TOP 5 najpiękniejszych plaż greckiej Krety

Kreta – najchętniej wybierana przez turystów wyspa Grecji. Przyciąga niezliczonymi zabytkami z okresu Starożytności i urokliwymi plażami. Wybraliśmy pięć najpiękniejszych.

kreta elafonisi

Elafonisi – bajkowa, różowa plaża

Niekwestionowana królowa kreteńskich plaż, chociaż tak naprawdę położona na maleńkiej wyspie Elafonisi leżącej u wybrzeży Krety. Kiedy morze jest spokojne, na wyspę można po prostu przejść po płytkiej lagunie. Elafonisi to plaża jedyna w swoim rodzaju, bo… różowa. Na pierwszy rzut oka można się oszukać, myśląc, że to kolor piasku. W rzeczywistości to pokruszone koralowce. Zestawienie różowej plaży z błękitem wody pozostawia niezapomniane wrażenie. Przy tym wszystkim plaża jest bardzo rozległa, ładnie położona i ze względu na płytką wodę bardzo przyjazna dzieciom. W pobliże Elafonisi bez problemu dostaniemy się samochodem. Można też dopłynąć statkiem.

kreta balos

Balos – wizytówka Krety

Pocztówkowa plaża z półwyspu Imeri Gramvoúsa. Leży w strefie obszaru chronionego, można tu spotkać wiele endemicznych gatunków roślin i innych żyjątek. Jednak tym, co decyduje o uroku tej plaży, jest niejednolity kolor wody, od błękitu i szafiru przechodzący w granat i głęboką, szmaragdową zieleń. Sama plaża wysypana jest białym i miękkim piaskiem, woda przy brzegu jest dość płytka i przejrzysta, zejście bardzo łagodne.

Na Balos jest stosunkowo trudno się dostać, najłatwiej dopłynąć tam statkiem. Być może dlatego miejsce to zachowało swój dziewiczy charakter i mimo dużego ruchu turystycznego na Krecie, wciąż zachwyca pięknem naturalnej przyrody.

vai kreta

Vai – plaża z gajem palmowym

Sama plaża być może nie wyróżniłaby się niczym szczególnym, ale bliskie sąsiedztwo gaju palmowego sprawiło, że trafiła do listy top 5 najpiękniejszych plaż na Krecie. Rosnące tu zupełnie dziko palmy daktylowe są uznawane za największe nagromadzenie tego rodzaju drzew w Europie. Jeśli chcemy zobaczyć dziki las palmowy to tylko tu, w pobliżu plaży Vai. Fakt ten został wykorzystany w reklamie pewnych słynnych batoników kokosowych. Sama plaża może pochwalić się złocistym piaskiem i lazurową wodą. Jest dość dobrze zagospodarowana. Nie ma tu problemu z wypożyczeniem leżaka czy zjedzeniem czegoś. Także dojazd nie powinien być problematyczny.

Tobrouk – raj dla surferów

Każdy, kto wybrał się choć raz na Kretę z BP ITAKA, na pewno rozpoczął swą podróż od lotniska w Heraklionie. Niedaleko, bo zaledwie 10 km od miasta, znajduje się bardzo sympatyczna plaża Tobrouk. Jej urok polega nie tylko na wyglądzie – chociaż sam wszechobecny na Krecie biały piasek na pewno jest wabikiem dla turystów. Jednak ten fragment wybrzeża Krety zapewnia idealne warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, w tym różnych odmian surfingu, dlatego plaża jest najczęściej okupowana przez ludzi młodych, lubujących się w codziennych dawkach adrenaliny. Co nie znaczy, że nie można tam po prostu oddać się błogiemu lenistwu. W pobliżu plaży znajdują się liczne typowo greckie tawerny.

Falassarna – tu odpoczniesz

Plaża, która uznawana jest za jedną z najlepszych i najczystszych na Krecie. I co ciekawe, mimo tak doskonałej rekomendacji, wyjątkowo spokojna. Nawet w szczycie sezonu można na niej odpocząć od turystycznego tłoku. Plaża leży około 60 km od miasta Chania, można na nią dojechać samochodem. Podobnie jak na innych plażach Krety, tak i tu znajdziemy miękki, biały piasek. Woda przy plaży Falassarna jest wyjątkowo przejrzysta. Ślub za granicą.

Zamek Grodziec
Giewont