Dolina Chochołowska jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach Zachodnich. Nadaje się idealnie na rodzinne spacery, może być także bazą wypadową na wypady w wyższe górskie partie. Turystów przyciąga przede wszystkim łagodny przebieg szlaku, piękne krajobrazy, ciekawe formacje skalne i zlokalizowane na Polanie Chochołowskiej schronisko PTTK. Dolina idealnie nada się dla osób, które zdecydowały się na wypoczynek w górach z dziećmi.
Szlak przez Chochołowską i jego atrakcje
Z Siwej Polany do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej prowadzi zielony szlak turystyczny. Trasa wynosi ok. 6,5 km i charakteryzuje się bardzo niewielką deniwelacją: Siwa Polana położona jest na wysokości 950 m.n.p.m., a schronisko PTTK na 1150 m.n.p.m. – turyści mają więc do pokonania zaledwie 200 metrów różnicy wzniesień. Powoduje to, że trasa jest dobra właściwie dla wszystkich, niezależnie od ich kondycji fizycznej. Szla prowadzi wzdłuż krystalicznie czystego Chochołowskiego Potoku.
Na początkowych kilometrach pnie się głównie przez dolne partie doliny, zbudowane z wapieni i dolomitów. Uwagę zwracają charakterystyczne bramy skalne, zbudowane właśnie ze dolomitów, obecność wapieni zdradzają natomiast licznie zachodzące w tym regionie procesy krasowe. Najciekawszą z wapiennych formacji skalnych są Mnichy Chochołowskie – rząd ostańców znajdujących się na stokach szczytu Bobrowiec (1663 m.n.p.m.). Obecnie skały te podlegają ochronie ścisłej w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego i nie są udostępnione do zwiedzania przez turystów. Niestety, zwiedzający nie mają możliwości wejścia także do żadnej z krasowych jaskini znajdujących się w regionie Doliny Chochołowskiej.
Z biegiem szlaku wokoło rozpościerają się coraz wyższe szczyty: początkowo są to wierzchołki ledwo przekraczające 1200 m.n.p.m., później krajobraz robi się zdecydowanie bardziej spektakularny. Górna część Doliny Chochołowskiej zbudowana jest natomiast głównie ze skał granitowych.
Dolina Chochołowska – informacje praktyczne
Turyści, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na pieszą wędrówkę skorzystać mogą ze specjalnej kolejki „Rakoń”, która zabiera zwiedzających Dolinę Chochołowską z Siwej Polany aż do Polany Hucisko. W ten sposób można pokonać blisko połowę trasy z parkingu do schroniska turystycznego. U wylotu doliny można również wypożyczyć rowery – podróżowanie na nich dopuszczone jest na zielonym szlaku turystycznym.
Warto również wiedzieć, że na trasie tej powinno się poruszać po stronie lewej – taką regulację wprowadzono dla turystów, ale mało kto zdaje sobie sprawę z jej funkcjonowania. Pokonanie szlaku pieszo zajmie większości odwiedzających Dolinę Chochołowską dwie godziny spaceru – dużo zależy jednak od indywidualnego tempa marszu.
Baza wypadowa w wyższe góry!
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej, a także cała dolina jest także doskonałą bazą wypadową w wyższe partie Tatr Zachodnich. Zielony szlak turystyczny za schroniskiem zaczyna ostro piąć się pod górę i prowadzi na przełęcz pod Wołowcem – na sam szczyt dojść można kierując się w lewo szlakiem niebieskim. Mierzy on 2064 m.n.p.m. i roztacza się z niego przy dobrej widoczności piękna panorama na pozostałe tatrzańskie wierzchołki.
Podejście jest dosyć wymagające kondycyjnie – dla niektórych lepszą opcją może być więc Grześ (1653 m.n.p.m.), na który wyjść można z Doliny Chochołowskiej szlakiem żółtym. Z Grzesia na szczyt Rakoń (1879 m.n.p.m.) prowadzi natomiast trasa niebieska, która prowadzi dalej na Wołowiec: mamy tutaj więc możliwość stworzenia zgrabnej pętli. Ze szczytu Wołowca startuje czerwony szlak turystyczny wiodący główną granią Tatr Zachodnich. Po zdobyciu m.in. Jarząbczego Wierchu (2137 m.n.p.m.) oraz Kończystego Wierchu (2003 m.n.p.m.) turyści mają możliwość zejścia zielonym szlakiem ma Trzydniowiański Wierch (1758 m.n.p.m.) i dalej czerwonym szlakiem do Doliny Chochołowskiej. Również tutaj więc otwiera się szansa na stworzenie wymagającej kondycyjnie, ale ciekawiej pętli pozwalającej zwiedzić spory kawał Tatr Zachodnich.
Z Doliny Chochołowskiej turyści mogą także odbić czarnym szlakiem turystycznym przez Dolinę Starobociańską na przełęcz Liliowy Karb (1952 m.n.p.m.), żółtym szlakiem turystycznym do schroniska PTTK na Hali Ornak, a także również czarnym szlakiem turystycznym do Doliny Kościeliskiej na wysokości tamtejszej Kapliczki Zbójnickiej.
Podziel się opinią