Gotowy plan zwiedzania Nowego Jorku w 5 dni

Gotowy plan zwiedzania Nowego Jorku w 5 dni

Nowy Jork to podróżnicze marzenie wielu z nas. W mieście tym nie można się nudzić, a zwiedzenie wszystkich atrakcji, które oferuje Big Apple potrwałoby kilka tygodni. Nowy Jork to symbol Stanów Zjednoczonych, a zarazem największe miasto w tym kraju. W Nowym Jorku żyją przedstawiciele różnych kultur, wyznań religijnych i grup etnicznych, co sprawia, że miasto jest tak zróżnicowane i interesujące. Każdy tutaj znajdzie atrakcje dla siebie. Nowy Jork nigdy nie śpi, w rozległym centrum jest mnóstwo całodobowych sklepów, restauracji oraz różnych punktów rozrywkowych.

Pomimo, że miasto to jest pełne miejsc, które warto zobaczyć, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik, który pozwoli na zwiedzenie najważniejszych atrakcji tego miasta w 5 dni.

Nowy Jork składa się z pięciu okręgów, ale najwięcej atrakcji znajduję się na Manhattanie, który pełni funkcję centrum miasta. Jeśli chodzi o noclegi w Nowym Jorku najlepiej zarezerwować sobie je właśnie w tym okręgu, ponieważ zapewni to bliskość najważniejszych atrakcji. Nasz plan zwiedzania tego niesamowitego miejsca oprócz atrakcji na Manhattanie przewiduje spędzenie jednego dnia na Brooklynie.

Time Square, NY
Time Square, NY

Dzień 1

 1. Statua Wolności 

Pierwszym punktem wycieczki do Nowego Jorku może być symbol miasta i całych Stanów Zjednoczonych – Statua Wolności. Obiekt został wzniesiony w latach 1884–1886 i był darem narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, mającym upamiętnić przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Warto popłynąć na Liberty Island, gdzie znajduje się statua, promem z Battery Park na Dolnym Manhattanie, który rusza nawet co 20 minut. Na miejscu możesz pospacerować dookoła statuy. Należy zarezerwować wcześniej bilety na prom (najlepiej przez Interenet).

 1. Muzeum Emigracji 

Po zwiedzeniu wyspy należy wsiąść na prom płynący na Ellis Island, gdzie znajduje się Muzeum Emigracji, mieszczące się w budynku, który wcześniej pełnił rolę punktu rejestracji imigrantów przybywających masowo do stolicy USA.

 1. Byk z Wall Street i nowojorska giełda

Po powrocie na Dolny Manhattan warto udać się na spacer po najdłuższej ulicy Nowego Jorku, czyli Broadway’u. Na jej początku znajduje się słynny byk. Zanim ruszysz na dalsze zwiedzanie nie zapomnij pogłaskać byka po jego genitaliach, ponieważ podobno przynosi to szczęście w finansach. Następnie musisz zobaczyć Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych – największa giełdę papierów wartościowych na świecie. W pobliżu znajduje sie też Muzeum Finansów Amerykańskich oraz Federal Hall, czyli pierwszy nowojorski ratusz i miejsce inauguracji pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Waszyngtona w 1789 roku.

 1. China Town

Kolejną atrakcją dolnego Manhattanu jest China Town, czyli chińska dzielnica. Jeśli jesteś miłośnikiem kuchni azjatyckiej to koniecznie musisz zjeść tu coś pysznego. W dzielnicy tej znajduje się mnóstwo kolorowych, klimatycznych knajpek i ulicznych straganów z azjatyckimi produktami i żywnością. Poczujesz się tutaj jakbyś na chwile przeniósł się w zupełnie inną część świata, ale właśnie na tym polega wielokulturowość Nowego Yorku.

 1. Little Italy

Jeżeli nie zbraknie Ci sił, po China Town wybierz się do Little Italy, ponieważ te dzielnice sąsiadują ze sobą, a Ty jeszcze bardziej poczujesz wielokulturowość miasta. Tutaj zobaczysz jak żyją imigranci z Włoch. Ciekawostką jest, że kręcono tutaj między innymi Ojca Chrzestnego. Na deser po azjatyckich przysmakach będziesz mógł zjeść włoski deser.

Fifth Avenue, Manhattan NY
Fifth Avenue, Manhattan NY

Dzień 2

 1. SOHO

SOHO to niewielka, ale jednocześnie bardzo charakterystyczna i ekskluzywna dzielnic Manhattanu. Nazwa SOHO to po prostu akronim od South of Houston Street, czyli: na południe od ulicy Houston. Dzielnica ta charakteryzuje się budynkami ze zdobieniami wykonanymi z żeliwa, pochodzącymi z połowy XIX wieku. To właśnie te budynki, obecnie traktowane są jako zabytki, których w całym Nowym Jorku nie jest wiele. SOHO to także jedno z najdroższych miejsc w Nowym Jorku, ceny mieszkań są tu naprawdę wysokie, pełno jest ekskluzywnych butików, restauracji, sklepów z antykami oraz galerii sztuki. Jest to dzielnica artystów, mieszka tu też wiele amerykańskich gwiazd, więc nie zdziw się, kiedy podczas spaceru spotkasz kogoś sławnego.

