Zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie

Obiekt ten niejednokrotnie odegrał kluczową rolę w bojach toczonych przez polskich królów i książąt. Obecnie niedawno rewitalizowany zamek jest udostępniony do zwiedzania, organizuje się w nim często wydarzenia edukacyjne czy rekonstrukcyjne, a także turnieje rycerskie.

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Historia

Za kształt zamku odpowiedzialny jest ten sam architekt, który wybudował zamek w Trokach i Liwie – mistrz Niklos. Warownia w tej lokalizacji istniała już pod koniec XIV w., najstarsze źródło pisane, które o niej wspomina, pochodzi z roku 1429, kiedy to architekt wystawił mazowieckiemu księciu, Januszowi I rachunek za ukończenie budowli.

Ciechanowski zamek miał wraz z budowlami w Liwie i Wiźnie zabezpieczać szlaki handlowe księstwa – rozmach, z jakim go wybudowano pozwala wyobrazić sobie, jak potężny był wówczas Janusz I i jak duże znaczenie miało księstwo.

Ciechanowski zamek, podobnie jak wiele innych zamków w Polsce, ma w swej historii okresy świetności i upadku. Największe znaczenie miał właśnie w czasach Janusza I, po śmierci jego syna, Janusza II zaczął jednak popadać w ruinę.

Próby przywrócenia mu świetności zostały podjęte w czasach Zygmunta Starego przez królową Bonę Sforza, jednak zakończył je potop szwedzki, podczas którego niebroniony obiekt został przez Szwedów zajęty i spalony.

Zamek Książąt Mazowieckich i Rzeka Łydynia w Ciechanowie
Zamek Książąt Mazowieckich i Rzeka Łydynia w Ciechanowie

Zamek przez wiele lat niszczał, dostarczając między innymi budulca dla browaru w Opinogórze. Zainteresowano się nim ponownie dopiero w latach sześćdziesiątych XX w., kiedy to postanowiono zabezpieczyć go w formie trwałej ruiny.

Zamku nie zrekonstruowano, ponieważ nie zachowały się żadne ilustracje, które mogłyby dać jakikolwiek pogląd na jego oryginalny kształt. W ostatnich latach udało się jednak rzucić nieco więcej światła na jego historię dzięki badaniom archeologicznym.

Zwiedzanie i godziny otwarcia

Zamek w Ciechanowie dostępny jest dla turystów codziennie oprócz poniedziałków i dni świątecznych.

W okresie październik – kwiecień – 8:00 do 16:00
W okresie maj – wrzesień – 10:00 do 18:00

Ostatnie wejście: na pól godziny przed zamknięciem ekspozycji.

Fragment murów zamku w Ciechanowie
Fragment murów zamku w Ciechanowie

Cennik

– bilet normalny – 6,00 zł
– bilet ulgowy – 4,00 zł
– Cena za przewodnika muzealnego – 30,00 zł

Dojazd

Zamek Książąt Mazowieckich
ul. Zamkowa 1, 06-400 Ciechanów,
tel. (023) 672-40-64
zamekwciechanowie.pl

Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku
Zamek na Wawelu
Zamek Bobolice