ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Jakie powinno być ubezpieczenie podróżne na wyjazd zagraniczny? Na co zwrócić uwagę, przeglądając ofertę polis turystycznych? Przeczytaj nasz poradnik, by poznać odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań.

Ubezpieczenie turystyczne

Wyjazdy poza granice Polski stają się coraz popularniejsze, co wynika z wielu czynników. Siatka połączeń międzynarodowych jest wciąż ulepszana, ceny biletów tanieją, a niejednokrotnie wyjazd do innego kraju może być tańszy niż urlop w Polsce. Sam wyjazd poprzedza planowanie podróży czy pakowanie, wciąż jednak co najmniej ¼ urlopowiczów nie zamierza kupować dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.

Trend ten jest co najmniej niewłaściwy. Nigdy nie wiesz przecież, kiedy może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia czy wypadku, a odpowiednio dobrana polisa turystyczna zabezpiecza m.in. przed nieprzewidzianymi kosztami leczenia, powrotu do kraju, rehabilitacją i innymi zdarzeniami. Dlatego właśnie każdy podróżny powinien się właściwie ubezpieczyć przed wyjazdem poza Polskę. Tylko jak to zrobić?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne za granicę?

Decydując się na ubezpieczenie podróżne, warto wziąć pod uwagę kilka elementów, które decydują o jego skuteczności. Nie ma sensu kupować pierwszego lepszego ubezpieczenia od mało znanej firmy, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że okaże się ono zupełnie nieprzydatne. Bardzo istotnym czynnikiem w kontekście wyboru ubezpieczenia jest miejsce, do którego się wybierasz. W niektórych przypadkach okazuje się, że polisa ubezpieczeniowa musi spełniać określone warunki np. co do sum gwarantowanych, co jest konieczne do wjazdu na teren wybranego kraju lub otrzymania wizy turystycznej. Z takimi regulacjami spotkasz się m.in. przy okazji wyjazdu do USA, Rosji czy Chin.

Ważne jest również to, czy korzystasz z usług biura podróży, czy samodzielnie organizujesz swój wyjazd. W pierwszej sytuacji twój operator z pewnością gwarantuje ubezpieczenie turystyczne, zwykle jednak jest to polisa minimalna, która faktycznie stanowi niewielką ochronę podczas urlopu. Zaleca się wtedy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w biurze podróży lub w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli natomiast samodzielnie organizujesz swój urlop, wszelkie formalności związane z zakupem polisy i tak spoczywają po twojej stronie.

Kluczową sprawą przy wyborze ubezpieczenia turystycznego na wyjazd poza granice kraju jest jego zawartość i poziom ochrony. Wielu podróżnych spędzających urlop w jednym z państw europejskich używa karty EKUZ. Pamiętaj jednak, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje skorzystanie z miejscowego systemu opieki zdrowotnej jedynie na zasadach, jakie obowiązują w odwiedzanym kraju. Jeśli więc np. obowiązują tam dopłaty z własnej kieszeni, będziesz zmuszony je ponieść – i to bez względu na ich wysokość.

Wybierając ubezpieczenie za granicę, należy zwrócić uwagę, aby posiadało ono przede wszystkim 3 stopnie ochrony:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywa m.in. koszty wizyt lekarskich czy transportu medycznego, zaleca się, aby w Europie suma gwarantowana wynosiła 30 000 euro, a na innych kontynentach nawet co najmniej 60 000 euro,
  • ubezpieczenie assistance – gwarantuje pomoc w nagłych wypadkach, pokrywa koszty m.in. transportu zwłok do kraju,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – pozwala na uzyskanie rekompensaty w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Podstawowe ubezpieczenie dobrze rozszerzyć o dalszą ochronę – oczywiście zależnie od twoich potrzeb. Do popularnych ubezpieczeń dodatkowych należą m.in.:

  • ubezpieczenie bagażu od jego zniszczenia, zgubienia lub kradzieży,
  • ubezpieczenie dla osób aktywnych (np. uprawiających sporty ekstremalne) wraz z ubezpieczeniem pokrywającym ewentualne koszty ratownictwa.

Warto także mieć na uwadze tzw. klauzulę alkoholową dla wczasowiczów i narciarzy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zastrzega, że nie obejmuje podróżnego ochroną w momencie, gdy będzie znajdował się pod wpływem alkoholu. Wspomniana już klauzula alkoholowa to opcja dodatkowa dedykowana kosztom leczenia oraz NNW. Gdy się na nią zdecydujesz, to nawet jeśli do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie po wypiciu kilku drinków, ubezpieczyciel będzie zmuszony do wypłaty stosownych świadczeń oraz właściwej opieki.

Ubezpieczenie turystyczne warto kupić przed każdym wyjazdem poza granice kraju. Nie jest to również drogie rozwiązanie – zależnie od wybranej polisy, jej cena w przeliczeniu na dzień urlopu może być niższa niż koszt zakupu kawy w miejscowej kawiarni. Jeśli więc planujesz wyjazd za granicę, koniecznie udaj się do towarzystwa ubezpieczeniowego lub sprawdź aktualną ofertę w internecie.