 1. Empire State Building 

Symboliczny nowojorski drapacz chmur, który przez ponad 40 lat był najwyższym budynkiem na świecie pełni rolę biurową, mieszkalną i komercyjną, ale dla turystów jest przede wszystkim punktem widokowym. Wieżowiec oddano do użytku w 1931 roku i wybudowano go w ekspresowym tempie. Co tydzień powstawały 4 lub 5 piętra. Drapacz chmur uważany jest za arcydzieło stylu art deco. Wjechanie na kultowy Empire State Building to świetna atrakcja, można stamtąd podziwić panoramę Manhatennu, jednak zazwyczaj trzeba odstać swoje w kolejce.

 1. Piąta Aleja (Fifth Avenue) 

Piąta Aleja to jedna z najpopularniejszych ulic handlowych świata. To tutaj można zobaczyć, jak wygląda życie najzamożniejszych nowojorczyków. Swoje butiki mają tu najlepsi światowi projektanci, m.in. Gucci, Louis Vuitton, Prada czy Versace. Na rogu Piątej Alei i 59 ulicy mieści się słynny sklep Apple ze szklaną konstrukcją, a naprzeciwko kultowy hotel Plaza. Zwrócić uwagę można także na Trump Tower, czyli wieżowiec należący do Donalda Trumpa.

 1. Time Square

Serca Nowego Yorku ominąć nie można! To kolejna ikona stolicy USA. Jest to plac znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej. Miejsce to słynie z ogromnych, kolorowych reklam świetlnych. Plac ten nazywał się wcześniej Longacre Square, po tym, jak The New York Times przeniósł swoją siedzibę do nowo wybudowanego New York Times Building (obecnie One Times Square) zmieniono nazwę na obecną. Warto zobaczyć to miejsce wieczorem, kiedy wygląda najefektowniej, tutaj właśnie najlepiej widać, że Nowy Jork nigdy nie śpi.

Chinatown, NY
Chinatown, NY

Dzień 3

 1. Nowojorska Biblioteka Publiczna

Biblioteka została zbudowana w 1911 roku, od początku cieszyła się wielką popularności wśród mieszkańców Big Apple. Miejsce to zawsze jest przepełnione nowojorczykami, korzystającymi z je ogromnych zasobów. Jest to również jedna z najlepszych i w dodatku darmowych atrakcji miasta. Tutaj mamy nawet możliwość zwiedzanie obiektu z przewodnikiem za darmo. W bibliotece znajduję się kilka wystaw np. o jej historii i powstawaniu. Ogromne rozmiary tego budynku, klimatyczny wystrój i miliony egzemplarzy naprawdę robią wrażenie.

 1. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Jest to jedno z najsłynniejszych muzeów historii naturalnej na świecie, zostało założone w 1869 roku. Składa się aż z 25 połączonych ze sobą budynków, a jego zbiory liczą ponad 130 mln eksponatów! Muzeum pełni ważną rolę edukacyjną, każdego roku jest sponsorem ponad 100 wypraw naukowych. Na terenie tego muzeum nakręcono filmy: „Noc w Muzeum”, „Noc w Muzeum 2” i „Noc w Muzeum: Tajemnica Grobowca”.

 1. Top of the Rock

Top of the Rock w kompleksie budynków Rockefeller Center to kolejny punk widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Ten taras widokowy, a raczej tarasy mają kilka poziomów. Na 70 piętro wjeżdża się windą, a potem na pieszo wchodzi się wyżej, na kolejne tarasy widokowe. Na najniższym poziomie są nawet ławki do siedzenia, o co trudno na innych tego typu obiektach. Z tarasów widokowych rozciąga się piękny widok na Central Park oraz Empire State Building. To właśnie z tego miejsca zrobiono słynne czarno-białe zdjęcie siedzących na belce robotników jedzących lunch.

Most Brookliński
Most Brookliński

Dzień 4

 1. Central Park 

Zielona oaza w centrum wielkiego miasta naprawdę robi wrażenie. Central Park zajmuje aż 341 hektarów powierzchni, a więc jest 1,5 raz większy od księstwa Monako. Powodem, dla którego stworzono to miejsce był szybki rozwój miasta i potrzeba stworzenie miejsca do odpoczynku i rekreacji dla jego mieszkańców.

Park budowano przez prawie 20 lat, w pracach brało udział 20 tysięcy robotników, posadzono tu ok. 5 milinów drzew i 816 gatunków roślin. W Central Parku chętnie odpoczywają mieszkańcy miasta, ale jest też obowiązkowym punktem do odhaczenia przez turystów.

