Tatrzańskie szczyty: Kasprowy Wierch

Ceniony jest zarówno latem, kiedy służy jako cudowny punkt widokowy na otaczające go szczyty, jak i zimą – ponieważ na jego północnych zboczach usytuowano jeden z najbardziej znanych w Polsce ośrodków narciarskich. Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się restauracja, sklepik z gadżetami oraz stacja meteorologiczna, dzięki której turyści zaznajamiani są z aktualną sytuacją w Tatrach.

Kolej na Kasprowy Wierch!

Słynna kolej liniowa na Kasprowy Wierch swoją drogę rozpoczyna w Kuźnicach. Turyści pokonują trasę w dwóch etapach: pierwszy na Myślenickie Turnie, drugi już na sam szczyt. Dzięki niej, tatrzańskie panoramy dostępne są także dla tych, którzy nie są w stanie sami pokonać drogi na szczyt. Popularna jest także wśród młodych par, które na szczycie Kasprowego Wierchu decydują się wykonać sesję ślubną. Należy ostrzec jednak, że w sezonie chętnych na pojechanie na Kasprowy Wierch jest tak wiele, że należy się ustawić w wielogodzinnej kolejce. Ceny biletów również dla wielu turystów mogą okazać się zaskakujące: wyjazd na sam szczyt całej rodziny może wiązać się z naprawdę dużym wydatkiem. W odpowiedzi na wzrastające zainteresowanie i przedłużające się kolejki, PKL obsługujące obiekt umożliwiło kupowanie biletów online na konkretną godzinę. Ten sposób, coraz powszechniejszy wśród turystów, pozwala ominąć wielogodzinne, bezproduktywne stanie. Pewnym paradoksem Kasprowego jest to, że często w kolejce do wyjazdu stoi się dłużej niż zajmuje wejście na szczyt pieszo.

kasprowy wierch - tatry
Kasprowy Wierch – zimą

Szlaki turystyczne na Kasprowy Wierch

Bardzo wiele osób rezygnuje z kolejki, słusznie sądząc, że prawdziwą satysfakcję ze zdobycia szczytu daje wejście na niego siłą własnych mięśni. Najpopularniejszą trasą na Kasprowy Wierch jest zielony szlak turystyczny z Kuźnic (1025 m.n.p.m.). Początkowo wiedzie on przez lasy tatrzańskiego regla górnego, aby później poprzez piętro kosodrzewiny wyprowadzić turystę na sam szczyt osławionego Kasprowego. Szlak jest umiejscowiony w ten sposób, że praktycznie przez cały okres po wyjściu z dolnych lasów rysuje się ciekawy widok na również popularny Giewont. Zielony szlak liczy sobie 6 kilometrów długości, osoby o dobrej kondycji poradzą sobie z nim w dwie godziny, ci ze słabszą będą potrzebować ok. trzech-czterech na wejście. Opcją dłuższą, ale ciekawszą jest 7,5 kilometrowa trasa z Kuźnic przez schronisko PTTK Murowaniec. Rozpocząć należy od dostania się na Halę Gąsienicową żółtym bądź niebieskim szlakiem turystycznym, oba spotykają się w tym samym miejscu – na przełęczy między Kopami (1499 m.n.p.m.). Ze schroniska roztacza się cudowny widok na tatrzańskie szczyty – aby dojść na Kasprowy należy wybrać żółty szlak turystyczny. Całość powinna zająć od 2,5 do 4 godzin marszu. Z racji tego, że obie trasy zaczynają się w Kuźnicach można sobie zrobić taką pętle.

Kasprowy Wierch – co dalej?

Będąc na Kasprowym Wierchu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokie panoramy w każdym kierunku. Na wschodzie doskonale widoczne są ostre szczyty Tatr Wysokich – szczególnie rzuca się w oczy najbliższa Świnica (2301 m.n.p.m.). Kasprowy Wierch leży na głównym, czerwonym szlaku przechodzącym przez główną grań Tatr. Z tej racji, jeżeli starczy nam siły można ruszyć głównym pasmem w obu kierunkach – wschodnim i zachodnim. Idąc na wschód, a w kierunku Tatr Wysokich do Hali Gąsienicowej zejść można używając zielonego szlaku z przełęczy Liliowe (1951 m.n.p.m.) lub czarnego szlaku z Świnickiej Przełęczy (2051 m.n.p.m.). Mając cały dzień można zresztą pokusić się o zdobycie wspomnianej już Świnicy, jednej z trudniejszych szczytów w polskich Tatrach. Idąc z Kasprowego Wierchu w kierunku zachodnich, odbędziemy spacer łagodnym, ale niesamowicie pięknym pasmem Tatr Zachodnich. Zielonym szlakiem turystycznym można zejść z przełęczy pod Kopą Kondracką do Hali Kondratowej, gdzie znajduje się schronisko PTTK i niebieski szlak, również prowadzący do Kuźnic. Chcąc jeszcze bardziej przedłużyć sobie pętle, można udać się aż na Kopę Kondracka (2005 m.n.p.m.) i stamtąd zejść do Hali Kondratowej, ewentualnie zahaczając również o Giewont.

droga na Kasprowy Wierch
droga na Kasprowy Wierch

O czym trzeba pamiętać idąc na Kasprowy Wierch?

Bardzo wiele osób wybiera Kasprowy Wierch ze względu na rozpoznawalność tego szczytu. Należy wiedzieć jednak, że jest to najbardziej wymagający spośród słynnych tatrzańskich „must be” przeciętnego turysty. Pokonać należy 1000 metrów różnicy wysokości, co nie jest sprawą prostą, o czym często dosyć boleśnie dowiadują się osoby ze słabszą kondycją. Szlak nie sprawia żadnych problemów technicznych – nie ma łańcuchów ani klamer, ale jest żmudne i strome podejście, które nie jednemu da w kość. Warto obiektywnie oceniać swoje możliwości, aby pozytywna wędrówka w górach nie zamieniła się w smutną mordęgę. Szlaki na Kasprowy Wierch są w większości otwarte na promienie słoneczne, a więc w upalne dni do zmęczenia dojdzie również niemiłosierne Słońce. Również średnim pomysłem wydaje się branie na Kasprowy Wierch pieszo małych dzieci, które nie są obyte z pokonywaniem tylu kilometrów ostro pod górę. Podsumowując, Kasprowego Wierchu (podobnie jak Giewontu) nie można lekceważyć.

polskie szczyty tatry
Kasprowy – Tatry

Kasprowy Wierch zimą!

Kasprowy Wierch jest jednym z nielicznych miejsc w polskich Tatrach, które tętni życiem nie tylko porą letnią, ale również zimową, za sprawą ośrodka narciarskiego. Działa w ten sposób, że początkowo narciarze wyjeżdżają na szczyt kolejką PKL. Następnie mają do dyspozycji dwie trasy wraz z kolejami krzesełkowymi: jedna schodzi do Doliny Gąsienicowej, druga natomiast sunie wzdłuż Doliny Goryczkowej. Są to wymagające narciarskie szlaki, ale dostarczają sporo emocji. W przeciwieństwie do większości polskich ośrodków, tam obecnie najczęściej można poszusować na śniegu naturalnym. Z tego powodu w sezonie narciarskim Kasprowy Wierch jest bardzo często wybieraną opcją.

Najlepsze obuwie na wyprawę w Tatry