zamek w kownie

Litewskie atrakcje: Kowno

Znane ze wspaniałej zabudowy i wielu cennych zabytków Kowno bez wątpienia zasługuje na uwagę. W czasie wycieczki po Litwie z pewnością warto zajrzeć na teren grodu, który przez pewien czas pełnił rolę litewskiej stolicy. Współczesne Kowno to miasto pełne niezwykłych zabytków, do którego coraz chętniej zaglądają i polskie wycieczki. Poznawanie miejskich skarbów ułatwiają liczne biura podróży, dla których Litwa już dawno stała się kierunkiem bardzo atrakcyjnym.

Co każdy turysta koniecznie powinien zobaczyć w czasie wizyty w Kownie?

Oto kilka propozycji dla tych, którzy w krótkim czasie chcą poznać najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta. Jednym z najważniejszych obiektów jest zbudowany pod koniec XIII wieku zamek koweński. Dawniej był on ważnym obiektem mającym chronić Litwę i mieszkańców Kowna przez Krzyżakami. Niestety od XIX wieku zamek ten popadał w coraz większą ruinę. Po przeprowadzonej w ostatnich latach restauracji stał się jednak jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta i magnesem ściągającym do Kowna liczne wycieczki.

kowno starówka atrakcje turystyka
Starówka w Kownie wieczorową porą.

Oprócz zamku na turystów odwiedzających Kowno czeka wspaniała starówka – jedna z najwspanialszych w tej części Europy. Na jej terenie ujrzeć można piękne kamienice, głównie reprezentujące styl barokowy i renesansowy. Jedną z tych najpiękniejszych jest Dom Perkuna – okazała kamienica wzniesiona w stylu gotyckim. Ciekawym przykładem gotyku jest też koweńska bazylika archikatedralna. To największa świątynia wzniesiona w takim właśnie stylu na Litwie, stąd też ogromna ilość odwiedzających ją wycieczek.

kowno starówka
Starówka w Kownie z lotu ptaka

Kowno znane jest też dzięki tak wspaniałej budowli, jaką jest tutejszy ratusz. Wzniesiony w połowie XVI wieku jest uznawany za jedną z perełek litewskiej architektury i jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tego kraju. Gotycki kościół Świętej Trójcy oraz ufundowany w XV wieku klasztor Bernardynów to kolejne ciekawe obiekty, którymi może się pochwalić Kowno.

Kowno to miasto wyjątkowe, które z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Spacer jego ulicami może zachęcić do odkrywania innych wspaniałych zabytków, których na terenie Litwy nie brakuje. Biura podróży i coraz popularniejsze wycieczki objazdowe po Litwie są szansą dla każdego turysty, który chce lepiej poznać Litwę, jej historię i kulturę.