Do zwiedzanie tego parku warto podejść dość swobodnie bez konkretnego planu, aby była to relaksacyjna część wakacji w Nowym Jorku. Wycieczkę po Central Parku można rozpocząć w dowolnej jego części. Do ciekawych atrakcji znajdujących się na jego terenie należą: Truskawkowe Pole (Strawberry Fields), które powstało ku pamięci Johna Lennona, zbudowany w 1869 roku jako punkt widokowy w centrum parku Zamek Belvedere, a także  Conservatory Water – staw znany z wielu filmów rozgrywających się w Nowym Jorku. Tuż obok tego ostatniego znajduje się pomnik z bohaterami Alicji w Krainie Czarów. Oprócz tego w Parku znajdują się także zoo, park rozrywki, korty tenisowe, restauracje, a także pomnik Władysława Jagiełły. Jest to również kolejne miejsce na mapie Nowego Jorku, gdzie nakręcono ujęcia do słynnych filmów np.: „Śniadanie u Tiffany’ego” „Leon Zawodowiec” czy „Kevin sam w Nowym Jorku”.

 1. The Metropolitan Museum of Art

Nieprzypadkowo zwiedzanie tego obiektu zaplanowaliśmy po Central Parku, ponieważ muzeum znajduję się na jego wschodnim skraju. Jest to największe muzeum w USA i jedno z największych muzeów sztuki na całym świecie, jest drugim najczęściej odwiedzanym muzeum po paryskim Luwrze. Znajdziesz tam tyle dzieł sztuki, że przed odwiedzeniem go warto zastanowić się co chcesz zobaczyć, bo żeby zobaczyć wszystko trzeba poświęcić kilka dni. Do najważniejszych dzieł w muzeum należą: Autoportret w słomianym kapeluszu van Gogha, Temple of Dendur – świątynia wzniesioną w 15 r p.n.e czy Żniwa, Pieter Bruegel (starszego) i wiele innych. Szczególnie warto odwiedzić galerię malarstwa europejskiego, w tym dział malarstwa holenderskiego, z obrazami Rembrandta, Vermeera i Halsa.

Lunch na Rockefeller Centre – robotnicy na belce
Lunch na Rockefeller Centre – robotnicy na belce

Dzień 5 (BROOKLYN)

 1. Brooklyn Bridge 

Most Brookliński to jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie i kolejna ikona Nowego Jorku.  Brooklyn Bridge łączy Dolny Manhattan z Broklynem. Składa się z dwóch poziomów – pierwszy dla samochodów, a nad nimi po kładce poruszają się piesi i rowerzyści. Most znajduje się nad East River. Ma aż 1825 metrów długości. Budowa Brooklyn Bridge trwała 13 lat i ukończono ją w 1883 roku. Na początku mieszkańcy miasta nie chcieli jednak z mostu korzystać. Po Nowym Jorku krążyła plotka, że Most Brookliński jest słaby, i że może się zawalić.

Dopiero po tym jak przez most przeszła parady cyrkowe ze słoniami i wielbłądami ludzie przekonali się do tego obiektu. Most Brookliński należy do najpiękniejszych mostów na świecie. Jego kamienne monumentalne wieże zbudowane zostały w stylu neogotyckim, ogromne wrażenie robi masa kabli z nich wychodząca. Podtrzymują one jezdnię, po której poruszają się auta. Najlepiej zrobić sobie po moście spacer (potrwa około 40 min) i w ten sposób przenieść się z Manhattanu na Brooklyn i kontynuować tam wycieczkę.

 1. Żydowska dzielnica – Borough Park

Żydowska dzielnica będzie dobrą odmianą po odwiedzeniu najtłoczniejszych i najgłośniejszych części Big Apple. W Borough Park możesz poczuć się jakbyś cofnął się w czasie, panuje tu cisza i spokój. Dzielnicę zamieszkują ultraortodoksyjni chasydzi, w oczy rzuca się izolacja, skrajny konserwatyzm religijny i inność tego miejsca w porównaniu do całego Nowego Jorku. Funkcjonuje tu żydowska policja, żydowskie szkoły, w których dziewczynki i chłopcy uczą się osobno, liczne synagogi, a po ulicach poruszają się brodaci i pejsaci mężczyźni w garniturach oraz ciemno i skromnie ubrane kobiet w różnorodnych perukach. Życie mieszkańców tej dzielnicy jest podporządkowane religii i jej prawą. Wizyta w tej dzielnicy to ciekawe doświadczenie.

17. Greenpoint – polska dzielnica

Na koniec wycieczki warto zobaczyć dzielnice, w której mieszka wielu naszych rodaków, którzy zdecydowali się na emigracje do Ameryki. Greenpoint jest największym po Chicago skupiskiem Polaków w Stanach Zjednoczonych. Dzielnica ta nazywana jest „Little Poland” czyli Mała Polska.

W Greenpoint znajduję się mnóstwo polskich sklepików i knajp. Dzielnica graniczy od południowego zachodu z dzielnicą Williamsburg, która coraz bardziej wypycha Greenpoint, co powoduje, że ceny mieszkań w Little Poland idą w górę i coraz bardziej mieszają się tutaj różne kultury. Mimo to nadal jest wiele polskich akcentów oraz atmosfera małego, polskiego miasteczka w wielkim Nowym Jorku.

Miłego zwiedzania!