zamek w mirowie

Śladami historii przez Jurę. Zamek w Mirowie

Malownicze ruiny mirowskiego zamku są jednym z najbardziej popularnych zabytków, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska.

Malownicze ruiny mirowskiego zamku są jednym z najbardziej popularnych zabytków, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska.

Ciekawa historia oraz malownicza okolica sprawiają, że turyści chętnie planują wycieczki w tym rejonie. Co warto wiedzieć na temat tak ciekawego obiektu, jakim jest zamek w Mirowie?

Wiadomo, że zamek w tym miejscu powstał w XIII wieku. Pierwotnie zamek ten mógł być tylko strażnicą, która w czasach Jagiełły została znacznie rozbudowana. Pierwsze wzmianki na temat tego obiektu pojawiają się w źródłach historycznych dopiero w początkach XV wieku, zatem dokładne ustalenie, kto i kiedy zbudował zamek, wciąż jest przedmiotem naukowych badań.

Zamek w Mirowie w okresie XV w.

Pod koniec XV wieku zamek w Mirowie stał się własnością Myszkowskich. To oni rozbudowali zamek, dostawiając do obronnej wieży budynek mieszkalny. W czasie rozbudowy przeprowadzonej przez Myszkowskich zamek doczekał się też własnego dziedzińca. Choć rozbudowa zmieniła charakter tej warowni, zamek tracił na znaczeniu. Myszkowscy odsprzedali zatem zamek, a kolejnymi panami Mirowa byli m. in. Korycińscy oraz Męcińscy. W rękach tych ostatnich zamek w Mirowie pozostawał aż do początków XIX stulecia. Wiadomo jednak, że już pod koniec XVIII wieku w zamku nikt nie mieszkał. Już w połowie XIX wieku zamek ten był ruiną oraz źródłem materiału budowlanego, z którego powstawała m. in. nowa droga w Mirowie.

Choć zamek od XVII wieku, a więc od zniszczeń powstałych w trakcie najazdu szwedzkiego, popadał w ruinę, jego sylwetka zachwyca do dziś. Co wiemy na temat tej budowli? Wiadomo, że zamek w Mirowie składał się z zamku górnego i dolnego. Pozostałości zamku górnego do dziś są widoczne na najwyższej skale. Przyciągają one uwagę swym charakterystycznym kształtem oraz wieżą, która została umiejętnie wkomponowana w pozostałe zabudowania. Zamek dolny przylega do zamkowej skały, a jego zabezpieczeniem jest kamienny mur z XV lub z początków XVI wieku. Do dziś można tu jeszcze dostrzec pozostałości bramy wjazdowej oraz fosy, która miała dodatkowo bronić dostępu do zamku.

Zamek w Mirowie – Szlak Orlich Gniazd

Obecnie jedno z najsłynniejszych „Orlich Gniazd” powoli zmienia swój wygląd, co jest efektem prowadzonych tu prac. Być może już niebawem pierwsi turyści będą mogli zwiedzić zamek i bezpiecznie wejść na jego dziedziniec. Do tej pory było to niemożliwe, ze względu na fatalny stan budowli.

Jura to wyjątkowa kraina, a piękne zamki są jej głównymi atrakcjami turystycznymi. Wycieczki do takich miejscowości, jak Mirów, mogą się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii. Tu każdy może miło spędzić czas w pięknym otoczeniu, a przy okazji – zdobyć wiele cennych informacji na temat historii państwa polskiego.