanna okrągła – lustro,
    • fontanna sucha – interaktywna,
    • pięć fontann – kwiatów.

W pobliżu wodotrysku zbudowano trybunę przypominającą swoim kształtem amfiteatr, jest tu 300 miejsc siedzących. W okresie od maja do października przy fontannie organizowane są pokazy tematyczne, również z udziałem aktorów. Wstęp jest bezpłatny, a każde takie wydarzenie przyciąga wielu widzów.

Aleja Pod KasztanamiAleja Pod Kasztanami w Rzeszowie fot. Paulina Reczek

Okrągła kładka dla pieszych – zobacz pierwszą tego typu konstrukcję w Polsce

Okrągła kładka powstała nad skrzyżowaniem ulicy Grunwaldzkiej i alei Piłsudskiego. Jej budowa trwała niemal 16 miesięcy. Nawierzchnię tego „ronda dla pieszych” wyłożono bongossi, czyli egzotycznym gatunkiem drewna, a balustrady są wykonane z klejonego szkła hartowanego. Okrągła kładka jest pierwszą taką konstrukcją w Polsce, można z niej obserwować jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Rzeszowie. Mimo że została oddana do użytku pod koniec 2012 roku, wciąż wzbudza kontrowersje, a jednocześnie zachwyt. To sprawia, że nie można pominąć tego miejsca podczas zwiedzania stolicy Podkarpacia.

Zamek Lubomirskich – tu przeniesiesz się do czasów magnackich

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Rzeszowa jest Zamek Lubomirskich, zlokalizowany nieopodal Fontanny Multimedialnej. Dawniej była to rezydencja magnacka i centrum kultury, a później siedziba austriackiego wymiaru sprawiedliwości. Obecnie w zamku mieści się Sąd Okręgowy, ale kiedy w pobliżu centrum miasta stanie budynek będący jego nową siedzibą, budowla zostanie przekazana na cele kulturalne.

Zamek Lubomirskich w RzeszowieZamek Lubomirskich w Rzeszowie
fot. Paulina Reczek

Charakterystyczną cechą Zamku Lubomirskich są silne obwarowania, z umieszczonymi w narożnikach czterema murowanymi bastionami. Do dziś zachowała się część piwnic, dolna część wieży bramnej, a także fragment fosy. W latach 1985-1993 budowla została odrestaurowana i odnowiono jej wnętrze, w tym salę reprezentacyjną, której przywrócono dawny wygląd.

Ogrody Bernardyńskie – odpocznij od zgiełku w centrum miasta

W centrum miasta, tuż przy Bazylice Ojców Bernardynów, znajdziesz Ogrody Bernardyńskie. To spokojne i piękne miejsce pełne zieleni. W jego środkowej części jest oczko wodne z fontannami i wysepką. Dookoła placu rosną różne gatunki drzew, w tym wiśnie, śliwy i grusze. Nazwa tego miejsca nawiązuje do dawnego gospodarstwa prowadzonego przez Bernardynów, dzięki któremu mieli dostatecznie duży dochód, aby karmić ubogich i przyjmować gości na łąkach roztaczających się wokół klasztoru. Nowe Ogrody Bernardyńskie to miejsce idealne do odpoczynku, są otwarte codziennie w godzinach 7:00-21:00. Jest tu wiele ławeczek rozmieszczonych przy licznych alejkach. Można stąd oglądać Podkarpacki Urząd Wojewódzki i Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Przy Ogrodach Bernardyńskich jest podziemny parking oraz kawiarenka.

Most im. Tadeusza Mazowieckiego (do 2014 roku Most Północny) to największa budowla mostowa na Podkarpaciu. Ma on 482 m długości i 23 m szerokości, a jego wysokość to 108 m. Co ciekawe, to jeden z najwyższych mostów w całej Polsce, jego budowa trwała 15 miesięcy. Na szczycie pylonu zamontowano cztery tablice herbowe Rzeszowa, które są dodatkowo podświetlone. To drogowy most podwieszany (wantowy), którym można przespacerować się wzdłuż rzeki Wisłok, a nawet przejechać rowerem. Rozpościerają się stąd malownicze widoki na miasto oraz jego najbliższą okolicę, można tu podziwiać wschodzące i zachodzące słońce.

Park Papieski – idealne miejsce wypoczynku dla rodzin

Otworzony w 2015 roku Park Papieski to największe miejsce wypoczynku w mieście. Powstał on w miejscu, gdzie w 1991 roku z wiernymi spotkał się papież Jan Paweł II. Jest tu muszla koncertowa, sztuczny strumień, klimatyczne alejki spacerowe oraz rozbudowany plac zabaw dla dzieci. W centralnej części placu postawiono obelisk, który upamiętnia wizytę Ojca Świętego, brukowane alejki rozchodzą się od niego promieniście. Ma to symbolizować rozchodzenie się nauki Jana Pawła II na wszystkie strony miasta, Polski oraz całego świata. Park Papieski znajduje się przy skrzyżowaniu alei Tadeusza Rejtana i Armii Krajowej, w południowo-wschodniej części Rzeszowa. Podobnie jak w Ogrodach Bernardyńskich, możesz tu odpocząć i nabrać sił na dalsze zwiedzanie miasta, a przy okazji podziwiać piękno przyrody, siedząc przy ozdobnych drzewkach i krzewach.

Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu RzeszówPomnik Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów
fot. Paulina Reczek

Choć Rzeszów nie jest tak dużym miastem, jak Warszawa czy Kraków, bez wątpienia ma swój urok. Świetnie nadaje się on do pieszego zwiedzania. Co ważne, stolica Podkarpacia wyróżnia się świetną dostępnością komunikacyjną. Możesz tu dotrzeć zarówno samochodem, jak i autobusem, pociągiem czy samolotem.