Wyspy w Chorwacji – jakie odwiedzić?

Dla wielu Polaków Chorwacja to tylko najpopularniejsze kurorty i miasta turystyczne, takie jak Split lub Dubrownik i to właśnie do nich planowane są praktycznie wszystkie wycieczki. Wiedzieć jednak trzeba, że Chorwacja słynie również z wielu przepięknych wysp. Które z nich powinno się odwiedzić podczas swojego wakacyjnego urlopu?

Ile wysp posiada Chorwacja?

Polacy przyzwyczajeni są do tego, że w ich kraju obecne są pojedyncze wyspy, które są zupełnie niezamieszkałe. Często są mocno zaskoczeni dowiadując się, że Chorwacja posiada ich aż 1246, w tym aż 48 z nich jest zamieszkałych. Jest to naprawdę okazała liczba, która robi na każdym wrażenie. Nic więc dziwnego, że tak wielu turystów zastanawia się, które z nich są warte odwiedzenia.

Wyspa Cres

Od której wyspy zaczyna się przeważająca większość wycieczek? Nie da się ukryć, że najmocniej przyciąga do siebie bardzo malownicza wysepka Crest, która położona jest w Zatoce Kvarner.Rzecz jasna wyspa jest zamieszkała. Oprócz głównego miasteczka o tej samej nazwie co wyspa odwiedzić można również kilka mniejszych okolicznych wiosek. Dlaczego warto ją odwiedzić? Przede wszystkim z powodu klimatu, który tu panuje. Przepiękne brukowane miejskie uliczki, a także porośnięte zielenią wzgórza sprawiają, że na wyspie Crest można poczuć się niemal jak w bajce.

Wyspa Pag

W Chorwacji zwiedzić można ponad tysiąc różnego typu wysepek o różnej wielkości i roślinności. Wśród nich jest jedna bardzo szczególna, która zapada w pamięci każdemu odwiedzającemu. Tym szczególnym miejscem jest wyspa Pag, która zachwyca panującą na niej atmosferą. Wiele przewodników i poradników turystycznych wskazuje, że jest to miejsce wprost wyjęte z filmów lat 50 ubiegłego stulecia, w którym poczuć można ich charakterystyczną swobodę i beztroskę.Co za tym dokładnie stoi? Wystarczy jeden rzut oka na obecne nieco na uboczu plaże pośród skalistych gór w kolorze sepii, aby momentalnie poczuć tę szczególną atmosferę.

Wyspa Mjet

Czy w Chorwacji jest miejsce, które może być szczególnie polecane osobom, chcącym spędzić urlop blisko przyrody? Właśnie im zalecany jest pobyt na wyspie Mjet. Jest to bowiem jedna z najbardziej zielonych wysp, która porośnięta jest bardzo gęsto różnego typu roślinnością. Oprócz tego na wyspie Mjet turyści mogą zobaczyć liczne słone jeziora, a także świetne do wędrówek wzgórza. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że spora część wyspy to Park Narodowy, co nieco ogranicza możliwości jej zwiedzania, lecz jednocześnie gwarantuje, że zobaczyć będzie można nienaruszony ludzką ręką ekosystem.

Wyspa Hvar

Ostatnia wyspa warta odwiedzenia zarezerwowana jest dla wszystkich tych, którzy na pierwszym miejscu podczas wakacyjnego urlopu stawiają możliwość zdobycia nowej wiedzy i zobaczenia wielu ciekawych zabytków. Wyspa Hvar zapewnia turystom dostęp do ogromnej ilości atrakcji turystycznych, dlatego też podczas pobytu na niej warto sobie zarezerwować nieco więcej czasu na zwiedzanie. Oprócz tego wyspa słynie z fantastycznej kuchni, a także rewelacyjnego, produkowanego na miejscu wina.