Turnus z dogoterapią. Jak obecność psa wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

 

Dogoterapia to jedna z form animaloterapii. Metoda polega na prowadzeniu sesji terapeutycznych, podczas których uczestnicy mają kontakt ze specjalnie przeszkolonym psem, pod okiem terapeuty. W ostatnich latach dogoterapia cieszy się coraz większą popularnością. Co takiego mają w sobie psy, że ich obecność poprawia nasze psychiczne samopoczucie? Jakie są korzyści z dogoterapii i w ogóle z obcowania z psem na co dzień?

Jak wygląda dogoterapia?

Same sesje dogoterapeutyczne nie są jakoś bardzo skomplikowane i nie wymagają specjalnego przygotowania od pacjenta. Również otoczenie nie musi być profesjonalnie dostosowane. Wystarczy podejść do legowiska dla psów, by pobawić się z czworonogiem, pogłaskać go i poczuć jego kojącą siłę. Psy uczestniczące w sesjach dogoterapii są starannie wybierane i odpowiednio szkolone, a nad całym procesem czuwa terapeuta.

Korzyści z dogoterapii

Udowodniono, że dogoterapia przynosi uczestnikom bardzo dużo korzyści. Do najważniejszych należą:

Redukcja stresu – już samo głaskanie psa działa uspokajająco i kojąco, relaksuje i pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Walka z depresją – zabawy z psem potrafią skutecznie poprawić nastrój, a regularne interakcje z czworonogiem podnoszą poziom serotoniny, co jest istotne dla osób zmagających się z depresją.

Leczenie traumy – psy terapeutyczne mogą znacząco pomóc pacjentom mierzącym się z zespołem stresu pourazowego. Obcowanie ze zwierzęciem pomaga im nabrać siły, poczuć się bezpiecznie i stabilnie.

Rozwijanie umiejętności społecznych – psy uczą empatii, odpowiedzialności i często są swego rodzaju „pomostem” w kontaktach międzyludzkich, szczególnie dla dzieci i dorosłych, którzy mają problemy z nawiązywaniem relacji społecznych.

Dla kogo jest dogoterapia

Dogoterapia jest stosowana w różnych sytuacjach. Świetnie sprawdza się w pracy z dziećmi i młodzieżą z autyzmem czy z osobami starszymi cierpiącymi na demencję. Sesje prowadzi się w żłobkach i przedszkolach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy szpitalach. Psy pomagają chorym szybciej wrócić do zdrowia. Obcowanie z nimi może być dużym wsparciem w terapii osób cierpiących na depresję, zaburzenia lękowe, PTSD. To również doskonały relaks dla każdego, kto potrzebuje poprawić sobie samopoczucie.

A może zdecydować się na psa?

Regularne spotkania z psiakiem pozytywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne, jeśli więc mamy ku temu warunki i możliwości, warto zastanowić się nad przygarnięciem zwierzaka. Wprawdzie pies to spora odpowiedzialność i nieco więcej domowych obowiązków, ale właśnie to jest jeden z aspektów jego posiadania, który pozytywnie wpływa na człowieka. Kiedy musimy troszczyć się nie tylko o siebie, ale też o inną żywą istotę, nasze codzienne życie staje się bogatsze. Obecnie mamy też wiele możliwości zamówienia online akcesoriów, jedzenia czy wszystkiego innego, czego potrzebuje pies, np. na https://www.zooplus.pl/. Pozwala to do minimum ograniczyć obowiązki i przede wszystkim korzystać z dobroczynnego czasu spędzanego z naszym pupilem.
Psy z ich wrodzoną empatią, wierności, oddaniem i pozytywnym usposobieniem potrafią skutecznie zarazić optymizmem i przegonić smutki. Głaskanie czworonoga i ogólne przebywanie z nim działa uspokajająco. Korzystajmy więc z towarzystwa psów nie tylko podczas profesjonalnych sesji dogoterapii, ale po prostu, kiedy tylko nadarzy się okazja.