Palermo: co warto zobaczyć w stolicy Sycylii?

Palermo w pigułce, czyli co każdy turysta wiedzieć powinien?

Palermo to piękne miasto, z którego Sycylia może być wyjątkowo dumna. Wyspiarski klimat i magia, którą urzekają włoskie miasta są tu czynnikami, które miłośnicy podróży docenili już dawno. To pełne kontrastów miasto, które może oczarować gości zarówno swym pięknem, jak i wielokulturowym charakterem. Na terenie tego miasta wciąż można zobaczyć ciekawe przykłady architektury arabskiej, bizantyjskiej i normańskiej, przy czym spora część zabytków z tego miasta została wpisana na listę UNESCO ze względu na swój wyjątkowy charakter.

urokliwe uliczki Palermo

Z kart historii, czyli Palermo i jego dzieje

Palermo to rewelacyjny kierunek podróży zarówno dla tych, którym marzą beztroskie wczasy na jednej z najpiękniejszych wysp świata, jak i dla tych, którzy chcą urządzać historyczne wycieczki po wyspiarskiej stolicy i jej najbliższej okolicy. Wiadomo, że ta część państwa włoskiego może się pochwalić długą historią, którą z pewnością warto lepiej poznać.

Wiadomo, że osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta rozwijało się już w czasach antycznych, a w XVIII wieku p.n.e. istniała to kolonia fenicka. Później miastem władali Grecy i Rzymianie, a po zamieszaniach związanych z wielką wędrówką ludów, stało się ono na pewien czas częścią Bizancjum. W początkach IX wieku Sycylia została podbita przez Arabów, a 200 lat później została odbita przez Normanów. Ostatecznie w 1130 roku powstało Królestwo Sycylii, którego pierwszym królem został Roger.

W późniejszych czasach ostro dała o sobie znać walka o władzę nad Sycylią, toczona pomiędzy Aragonią w Francją. W ostateczności dopiero w 1860 roku, dzięki działaniom Giuseppe Garibaldiego, mieszkańcy Palermo mogą dołączyć do Królestwa Włoch. Tak burzliwa historia sprawia, iż w czasie wycieczki po tym mieście można spotkać się z różnorodnymi obiektami oraz pamiątkami po przedstawicielach możnych rodów wielu państw europejskich.

palermo widok na morze
Palermo

Co warto zobaczyć w Palermo?

Lista zabytków oraz miejsc, którym w trakcie wizyty w Palermo warto poświęcić swój czas, jest długa. Z pewnością warto wybrać się na spacer po Via Vittorio Emanuele – najstarszej ulicy w tym mieście, łączącej port z piękną bramą Porta Nuova. Brama ta powstała w XVI wieku i przez wiele lat była głównym wejściem na teren miasta, stąd też jej reprezentacyjny charakter. Innym, bardzo ważnym dla Palermo zabytkiem, jest Pałac Normanów, często określany też mianem Pałacu Królewskiego. Powstał on w XI wieku w miejscu tureckiej twierdzy, i choć jego obecny wygląd to efekt XVI-wiecznej przebudowy, wciąż urzeka wyjątkowym charakterem.

Pałac ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, a spacer po jego wnętrzach to okazja do nacieszenia się widokiem reprezentacyjnych apartamentów oraz słynnej Kaplicy Palatyńskiej. Kolejna perełką architektury w tym mieście jest potężna katedra, mogąca się pochwalić historią sięgającą XII wieku. Katedra ta zachwyca zarówno swym skarbcem, jak i królewskimi grobami, a wizyta w jej wnętrzu będzie dla każdego z nas wyjątkową lekcją historii.

Warto też odwiedzić Pałac Arcybiskupa, obecnie wykorzystywany jako siedziba Muzeum Diecezjalnego. W mieście tym warto zajrzeć również do kościoła św. Salwadora, który kusi barokowym wnętrzem oraz kopułą, dziś z powodzeniem wykorzystywaną jako jeden z najlepszych punktów widokowych w Palermo. Fontanna Pretoria, Pałac Pretorio oraz Teatro Massimo z końca XIX wieku – oto kolejne atrakcje, których w czasie zwiedzania Palermo nie można pominąć.

Palermo to miasto pełne cennych zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. Tu, w najpiękniejszym i najważniejszym mieście na słonecznej Sycylii, nikt z nas nie będzie mógł narzekać na nudę. Wiekowe świątynie, piękne pałace oraz barokowe fontanny – wszystko to zachwyca i sprawia, że wycieczki po Palermo stają się dla wielu osób wyjątkową przygodą.

Sycylię możesz zobaczyć na wakacjach z ITAKĄ.

Wieczorne podróże za granicę